INTERVJU – TANJA LUKIĆ: Korisnici Gerontološkog centra oduševljeni su projektom „Digitalna inkluzija”

Korisnici Gerontološkog centra u Pančevu i njihovi mentori bili su proteklih meseci posvećeni jednom veoma važnom poslu: zajedno sa svojim prijateljima i saradnicima iz Udruženja „Na pola puta” izrađivali su značajan priručnik pod nazivom „Digitalna inkluzija”. Ova publikacija biće od velike koristi mnogima…

A šta je to zapravo digitalna inkluzija? Ovaj izraz u današnje vreme sve se češće koristi i on podrazumeva da svi članovi društva, bez obzira na njihove različite sposobnosti ili životne okolnosti, treba da imaju jednak pristup digitalnim tehnologijama i jednaku korist od njih.

Trebalo bi, ali često nije tako, posebno kada je reč o starijim osobama i osobama sa intelektualnim teškoćama.

Priručnik „Digitalna inkluzija” tu je da to promeni. Ovaj korisni putokaz za snalaženje u digitalnom svetu nastao je u okviru šireg istoimenog projekta o kome smo već razgovarali sa predstavnicima Udruženja „Na pola puta”. Više o tome pročitajte OVDE i OVDE.

Sada smo želeli da saznamo i kakve utiske o projektu nose predstavnici Gerontološkog centra, kao partnera u toj lepoj priči. O tome smo razgovarali sa Tanjom Lukić, direktorkom Gerontološkog centra.

Tanja Lukić

Koje probleme su vaši korisnici imali kada je reč o snalaženju u digitalnom svetu pre realizacije ovog projekta i kako su reagovali kada im je predočeno šta će imati priliku da nauče?

– Kao što znamo, generalno starije generacije, u koje spadaju i naši korisnici, imaju problem sa prihvatanjem novina, novih sadržaja, naročito kada je u pitanju savremena tehnologija. Međutim, činjenica je da nam napredak tehnologije danas svima olakšava život i da moramo naučiti da se snalazimo u digitalnom svetu da bismo lakše funkcionisali u svakodnevnom životu. Projekat „Digitalna inkluzija” imao je za cilj da našim korisnicima pomogne u tome. Naravno, na početku je bilo otpora prema toj ideji. Naši korisnici su imali strah od toga da će u nečemu pogrešiti prilikom korišćenja mobilnih aparata ili da će biti žrtve neke internet prevare o kakvima često čitamo u medijima. Zato su i ranije neretko izbegavali da koriste moderne uređaje i internet usluge, a na početku projekta se kod pojedinih korisnika javio otpor. Naravno, nama i našim partnerima iz Udruženja „Na pola puta” polazilo je za rukom da naše korisnike motivišemo i da im pomognemo da prevaziđu strah i da uvide sve prednosti koje im donose nova znanja. Na kraju su svi bili oduševljeni onim što su naučili i novim mogućnostima koje su se sada otvorile pred njima, pre svega kada je reč o komunikaciji sa članovima porodice i prijateljima putem društvenih mreža i drugih platformi.

Na koji način je ovaj projekat pomogao vašim korisnicima?

Pročitajte još  POSETA KINESKE DELEGACIJE: Zbratimili se Pančevo i Dongguan

– Projekat „Digitalna inkluzija” pomogao im je kod svih nedoumica kada je reč o online svetu i to na vrlo jednostavan i zabavan način. Zahvaljujući edukaciji kroz ovaj projekat naši korisnici su učvrstili i apsolvirali svoja dosadašnja znanja, naučili su da bezbedno i sigurno koriste internet, da idu napred ukorak s vremenom, savladali su mnoge veštine u upravljanju tehnologijom modernog vremena. Bilo je zadovoljstvo pratiti svaki novi korak koji naprave u tom za njih tada ne tako dobro poznatom svetu. Sada, na kraju projekta, taj svet im je postao mnogo bliži, a njihovi koraci su daleko sigurniji. Mi smo zaista ponosni na njihov napredak.

Koliko je korisnika učestvovalo u projektu, kakve su aktivnosti imali i kakvi su njihovi komentari – da li su zadovoljni projektom, koliko im znači ono što su naučili?

– U projektu je učestvovalo 25 naših korisnika. Radionice su se održavale svakog četvrtka tokom šest meseci. Lepo su prihvatili svoje zadatke i sa radošću su iščekivali svaki četvrtak. Uživali su i u pripremi pre časa i naravno u samom toku radionice. Ono što je zanimljivo, a i za svaku pohvalu je to da su se posle svake edukacije naši korisnici koji nisu učestvovali u projektu spontano okupljali u većem broju kako bi im učesnici projekta  prezentovali šta su naučili tog dana. Komentari korisnika su bili izuzetno pozitivni, dopalo im se što imaju priliku da steknu nova saznanja o korišćenju različitih digitalnih uređaja i aplikacija. Naše bake i deke su jako zadovoljne projektom i nadaju se eventualnom nastavku i prilici da steknu još novih saznanja u ovoj oblasti. Ono što je većina njih istakla kao posebno značajnu prednost koju im je doneo ovaj projekat jeste prilika da ostvare bržu, lepšu i kvalitetniju komunikaciju sa rodbinom i prijateljima.

Na radionicama su korisnici Gerontološkog centra sa predstavnicima Udruženja „Na pola puta” kreirali priručnik koji će im ubuduće koristiti prilikom snalaženja u digitalnom svetu. Oni se već služe tim uputstvima. Koliko im je sve to olakšalo snalaženje na internetu?

– Naravno da im je olakšalo sada kada imaju sve smernice na jednom mestu. Zahvaljujući priručniku koji je nastao tokom trajanja samog projekta, naši korisnici i članovi Udruženja „Na pola puta” su naučili da se brže i bezbednije snalaze u korišćenju aplikacija koje nudi internet. Tako oni sada za tili čas uđu recimo na YouTube, gde mogu da slušaju omiljenu muziku; naučili su da sami kreiraju svoj profil na Facebook-u; naučili su da koriste Messenger i ostvarili kontakt sa starim i novim prijateljima i rodbinom; samostalno odlaze do bankomata da podignu svoj novac… Svakako smo kroz realizaciju ovog divnog, mogu reći i neophodnog projekta „Digitalna inkluzija” još jednom dokazali da su godine potpuno nebitne za nova saznanja i da se zaista učimo dok smo živi. Jako sam ponosna na ceo tim koji je učestvovao u realizaciji ovog projekta, na ideju, na sam način rada, a posebno sam ponosna na moje korisnike i na njihov pristup, želju, elan i volju da učestvuju u svim aktivnostima.

Ovo nije vaša prva saradnja sa Udruženjem „Na pola puta”. Šta ste sve do sada radili zajedno?

Pročitajte još  PANČEVO: Osam novih igrališta gradiće se u gradu i još sedam u naseljenim mestima

– Tako je. Mi imamo sjajnu saradnju sa Udruženjem „Na pola puta”. Družimo se već preko deset godina. Zajedno smo realizovali fantastične projekte kao što su „Niti prijateljstva 1,2,3”, „Hajde da se frendujemo 1,2”, „Šta nam teško”, „Nacrtaj, naslikaj, baku i deku obraduj”… To su zaista prelepa druženja sa još lepšim temama i kreativnim radionicama. Na njima smo zajedno pravili zanimljive novogodišnje i uskršnje poklone, zimnicu, torte… Naše bake su članove Udruženja „Na pola puta” učile da štrikaju, pletu, vezu, pravili smo žurke… Zajedničkim radom i trudom predstavljamo primer prave međugeneracijske saradnje i solidarnosti, negujemo međusobno uvažavanje, poštovanje i toleranciju, a to je zapravo i bio cilj svakog druženja i projekta.

Koliko je, po vama, značajno ovakvo povezivanje institucija i drugih udruženja, organizacija i preduzeća na teritoriji grada Pančeva?

– Od velikog i bitnog značaja su saradnja i povezivanje Gerontološkog centra sa ostalim udruženjima, organizacijama, institucijama i preduzećima, jer zajedno smo jači i lakše prevazilazimo ova teška vremena u smisli uzajamne podrške, inkluzije i integracije. Posedujemo takozvane protokole o saradnji sa predškolskim ustanovama i osnovnim školama, gde sa učenicima, decom i njihovim učiteljima i predavačima imamo takođe zanimljive radionice. Imamo lepu saradnju i sa Crvenim krstom Pančeva, Gradskom bibliotekom, Centrom za kulturu, Zavodom za javno zdravlje, Opštom bolnicom, Domom zdravlja i to sve u cilju što bolje opservacije naših korisnika i sa željom da im pružimo što kvalitetniji, sadržajniji i na kraju krajeva, što je i najvažnije – zdrav život u svakom smislu.

mesec starih predavanja za korisnike gerontoloskog
Gerontološki centar ima odličnu saradnju sa Zavodom za javno zdravlje Pančevo

Možete li nam reći nešto o ostalim aktivnostima koje se trenutno realizuju u Gerontološkom centru i planovima za predstojeći period, pre svega u oktobru, mesecu posvećenom starim osobama?

Pročitajte još  G-DRIVE #TAKOMOĆNO KARTING ISKUSTVO: Završena druga trka Otvorenog prvenstva

– Kod nas se živi život, svaki dan. Sem svakodnevnih aktivnosti, uveliko se pripremamo za sve ono što nas čeka u oktobru. Kao što znate, 1.oktobar je Međunarodni dan starijih osoba u svetu i kod nas i uvek je to dobra prilika da se podsetimo koliko je važno da se kao društvo dalje razvijamo po meri svih naših građana ne zaboravljajući međugeneracijsku solidarnost. Starenje populacije danas predstavlja jedan od najvećih uspeha čovečanstva, ali isto tako jedan od najvećih izazova. Ovogodišnja kampanja tokom celog oktobra će pažnju usmeriti na specifičnosti starijih osoba širom sveta u cilju uvažavanja njihovih prava i načina rešavanja kršenja tih prava. Ukazaće se i na činjenicu da jačanje solidarnosti kroz jednakost i reciprocitet između generacija u današnje vreme nudi održiva rešenja za ispunjenje ciljeva društvenog razvoja u globalu. Mi ćemo tradicionalno i ove godine 1. oktobar da obeležimo sa dr Dubravkom Nikolovski i njenim saradnicama iz Zavoda za javno zdravlje. Ovaj tim će našim korisnicima održati predavanje i edukaciju na temu ovogodišnje kampanje „Poštovanje ljudskih prava starijih osoba kao ispunjenje vizije Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima kroz generacije”.

Kakve još aktivnosti planirate?

Za našu ustanovu je vrlo bitan i 7. oktobar, kada će biti premijerno prikazan dugometražni film „Gospođa ministarka”, čiji su akteri članovi naših Klubova za odrasla i stara lica. Režiser je Ksenija Milosavljević, koja vodi dramsku sekciju u Klubovima. U oktobru ćemo organizovati i turnir u šahu i poligon spretnosti „U zdravom telu zdrav duh”, gde će nam u goste doći korisnici i saradnici iz Gerontološkog centra Vršac. Očekujemo i poziv od pokrajinskog Ombudsmana, radi promocije publikacije povodom meseca strarijih osoba, u čijoj smo izradi i mi aktivno učestvovali. Organizovali smo i književno veče „Zlatna jesen” sa našom pesnikinjom Eminom Radevski, a imaćemo i veliko druženje i igranku sa članovima naših Klubova. Za 27.oktobar planiramo veliku rođendansku žurku i proslavu za korisnike koji su rođeni u septembru i oktobru. Ove godine imamo čast da učestvujemo i na Festivalu mentalnog zdravlja, tako da će 17.oktobra u našoj ustanovi biti jedno lepo predavanje i druženje sa stručnjacima i predavačima koji čine tim Festivala mentalnog zdravlja, a tema je „Empatija”.

 

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: