MOĆ LEKOVITOG BILJA: Ublažite posledice hemoterapije i radioterapije

Foto: Canva Pro

Lečenje malignih oboljenja, naročito u poodmaklim fazama, najčešće se ne može zamisliti bez citostatika. To su lekovi koji se onkološkim pacijentima daju u ciklusima, ali oni, iako mogu biti delotvorni, nisu čudotvorni lek za rak.

Štaviše, dodatno iscrpljuju već oslabljen organizam, budući da, pored zloćudnih, ubijaju i potpuno zdrave ćelije.

Tako dolazi do brojnih neželjenih dejstava: mučnina i povraćanje, otežano gutanje i promene ukusa·hrane ubijaju apetit, baš kao i ranice u ustima, koje otežavaju žvakanje.

Mogu se javiti zatvor ili dijareja, a česti su i zapaljenjski procesi u mišićima i zglobovima. Pacijenti su malaksali i anemični, a jedna od najkarakterističnijih nuspojava hemoterapije jeste opadanje kose.

Da biste ublažili neželjene efekte citostatika, saveznike možete potražiti u lekovitom bilju, ali imajte na umu da trave nisu zamena za konvencionalnu terapiju — koriste se isključivo kao njena dopuna i obavezno uz konsultaciju sa vašim lekarom.

Izuzetno je važno i kako ćete se hraniti tokom lečenja, a prave infomracije i korisne savete možete dobiti u brošuri koju je objavilo Društvo Srbije za borbu protiv raka. Brošuru možete preuzeti OVDE.

Čaj za otvaranje apetita

Maslačak možete koristiti tokom hemoterapije, ali i nakon završenog ciklusa. Pošto su istraživanja pokazala da je poguban po maligne ćelije, a da pritom ne otežava posao citostaticima, čaj od njegovog korena odličan je izbor ako vas muči slab apetit.

Kašiku usitnjenog suvog korena maslačka potopite u 200 ml vode. Sve zagrejte do ključanja, pa sklonite s vatre ı procedite posle 30 minuta. Pijte po šolju pola sata pre obroka, ali vodite računa o tome da ne konzumirate više od tri šolje dnevno.

Foto: Canva Pro

Eliminišite mučnine

Ako vam mučnina ne da mira, pokušajte da jedete hranu blažeg mirisa i ukusa. Istovremeno možete piti ćaj od đumbira i nane, budući da je to dobitna kombinacija.

S uzimanjem napitka treba da počnete nekoliko dana pre početka hemoterapije, a slobodno ga možete piti i dok ciklusi traju.

Prelijte kašičicu nane i pola kašičice đumbira u prahu šoljom ključale vode, a zatim ostavite to da odstoji poklopljeno.20 minuta. Procedite, zasladite domaćim medom i pijte u gutljajima.

Pročitajte još  DOM ZDRAVLJA PANČEVO: U nedelju nova akcija preventivnih pregleda
Foto: Canva Pro

Neven sanira ranice u ustima

Ako citostatici izazovu pojavu ranica u ustima, pozovite neven u pomoć, budući da njegovi narandžasti cvetovi podstiču regeneraciju oštećene sluzokože.

Prelijte kašičicu sitno iseckanih cvetova nevena šoljom ključale vode, a zatim ostavite to da odstoji poklopljeno pola sata. Procedite i ispirajte usta dva do tri puta dnevno.

U istu svrhu možete koristiti čaj od majčine dušice, koji se priprema na isti način.

Foto; Canva Pro

Napitak za jačanje imuniteta

Napravite mešavinu od 200 g samlevene ili izrendane gljive čage, po 100 g brezovih pupoljaka, hajdučke trave i šipka i 5 g polenovog praha.

Sve prelijte s tri litra hladne vode i ostavite da odstoji dva sata, a potom zagrejte do ključanja i kuvajte na laganoj vatri dva sata. Skinite s ringle, umotajte posudu vunenom tkaninom i ostavite to da odstoji 21 sat. Procedite i dodajte odvaru 2 di soka aloje, 2,5 dl šljivovice i 0,5 kg meda. Dobro promešajte i ostavite da odstoji četiri sata.

Potom uzimajte preparat po sledećoj šemi: prvih šest dana po kašičicu, triput dnevno, pre jela. Zatim uzimajte po kašiku preparata, triput dnevno, sat vremena pre jela – sve do kraja kure, koja traje tri meseca.

Foto: Canva Pro

Kako zaustaviti dijareju

Dijareja je česta družbenica onkoloških pacijenata na hemoterapiji. Listovi maline efikasno joj staju na put, naročito u kombinaciji s usitnjenim listovima koprive i jagode.

Pomešajte po dve kašike sitno iseckanih listova maline, jagode i koprive. Izručite mešavinu u litar ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno dva sata. Potom procedite i pijte tokom dana u gutljajima.

Sprečite zatvor

Inače, nepravilan rad creva neretko dovodi do zatvora. Korišćenjem bokvice možete poboljšati njihovu motoriku. Pritom, ta biljka efikasna je i u slučaju bola u mišićima, a najbolje je da tokom njenog korišćenja uzimate i preparate na bazi aloje (kombinujte njihove sokove), budući da ta biljka pojačava dejstvo citostatika na zloćudne izrasline, istovremeno štiteći zdrave ćelije.

Pročitajte još  DOM ZDRAVLJA PANČEVO: U nedelju nova akcija preventivnih pregleda

Kašiku suvog lista bokvice prelijte šoljom ključale vode. Ostavite to da odstoji poklopljeno četvrt sata, a zatim procedite. Pijte triput dnevno po šolju. Ukoliko želite, čaj možete zasladiti medom.

Foto: Canva Pro

Pomozite jetri

Kao i sve što unesete u organizam, i citostatici moraju proći kroz jetru pre nego što se bace u akciju uništavanja maligniteta. Oni iscrpljuju taj organ, pa bi bilo dobro osnažiti ga, ali ne u ciklusima hemoterapije, već isključivo između njih.

U tome vam može pomoći kopriva, koja će vam takođe očistiti krv od toksina, stimulišući pritom proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, koja može biti usporena usled izloženosti citostaticima.

Prelijte kašičicu koprive šoljom ključale vode i ostavite to poklopljeno da odstoji 20 minuta, a zatim procedite. Dnevno pijte 2-3 šolje sveže pripremljeno čaja.

Zaštita od zračenja

Zračenje ubija ćelije raka ali, kao i hemoterapija, izaziva i niz drugih negativnih nuspojava, kao što su mučnina, povraćanje, opadanje kose, proliv, zamor, zadihanost, crveni osip na koži…

Tokom radioterapije posebno povedite računa o zdravoj ishrani bogatoj voćem i povrćem, a siromašnoj mastima. Takođe se preporučuje da uzimate neki dobar multivitaminsko-mineralni preparat koji sadrži sve antioksidanse (beta-karoten, cink, selen, vitamine A, C i E). To će sprečiti oštećenja slobodnim radikalima, nestabilnim molekulima kiseonika u organizmu, koji mogu nauditi zdravim ćelijama.

Čaj od đumbira može da pomogne kod mučnine izazvane izloženošću zračenju. Napravite ga tako što ćete dve kašike sveže nastruganog đumbira preliti sa dve šolje vode i kuvati 15 minuta. Potom sklonite s vatre i ostavite da odstoji 10 minuta.

Foto: Canva Pro

Od izloženosti zračenju, ali i od mnogih vrsta raka štiti zeleni čaj.

Među lekovitim biljem koje pomaže u čišćenju jetre izdvajaju se maslačak, gospina trava i šafran. Obnovu crevnih ćelija potpomažu glutamin i aspartanska kiselina. Za čišćenje organizma preporučuju se sauna i vrele kupke sa Epsom solima.

Azijski ženšen

Postoje dve vrste ženšena – azijski i sibirski i oba su korisna, ali se upotrebljavaju u različite svrhe.

Pročitajte još  DOM ZDRAVLJA PANČEVO: U nedelju nova akcija preventivnih pregleda

Kineski tradicionalni lekari kažu da vam sibirski ženšen pomaže da duže živite, bolje se osećate, više jedete i bolje pamtite. Treba paziti jer ova biljka može da izazove nesanicu, preosetljivost i nervozu.

S druge strane, azijski ženšen se koristi za revitalizaciju posle duge bolesti, štiti ćelije od zračenja i pomaže telu u borbi protiv fizičkog i mentalnog stresa i malaksalosti. Međutim, nije sve tako sjajno: čak i u standardnoj dozi od 200 mg dnevno ženšen može da povisi krvni pritisak i da izazove nervozu i nesanicu.

Čaj se pravi od jedne supene kašike na šolju vode. Dozvoljene su tri šolje dnevno. U obliku tinkture koristi se 40 kapi, odnosno 2,5 ml, a u obliku kapsula pije se po jedna (100 mg sa 4-7% ženšenoida) dva puta dnevno.

Ove biljke ne smete koristiti

Imajte na umu da pojedine biljke, iako lekovite, mogu otežati lečenje od karcinoma, budući da ulaze u interakciju s citostaticima.

Zato je njihova upotreba izričito zabranjena tokom hemoterapije.

Foto: Canva Pro

Kantarion: Ubrzava metabolizam pojedinih citostatika, čime umanjuje njihovu efikasnost u terapiji za karcinom.

Cimicifuga: lako je efikasna u slučaju „ženskih problema”, ta biljka pojačava toksičnost citostatika, čime dodatno ugrožava zdrave ćelije.

Ehinacea: Otežava posao lekovima koji se koriste u hemoterapiji, ali može se koristiti nakon završenog ciklusa za jačanje imuniteta.

Beli luk: lako je poznat kao saveznik u prevenciji karcinoma, pojedina istraživanja pokazuju da bi mogao usporiti delovanje određenih citostatika.

Grejpfrut: To voće je na crnoj listi prilikom korišćenja mnogih lekova – ne samo citostatika već i onih koji se koriste u terapiji za hipertenziju, ali i nakon transplantacije organa.

Ponavljamo najvažniji savet: slušajte svog lekara i ništa ne radite bez konsultacije sa njim!

 

Sufinansirao:

Grad Pančevo

Projekat „Za zdravo Pančevo“

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: