U Pančevu će se od 25. maja do 25. juna održati 21. Bijenale umetnosti pod nazivom „Ispiranje” u organizaciji Kulturnog centra Pančeva.
Svečano otvaranje Bijenala zakazano je za subotu, 25. maj u 16 sati u Narodnom muzeju, a glavni i prateći program manifestacije realizovaće se na nekoliko lokacija i izložbenih prostora u gradu.
Početak Bijenala bio je povod za konferenciju za novinare koja je danas održana u novootvorenom prostoru Galerije savremene umetnosti u Ulici Miloša Crnjanskog 2. Govorile su selektorka ove značajne gradske manifestacije, Sonja Jankov, kustoskinja i naučna saradnica za humanističke nauke i Ivana Markez Filipović, urednica vizuelnih programa u Galeriji savremene umetnosti.
Sonja Jankov rekla je nešto više o temi Bijenala „Ispiranje / Washout”.
– Ideja je bila da tema koju odeberem ponudi više različitih pristupa. Ispiranje mi se učinilo kao nešto što je svima razumljivo, ali može i da se protumači na različite načine i može imati pozitivne i negativne konotacije: s jedne strane ispiranje može biti pozitivno, kada se nešto pročišćava, a s druge strane to može biti način da se ukloni nešto što ne želimo da ostane vidljivo. Ispiranje se može odnositi na ispiranje mozga, pranje novca, politike zaborava, etničko čišćenje, uklanjanje tragova zločina, uklanjanje različitosti (kulturoloških, etničkih, rasnih, osobenih). U prevodu na engleski, kao washout, termin se može povezivati i sa iscrpljenošću, neuspehom, istrošenošću. Procesom ispiranja se nešto može ukloniti ili otkriti, kao na primer arheološki nalazi uz pomoć kojih saznajemo o istoriji planete, ili zlato i plemenito kamenje koje je izazvalo pojave zlatne groznice, genocide i višestruke vidove eksploatacije. Zadovoljna sam i oduševljena različitim pristupima i tumačenjima koje su imali umetnici koji su se odazvali na temu – rekla je Sonja Jankov.
Pozivu da predstave svoje radove na 21. Bijenalu odazvalo se više od dvadeset domaćih i inostranih umetnika i kolektiva. Kako su oni odgovorili na zadatu temu imaćemo priliku da vidimo već od ove subote.
– Na otvaranju 25. maja ćemo imati dva performansa umetnice iz Francuske Barbare le Begek Fridman i umetnika iz Srbije Vendela Vaštaga. Barbara će pefromans „Čišćenje zemlje” izvesti u 16.30 ispred Narodnog muzeja, a Vendel Vaštag će svoj performans „Čist umetnik” imati u 18 sati u Galeriji Milorada Bate Mihailovića. Kada je reč o ostalim radovima na Bijenalu, uglavnom su to medijske instalacije i video-radovi. Ima i umetnika koji su radili u metalu, a ima i crteža – rekla je Sonja Jankov.
Prema rečima urednice vizuelnih programa Kulturnog centra Pančeva, Ivane Markez Filipović, program će se održati u nekoliko javnih i galerijskih prostora:
– Dela će biti izložena u novom i starom postoru Galerije savremene umetnosti, Galeriji Milorada Bate Mihaijlovića, Svetosavskom domu, bioskopu „Vojvodina” i u Narodnom muzeju. Svi ovi prostori publici će biti dostupni radnim danima i subotom od 11 do 20 sati. Takođe, na zelenoj površini na Trgu kralja Petra I, ili tačnije kod kruga u Gradskom parku, biće sve vreme predstavljena skulptura „Četiri vode” Branislava Nikolića – rekla je Markez Filipović.
Ona je najavila i dva prateća programa koji će se realizovati u okviru Bijenala.
– Na sceni Kulturnog centra Pančeva u sredu, 29. maja, u 19.30, Neva Lukić i Viktor Radonjić izvešće predstavu „P(j)eščanik”. Tu je i radionica eko štampe koju vodi Marija Kozomora. Ona će se održati u subotu, 15. juna, od 14 do 18 sati u novom prostoru Galerije savremene umetnosti. Publika će imati priliku da učestvuje u izradi određenih tekstilnih komada uz pomoć kamenja i lišća. Usput ćemo organizovati i nekoliko vođenja kroz izložbe koja ćemo blagovremeno najaviti.
Autori koji učestvuju u programu 21. Bijenala su: Aistė Ambrazevičiūtė (Litvanija), Breda Beban, Lana Stojićević, Neva Lukić i Viktor Radonjić (Hrvatska), Barbara Friedman (Francuska) i umetnici/ce i kolektivi iz Srbije: Bio2Arh – Davor Pančić, Filip Todosijević, Ana Todosijević i Bojan Kenig, Danica Bićanić, Vendel Vaštag, Grafička mreža, Ljubica Denković (Srbija/Belgija), Dragana Dražović-Ilić , Nadežda Kirćanski, Marija Kozomora, Živana Mijailović, Branislav Nikolić, Konstantinos Petrović,Monika Sigeti, Isidora Stojanović, Slobodan Stošić i Zoran Todorović.
Bijenale umetnosti u Pančevu održava se uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Ministarstva za kulturu Republike Srbije i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
Bijenale umetnosti je internacionalna manifestacija koja se održava u kontinuitetu od 1981. godine, kada je prvi put održana kao izložba jugoslovenske skulpture (PIJS) velikog formata za slobodni i galerijski prostor. Godine 2000. ovaj projekat koncepciju rada proširuje sa polja skulpture na „prošireno polje umetnosti“ te se i sam naziv manifestacije preinačio sa „Bijenala skulpture“ na „Bijenale vizuelnih umetnosti“. Takođe, te godine izložba dobija internacionalni karakter.
Prateći umetničke afinitete i osluškujući puls nove publike, Bijenale 2006. godine proširuje svoj program na pozorišnu i filmsku umetnost čime uključuje i druge umetničke izraze i dobija današnji oblik – Bijenale umetnosti.
Kao manifestacija koja iza sebe ima tradiciju dugu više od četrdeset godina, Bijenale je ugostilo mnoge značajne umetnike među kojima su: Jožef Nađ, Tomislav Peternek, Nikola Džafo, Ričard Dikon, Kosta Bogdanović, Mrđan Bajić, Nenad Andrić i mnogi drugi.