MASKENBALI U VOJLOVICI: Kako se u „Đetvanu“ i „Tamašiju“ dočekuje proleće

U pojedinim zemljama, poput Mađarske i Slovačke, postoji običaj da se krajem februara ili početkom marta priređuju maskenbali kako bi se ispratila zima i dočekalo proleće. Negde se maskiraju deca, a ponegde i odrasli, a običaj je poznat i pod nazivom poklade ili faršanga.

Međutim, kada živite u Pančevu, ne morate putovati po svetu da biste uživo videli običaje poput ovog. Dovoljno je da prošetate do Vojlovice…

Baš tamo su u nedelju, 20. februara, u popodnevnim i večernjim satima, u prostorijama Slovačkog kulturno-prosvetnog društva „Đetvan“ i Mađarskog kulturno-umetničkog društva „Tamaši Aron“ održani takvi dečji maskenbali.

U oba društva okupio se veliki broj dece i njihovih roditelja, ali i drugih gostiju, a program je bio toliko lep da dobrom provodu i druženju satima nije bilo kraja.

I u „Đetvanu“ i u „Tamašiju“ je pored maskenbala priređeno i mnogo drugih zanimljivih igrica za najmlađe, a uživali su svi – i deca i oni koji su se, zahvaljujući ovakvom programu, ponovo vratili u detinjstvo.

Vojlovčani su i ovog puta zadali domaći zadatak ostatku grada pokazavši koliko je malo truda i dobre volje potrebno da bi se uradilo nešto lepo i zanimljivo za čitavu društvenu zajednicu.

Njihov lep primer za sada jedino prati Mesna zajednica Kotež, ali bilo bi zaista sjajno kada bi se i građani iz drugih pančevačkih naselja ugledali na ove sjajne primere i pokrenuli neku sličnu inicijativu.

– Danas smo se posle dužeg vremena ponovo okupili u prostorijama našeg društva, a na programu je dečji maskenbal. Reč je o manifestaciji koja se kod nas tradicionalno organizuje već dugi niz godina. Prošle godine maskenbal nije održan zbog pandemije, a sada je broj učesnika nešto manji nego inače. No, svakako je lepo što se ovde ponovo čuje dečja graja i što najmlađi uživaju sa svojim roditeljima u svemu onome što smo im pripremili. Gledamo da tu bude što više dece, nije bitno koje su nacionalnosti, svi su više nego dobrodošli. Trudimo se da im obezbedimo prigodan program, a tu je i žiri koji će ocenjivati njihove maske, ali će na kraju ipak svako dete koje dođe maskirano dobiti neki poklončić kako bi svi na kraju bili zadovoljni. Cilj nam je da se deca druže i da im bude lepo – rekao je uoči početka manifestacije Miroslav Oravec, podpredsednik SKPD-a „Đetvan“.

Pročitajte još  IZVEŠTAJ POLICIJE: Stanje bezbednosti u Južnom Banatu tokom marta zadovoljavajuće

On je najavio da će u martu biti održana godišnja i izborna skupština društva na kojoj će se birati novo rukovodstvo. Uz to, oko 30 pevača iz Vojlovice priprema se za pevački festival koji će se u tom delu grada održati na Uskršnji ponedeljak.

Trenutno se u „Đetvanu“, pored pevača, redovno okuplja i sekcija žena vezilja.

Predsednik društva Mihal Spišjak objasnio je da se maskenbal u „Đetvanu“ tradicionalno organizuje uvek u ovo doba godine.

– Pred kraj zime, u susret proleću i uskršnjem postu tradicionalno se već preko 20 godina kod nas organizuju maskenbali. Učestvuju dečja folklorna i pozorišna sekcija, a podršku pružaju roditelji, rodbina i prijatelji koji se uvek postaraju za to da klinci dođu sa originalnim i nesvakidašnjim maskama, ali i da se sala lepo dekoriše i da se priredi i dodatni program za decu. Uvek imamo i goste sa strane, što u žiriju što među posetiocima i učesnicima. Uvek tu pored Slovaka bude i Mađara, Rumuna, Bugara i pripadnika svih drugih naroda po kojima je naša zajednica u Vojlovici poznata.

Skup u prostorijama Đetvana obišle su i gradska menadžerka Maja Vitman i predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Ivana Rosić.

Pročitajte još  OD 22. DO 28. APRILA: Obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju

– Grad Pančevo je uvek tu da podrži prave vrednosti, pa smo se tako odazvali i pozivu naših prijatelja iz društva „Đetvan“ da prisustvujemo ovoj zanimljivoj manifestaciji sa višedecenijskom tradicijom. Naselje Vojlovica je nadaleko poznato po negovanju multikulturalnosti, a ovakva druženja su samo jedan od načina za to, ali i jedna u nizu prilika da naučimo nešto jedni od drugih. Mi smo tu da se kao dobre komšije međusobno podržavamo i da zajedničkim snagama rešavamo probleme, pa i Grad Pančevo kao i uvek do sada stoji na raspolaganju svim građanima koji žive na ovoj teritoriji bez obzira na nacionalnost, versku ili bilo koju drugu pripadnost – istakla je Vitman.

Pogledajte galeriju:

Istovremeno par ulica dalje u prostorijama MKUD-a „Tamaši Aron“ bilo je jednako živo. I tamo se održavao defile maski, a odziv dece i roditelja takođe je bio izuzetan. Ni ovde se nije birao pobednik, već su za sve mališane obezbeđeni zanimljivi pokloni.

Osim defilea, organizatori su za najmlađe pripremili i brojne druge sadržaje, pa ni u „Tamašiju“ baš kao ni u „Đetvanu“ nijednom detetu nije bilo ni na kraj pameti da pođe kući.

Prema rečima Marte Kerekeš, članice MKUD-a „Tamaši Aron“, ove godine se slučajno desilo da oba društva, i slovačko i mađarsko, maskenbal prave istog dana.

– Inače se dogovorimo da to bude u različitim terminima da bismo mogli da idemo jedni kod drugih. U Vojlovici ima mnogo mešovitih brakova, pa je jako puno onih koji i iz tih razloga idu na oba maskenbala. Povod za ovu manifestaciju isti je i kod nas – teramo zimu i dočekujemo proleće. Kod nas je običaj da se tim povodom pravi takozvani „fank“, odnosno krofne, pa je ova poslastica i danas na meniju. Mi već 29 godina organizujemo ovaj maskenbal. Ovo bi nam bio jubilarni trideseti put da prošle godine nismo morali da preskočimo okupljanje zbog pandemije. Nekada smo birali najlepše maske i proglašavali pobednike, ali sada to više ne praktikujemo da se deca ne bi razočarala. Cilj nam je da svi budu zadovoljni i da se lepo provedu, što nam i polazi za rukom, pa taj princip nećemo menjati.

 

Pročitajte još  DOM OMLADINE: Uskršnji program za decu od 26. do 28. aprila – predstava, radionica i kviz

I u „Tamašiju“ se za sve klince osmišljavaju zaista zanimljive igrice.

– Nastojimo da to budu igre kojih su se u prošlosti deca igrala na ovim prostorima. Tako su na primer pretprošle godine klinci pravili kuću od šapurina, a ovog puta smo imali takmičenja u skakanju sa balonom do cilja, ubacivanju šapurine u korpu za kukuruz i slično. Jedna od igara koju smo igrali zahtevala je da deca posedaju u krug i svako od njih dobije štap. Pomoću štapova jedni drugima dodaju maramicu tako što moraju prebaciti sa svog štapa na štap deteta do sebe tako da ona ne padne. Klincima je to beskrajno zanimljivo i super se provode.

Pogledajte galeriju:

U „Tamašiju“ trenutno aktivno radi folklorna sekcija, a tokom zime se svake srede u prostorijama društva okupljaju žene koje vreme provode družeći se i izrađujući ručne radove.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: