AKO VAS MUČI KAŠALJ: Ne morate u apoteku, lek već imate u kuhinji

Ovo je doba godine kada se mnogi ljudi, ali i deca bore sa različitim vrstama kašlja. Uzroci ovih tegoba su brojni, a od trajanja i dodatnih simptoma zavise i dijagnoza i lečenje.

Ono što je dobro, jeste da u našem narodu postoji izuzetno mnogo korisnih i veoma delotvornih lekova za kašalj, a najbolje među njima sada smo sakupili na jednom mestu.

Кašalj predstavlja zaštitni mehanizam koji pomaže da se iz disajnih puteva izbace sekret, strane čestice i razni iritansi koji se udišu ili nastaju na mestu gde je sluzokoža upaljena. Često prati grip ili virusne infekcije, ali može ukazivati i na neka teža oboljenja, naročito na plućima. Kada je kašalj uporan, onda može ozbiljno remetiti dnevnu rutinu pacijenata.

Prema dužini trajanja, kašalj se deli na akutni (traje kraće od 2 nedelje), subakutni (traje 2-8 nedelja) i hronični kašalj (traje duže od 8 nedelja). Često se koristi i klasifikacija na produktivni i suvi (nadražajni) kašalj.

Zašto kašljemo

Najčešći uzroci akutnog kašlja su bolesti gornjih disajnih puteva kao što su virusne infekcije (prehlada), alergijski rinokonjuktivitis, astma, udisanje nekog stranog predmeta, inhalaciona intoksikacija (požari, trovanje hemikalijama i sl.), bolesti pluća i plućne maramice, ali i drugi uzroci kao što su srčane bolesti sa kongestijom pluća.

Akutni kašalj u najvećem broju slučajeva uzrokuju virusne infekcije. Najčešće se tada javlja i povišena temperatura do 37,5 stepeni, oči su suzne, javlja se opšta malaksalost i gušobolja. Akutni kašalj se javlja i u vreme cvetanja biljaka kod osoba koje su sklone alergijama. U kategoriju subakutnog kašlja spadaju infekcije izazvane adenovirusima ili pojedinim bakterijima.

Hronični kašalj je onaj koji je mukotrpan i dugotrajan. Među češćim uzrocima hroničnog kašlja su bolesti gornjih disajnih puteva (npr. rinitis, faringitis, laringitis), hronični neopstruktivni bronhitis, hronična opstruktivna plućna bolest, astma, neastmatični eozinofilni bronhitis, kancer pluća i drugi. Ostali uzroci hroničnog kašlja, koji nisu vezani za pluća i disajne organe, su gastroezofagusni refluks ili primena nekih lekova (ACE inhibitori).

Кada se javiti lekaru

Ukoliko kašalj nije dosadan i produktivan, odnosno ukoliko takvo stanje traje kraće od mesec dana, verovatno se ne radi o nekoj ozbiljnijoj bolesti. Međutim, ako vas kašalj čini umornim i malaksalim, ako uz to imate i neke druge simptome i ako je kašalj veoma uporan, suv, nadražajan, obavezno konsultujte vašeg lekara koji će vas uputiti na pulmologa.

Кod manje ozbiljnih bolesti i stanja, ishrana vam može pomoći da ublažite kašalj i druge simptome. Pored pažljivo odabranih namirnica, važno je i da pijete mnogo tečnosti. Voda će pomoći da se sluz iz pluća razredi i da se lakše odvoji, te ćete je bez mnogo muke i izbaciti iskašljavanjem.

Pomoć iz kuhinje

Lekari i nutricionisti osobama koje kašlju savetuju da izbegavaju jake začine, previše soli, industrijski prerađenu hranu i gazirana pića.

Svi ovi proizvodi dodatno nadražuju disajne puteve i teraju na kašalj. Umesto toga pijte tople napitke koji će prijati vašem grlu. Evo i nekih namirnica koje svi imamo u kuhinji, a mogu odlično poslužiti kao prva pomoć u borbi protiv kašlja.

Beli luk i med

Od davnina je poznato da je beli luk jedan od najboljih lekova za kašalj. Ovaj prirodni antibiotik i izuzetno snažan i antioksidans leči kijavicu, prehlade, čak i bronhitis.

Beli luk jedite kao dodatak jelima, ali i mlad, u sezoni, kao salatu. Možete napraviti i odličnu kombinaciju s medom tako što ćete istucati u avanu nekoliko čenova i dodati kašičicu domaćeg meda. Sve lepo izmešajte, pa uzimajte po kašičicu na svakih sat vremena. Da biste smirili kašalj i olakšali disanje svakog jutra na prazan stomak uzimajte sok od belog luka pomešan sa malo šećera.

Crveni kupus

Ako vas muči uporan kašalj, kupus je spasonosno rešenje. Posebno se preporučuje crveni kupus i to svež, pripremljen kao salata.

Možete napraviti i sirup od pola kilograma soka od crvenog kupusa i pola kilograma šećera ili meda. Izmešajte sve i prokuvajte nekoliko minuta. Uzima se 3-4 kašike dnevno.

Celer u mleku

Ukoliko imate laringitis, promukli ste ili ste ostali bez glasa, dobro će vam doći ovaj narodni lek čiji je glavni sastojak celer.

Prokuvajte 25 g lista celera u mleku 10 minuta, a zatim procedite i pijete 2 – 3 šolje ujutru, na prazan želudac i u toku dana između obroka. Uz to, dodajte koren celera domaćim supama, ili ga narendajte i začinite limunovim sokom, pa jedite kao zdravu salatu.

Sirup od dunje

Nije uopšte slučajno što ova lekovita voćka stiže na naše trpeze baš u jesen, kada ima najviše prehlada i virusnih infekcija disajnih puteva.

Sirup od dunje za lečenje bronhitisa pripremite na sledeći način. Operite i očistite jednu veću dunju, ali nemojte je ljuštiti, već je s korom isecite na kolutove, pa je prelijete sa jednim litrom vode. Кuvajte dok tečnost ne uvri na polovinu. Procedite sok, ali komade nemojte bacati, već ih pojedite. Sok pijte kad god vam prija.

Čaj od crnog luka

Čajem od crnog luka uporan kašalj lečile su i naše bake. Nasecite jednu glavicu crnog luka srednje veličine sa sve korom na četvrtine, pa kuvajte u pola litra vode sve dok ne postane crvenkasto braonkasta. Čaj procedite i ohladite, pa pijte u toku dana. U čaj tokom kuvanja možete dodati i kašičicu meda ili iskrckan orah sa ljuskom.

Čaj od crnog luka mogu koristiti i deca. Pored toga, preporučuju se i čajevi od majčine dušice, jagorčevine, bokvice, bršljena, orahove ljuske, žalfije i đumbira.

Med od maslačka

Med od maslačka leči dosadan i uporan kašalj. Možete ga pripremiti u kućnim uslovima, a veoma je lekovit. Potrebno vam je: 200 cvetova sveže ubranih maslačaka, 2 kg šećera, 2 l vode, 2 limuna. Cvetove maslačka lepo operite, pa ih prelijte sa 2 l vode. Кuvajte ih dok voda ne provri, pa nastavite još oko 20 minuta. Nakon toga sklonite šerpu sa ringle, pa procedite sadržaj.

U vodu koju ste dobili dodajte 2 kg šećera, pa vratite na ringlu i uz neprestano mešanje kuvajte sve dok tečnost ne upari na pola. Potom dodajte 2 limuna koja ste prethodno isekli na kolutove. Nastavite da kuvate i mešate sve dok ne primetite da je sadržaj u šerpi poprimio gustinu meda. Sterilizujte tegle i dok je med još vruć, sipajte ga u njih, pa zatvorite i čuvajte na tamnom i hladnom mestu.

Med se uzima 2-3 puta dnevno, najbolje ujutru i uveče po kafena kašičica, a ako se redovno koristi, leči dosadan i uporan kašalj. Jedino ograničenje je da ga ne smeju koristiti dijabetičari.

Blagotvorni napici

Kašlja se možete rešiti i uz pomoć ovih napitaka.

Sastojci:

  • 250 ml mleka,
  • 1 kašika putera,
  • 1 kašika meda,
  • 1/4 kašičice sode bikarbone,
  • 1 dobro umućeno žumance.

Skuvajte mleko, dodajte sve sastojke i na kraju žumance. Pijte toplo.

Sastojci:

  • 2 kašike maslinovog ulja,
  • 2 kašike soka od limuna,
  • 1 kašika bagremovog meda,
  • 2 kašike provrele vode.

U šolju ključalog mleka dodajte nekoliko listova žalfije, pa pustite da provri 3 minuta. Dodajte kašiku maslaca i kašiku bagremovog meda, pa ponovo ostavite da provri. Кada odstoji desetak minuta, procedite i pijte 3 puta dnevno.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: