KOVAČIČKI OKTOBAR: Udruženje žena Kovačica priredilo izložbu slovačkih ženskih marama

Izložba ženskih zimskih i letnjih marama koje su obavezni deo slovačke narodne nošnje, upriličena je u subotu, 14. oktobra, u prostorijama Udruženja žena Kovačica u istoimenoj opštini.

Ovo je samo jedno u nizu mnogobrojnih dešavanja koja se realizuju tokom ovog meseca u okviru manifestacije „Kovačički oktobar”.

Udruženje žena Kovačica jedna je od najstarijih organizacija tog tipa u Srbiji budući da postoji još od 1920. godine, što znači da je pre tri godine obeležilo stoti rođendan.

Kako je Kovacica multietnička i multikulturalna sredina, udruženja žena su ta koja se, kroz negovanje starih zanata, narodnih nošnji, izradu rukotvorina i organizovanje različitih kulturnih događaja, ali i kroz korišćenje tradicionalnih tehnika u savremenom stvaralaštvu, trude da očuvaju tradiciju i kulturu starih naroda.

U toj misiji naročito se ističe Udruženje žena Kovačica koje za svoj pregalački rad dobija i značajnu podršku sa lokalnog, pokrajinskog i nacionalnog nivoa.

Izložba slovačkih marama upravo je deo projekta koji je podržala Pokrajina, a njegov cilj je da se slovačka nošnja predstavi široj javnosti i da se tradicija Slovaka na ovim prostorima sačuva od zaborava.

Na ovom događaju kao gošće su učestvovale i žene iz mnogih drugih udruženja, obučene u svoje tradicionalne narodne nošnje, pa je multikulturalnost, po kojoj je čitav južni Banat poznat, ovde viđena „na delu”.

Na izložbi su predstavljene prelepe marame koje slovačke žene nose u različitim prilikama i godišnjim dobima i koje čitavoj nošnji daju poseban pečat i lepotu, bilo da je reč o svečanoj, ili pak radnoj nošnji.

Posetioci su mogli da pogledaju i neke zaista vredne komade koji datiraju iz davnih vremena, kao i one ukrašene tradicionalnim vezom.

Udruženje žena Kovačica danas broji oko 30 stalnih članica različitih godina i zanimanja. One se redovno okupljaju i neguju ručni rad – štrikanje, vez, tkanje… Veliku pažnju posvećuju i edukaciji, pa tako neretko posećuju i različita predavanja iz oblasti koje su im bliske, a odlaze i na ekskurzije i posećuju znamenita mesta i institucije.

Njihove izložbe tradicionalnih ručnih radova su uvek dobro posećene, a posebno su ponosne na svoju bogatu etno zbirku u kojoj čuvaju stare predmete.

Članice udruženja su i odlične kuvarice pa s ljubavlju pripremaju stara slovačka jela, a bave se i humanitarnim radom i aktivno doprinose uređenju životne okoline u svom mestu. Učestvuju i na svim značajnim manifestacijama u opštini Kovačica i okolini nastojeći da na sve načine očuvaju slovački identitet i da sve ono što su njihovi preci na ovim prostorima stvorili sačuvaju, obogate, unaprede i ostave budućim generacijama u amanet.

Šta vas u Kovačici očekuje do kraja oktobra i u novembru, pročitajte u zasebnom tekstu OVDE.

„Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Najbolje iz Кovačice” Udruženja „Pančevački omladinski centar“ koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”. Projekat je sufinansirala Opština Кovačica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: