PANČEVO: Ministarka Irena Vujović obišla Reciklažni centar JKP-a „Higijena”

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović posetila je danas Pančevo kako bi proverila kako teku radovi na izgradnji linije za sekundarnu separaciju otpada u Reciklažnom centru JKP-a „Higijena”.

Ona je obišla lokaciju u Vlasinskoj ulici u pratnji gradonačelnika Pančeva Aleksandra Stevanovića i direktora „Higijene” Miše Markovića istakavši tom prilikom da je reč o značajnom ekološkom projektu i da će nova linija doprineti povećanju stope reciklaže.

– Zadovoljstvo mi je što sam danas u Pančevu gde obilazim radove na novoj hali i opremi kako bismo na ovaj način, zajedničkim snagama, povećali procenat reciklaže u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Stara linija nije bila dovoljnog kapaciteta i zato se ulažu značajna sredstva u novu opremu koja će omogućiti sekundarno odvajanje otpada po najsavremenijim standardima. Hvala Gradu Pančevu, gradonačelniku i direktoru preduzeća „Higijena”, što su kandidovali dobar projekat kojim ćemo zajedno unaprediti kvalitet života svakog građanina Pančeva – poručila je Vujović.

Ministarka je istakla da je preduslov za bolji kvalitet životne sredine i primarno odvajanje otpada već u domaćinstvima, na čemu Pančevo intenzivno radi. Samo kroz projekat „Odvajamo”, koji Ministarstvo sprovodi uz podršku Evropske unije, Pančevo je dobilo nekoliko hiljada kanti i kontejnera i dva kamiona smećara.

Pročitajte još  DŽUDO: Zasijali Pančevci u „crveno-belom” kimonu

– To je važno i zbog podizanja svesti građana o značaju zaštite životne sredine. Zato, kada čujete od rukovodstva da je na ovu liniju dovezen razvrstan otpad, to znači da građani daju svoj doprinos. Sa druge strane, razmišljamo i o regionalnoj deponiji u Pančevu. Trudimo se da se proširuju kasete, kako bi se nakon tretmana na liniji za sekundarno odvajanje, otpad dovozio na tu lokaciju. Radovi na deponiji su u sklopu projekta „Čista Srbija”, koji vodi drugo ministarstvo, ali bez obzira kod koga su sredstva, svi se kao tim trudimo da doprinesemo bržoj realizaciji zelenih projekata. Zato pozivam sve lokalne samouprave da nam se obrate, da kandiduju projekte, jer je budžet za ekologiju veći nego ikad, a ulaganje u životnu sredinu ostaje prioritet – rekla je ministarka.

Ona je podsetila da je samo kroz projekte Ministarstva zaštite životne sredine u Južnobanatskom okrugu tokom tri godine uloženo više od 100 miliona dinara u pošumljavanje i ozelenjavanje, zamenu kotlova u toplanama, javnim ustanovama i sanaciju devastiranog zemljišta.

Pročitajte još  U PANČEVU, 26. APRILA: Izložba skulptura Aleksandra Stanojevića u Galeriji savremene umetnosti

Gradonačelnik Aleksandar Stevanović rekao je da je vrednost ovog projekta oko 180 miliona dinara, od čega oko 150 miliona izdvaja Ministarstvo, a ostatak Grad Pančevo.

– Mislim da će ovo biti najmodernija linija za separaciju ambalažnog otpada koji dolazi iz sistema primarne, ali i iz sistema sekundarne selekcije. Sa ovom linijom ćemo moći da obradimo veći kapacitet otpada, što je značajno ne samo za funkcionisanje ovog javno-komunalnog preduzeća, već i sa aspekta uticaja na stanje životne sredine. Otpad koji sakupljamo na ovaj način neće više završavati na deponiji, neće zagađivati zemljište u našem gradu, već će biti pušten u proces reciklaže i ponovo upotrebljen. Ovo je značajna investicija za Grad Pančevo, koji godinama unazad rebrendiramo u pozitivnom svetlu, tako da Pančevo više nije crna tačka na ekološkoj mapi Republike Srbije. Veliku zahvalnost dugujemo Ministarstvu kao partneru koji pruža podršku Gradu Pančevu u mnogim sferama koje se tiču zaštite životne sredine i bez koga sve ove stvari ne bismo mogli da uradimo – poručio je Stevanović.

Pročitajte još  DOLOVAČKO POETSKO PROLEĆE: U subotu prva pesnička kolonija za decu

On je najavio i druge velike projekte koji su u planu kada je reč o ekologiji i zaštiti životne sredine u Pančevu, a to su, između ostalog, ozelenjavanje keja na Tamišu, zamena kotla u OŠ „Sveti Sava” novim modernim gasnim kotlom koji nema emisiju štetnih gasova i nastavak izgradnje pančevačke deponije kroz projekat „Čista Srbija”.

O značaju nove linije za separaciju otpada govorio je i Mišo Marković, direktor JKP-a „Higijena”.

– Pančevo je jedan od pionira kada je reč o odvajanju ambalažnog otpada u Srbiji. Imali smo pilot projekat pre par godina, gde smo počeli sa 300 domaćinstava, a uz pomoć Ministarstva dobili smo sada 5.077 plavih kanti, 185 plavih kontejnera i dva kamiona za odnošenje i pražnjenje ambalažnog otpada. Očekuje se da ova linija proradi do kraja godine i ona će nam omogućiti da sav ambalažni otpad koji sakupljamo od naših sugrađana odvojimo, presujemo i dalje prosledimo na reciklažu – poručio je Marković.

Pogledajte još fotografija koje smo zabeležili danas:

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: