VANSERIJSKI TALENAT: Marko Milanović niže zapanjujuće uspehe u šahu i stonom tenisu

Trofej Rume

O mladom šahisti i stonoteniseru iz Pančeva Marku Milanoviću, FIDE majstoru šaha i aktuelnom omladinskom prvaku Srbije u šahu i stonom tenisu, sigurno ste već mnogo toga lepog čuli ili pročitali. Ovaj momak ni na jedno takmičenje ne ide samo da učestvuje. On ide da pobedi. I svaki put mu to pođe za rukom.

Vanserijski talenat, um genija, posvećen rad i trud, zaljubljenost u izazove, verovatno sve to čini da za Marka teško da postoji neosvojiv vrh.

Ovaj mladi Pančevac je to po ko zna koji put dokazao i proteklih dana ostvarivši novi niz zaista zapanjujućih uspeha.

Počnimo od najsvežijeg. U nedelju, 23. jula, u Beogradu je održan Master stonoteniski seniorski turnir, na kome su učestvovala 54 iskusna stonotenisera seniora. Marko Milanović, nakon što je pre par nedelja na svom tek drugom učešću na ovom veoma jakom turniru osvojio prvo mesto, danas se okušao još jednom i – ponovo osvojio prvo mesto.

U finalu je sa 3:0 savladao veoma iskusnog Predraga Resavca, višegodišnjeg učesnika visokih seniorskih liga naše zemlje.

Pogledajte snimak finala:

U protekle dve nedelje, Marko je briljirao još čak tri puta. Najpre je to bilo u Rumi gde je upravo pre 14 dana Stonoteniski klub „Ruma” uz pomoć lokalnih vlasti, prijateljskih klubova i sponzora priredio veliki omladinski humanitarni turnir za pomoć mladoj Mini Pošarac.

Pozivu se odazvalo preko 150 najboljih mladih stonotenisera iz čitave zemlje, podeljenih u nekoliko klasa. Među njima je bio i Marko, koji je učestvovao u dve kategorije: svojoj i najstarijoj, gde su igrači 4 godine stariji od njega.

Nakon 16 veoma napornih mečeva koji su potrajali do kasno u noć, Marko je u svojoj klasi osvojio prvo mesto, pehar, zlatnu medalju i robne nagrade. U najstarijoj klasi osvojio je drugo mesto i srebrnu medalju, čime je u zbiru najuspešniji takmičar na ovom lepom humanitarnom događaju.

Dan kasnije u Beogradu je održan seniorski turnir iz Master serije. Učestvovala su 32 iskusna seniora iz cele Srbije, a Marko se tada tek po drugi put oprobao sa ovakvim igračima. I ne samo da je kao i prvi put to učinio uspešno, već i trijumfalno: pobedivši u svih 8 mečeva bez većih teškoća osvojio je prvo mesto. U finalu je sa 3:1 savladao iskusnog Pavla Erića.

Evo i tog finala:

Pre nedelju dana Šahovski savez Beograda je uz pomoć lokalnih klubova i sponzora priredio veliki „Memorijal velemajstora Radoslava Simića” u čast istoimenog nedavno preminulog velemajstora, osnivača ŠK „Rakovica”, koji ove godine obeležava 75 godina postojanja.

Turnir je okupio više desetina iskusnih šahista iz zemlje i regiona, među kojima je bilo više njih sa međunarodnim majstorskim titulama.

Marko Milanović je na ovom teškom takmičenju, koje je trajalo 11 kola, zajedno sa Ivanom Tišmom iz Beograda podelio drugo mesto.

Obojica su imali 8,5 poena iz 11 partija, ali je po dodatnim kriterijumima Marko imao nešto manje sreće pa mu je pripalo treće mesto, pehar i novčana nagrada.

Sa samo jednim poenom više pobednik turnira je ruski velemajstor Nikita Petrov. Koliko je turnir bio jak svedoči činjenica da je prvoplasirani ruski velemajstor samo nekoliko dana ranije osvojio izuzetno jak međunarodni seniorski turnir na Srebrnom jezeru u konkurenciji većeg broja velemajstora i internacionalnih majstora iz više zemalja.

– Marko se crnim figurama hrabro borio protiv velemajstora Nikite, u većem delu meča je imao i prednost, ali se iskusni Rus na kraju povratio i ta partija, svakako najjača na turniru, završena je remijem. Ilustracija Markovog učinka je i podatak da je samo na ovom turniru osim pehara i novčane nagrade osvojio i preko 80 novih FIDE rejting-poena – ispričao je Markov otac Nebojša.

Memorijal velemajstora Radoslava Simića

Par dana kasnije, na igralištima banje Ždrelo kod Petrovca na Mlavi, u trajanju od 9 dana održano je državno finale Sportskih igara mladih.

Nakon kvalifikacionih nadmetanja sprovedenih u više regiona naše zemlje, oko 900 najboljih mladih sportista Srbije ukrstilo je koplja kako bi se odredilo ko je od njih najbolji i ko će predstavljati našu zemlju na Međunarodnom finalu SIM koje se održava krajem avgusta u Hrvatskoj.

Marko Milanović je, kao što je mnogima poznato, višestruki pobednik državnog i međunarodnog finala Sportskih igara mladih, ali ove godine je on napravio presedan time što se, kao pobednik takmičenja kvalifikovao na državno finale u dva sporta, šahu i stonom tenisu.

Na završnom finalnom državnom takmičenju Marko je bio ništa manje neumoljiv: u oba sporta lako je osvojio prva mesta i doveo do situacije koja u 27 godina postojanja Sportskih igara mladih nikada nije viđena, a to je da na Međunarodnom finalu jedan takmičar predstavlja svoju državu u dva različita sporta.

Kolika je bila Markova nadmoć na državnom finalu u oba sporta svedoči činjenica da u stonom tenisu u polufinalu i finalu nije izgubio ni jedan set, a u šahu je u prvih 5 mečeva ostvario svih 5 pobeda, čime je došao u priliku da u poslednja dva kola svojim protivnicima „džentlmenski” pokloni remije. Uprkos tome, nakon 7 kola, mladi Pančevac je ostvario konačnu prednost od čitavih 1,5 poena ispred Nikole Leskovca, odličnog mladog šahiste iz Novog Sada.

Ovo je sedma godina kako Marko Milanović predstavlja Srbiju i grad Pančevo na međunarodnom finalu Sportskih igara mladih. Imajući u vidu da će mu ove godine biti najteže jer će protiv sebe imati najbolje takmičare iz drugih država u dva potpuno različita sporta, poželimo mu da kao i ranije na ovom međunarodnom takmičenju osvoji medalje i na najbolji način predstavlja našu zemlju i naš grad.