Veliko međunarodno takmičenje maketara „Aleksić kup”, održano je u subotu, 15. oktobra, u Narodnom muzeju u Pančevu. Ovo interesantno nadmetanje održano je deveti put, a organizovao ga je Maketarski klub „Dr Vladimir Aleksić” iz Pančeva.
– Takmičari i posetioci mogli su da pogledaju i izložbu maketa „80 godina Staljingradske bitke”, a posebnu atrakciju omogućio nam je gospodin Dejan Pantić, pilot, koji je svima pružio priliku da se oprobaju u simulatoru leta. Gospodin Pantić sam je konstruisao ovaj simulator leta na avionu „Cesna 172 G1000”. Kokpit se sastoji od delova „Cesne” i „Boinga 737-800”, sa svim instrumentima i parametrima neophodnim za pravi let, pa su naši najmlađi posetioci veoma uspešno pilotirali – istakao je Miroslav Birclin, direktor Narodnog muzeja.
Maketarski kup okupio je veliki broj maketara i zaljubljenika u ovaj nesvakidašnji hobi, a ni ovo druženje nije moglo da prođe bez učešća izviđača. U muzeju su bili članovi čak odreda: „Nadel” iz Starčeva, „Janošik” iz Kovačice i „Crne rode” iz Pančeva. Pančevačke „Rode” već godinama gostuju na ovoj manifestaciji.
– Takmičenje je zvanično otvorio mr Milorad Ilić, dok su uvodne reči dali istoričar Srđan Božovic i Aleksandar Stojanović. Izviđači su posetili i štand Ministarstva odbrane na kojem su deljeni flajeri i pokoji časopis „Odbrana”, koji promovišu vojni poziv. Dok su naši mlađi članovi bili na simulatoru letenja u želji da iz prve ruke iskuse kako je to upravljati avionom, stariji posetioci i naši brđani i brđanke prisustvovali su promociji knjige „Bitka za Pančevo, oktobar 1944”, o kojoj su govorili autori istoričar Srđan Božović i Robert Resanović. Pored izloženih maketa, posetioci su imali priliku da vide i izložbu maketa „80 godina Staljingradske bitke” – prepričao je svoje utiske Nenad Bjeloš, član uprave OI „Crne rode”.
On je napomenuo i to da je u toku dana jedan deo izviđača imao priliku da pogleda predstavu „Vreme leta” i da učestvuje na radionici „Papirni avioni”, koju je vodio mr Milorad Ilić, autor knjige „Kako je postala Srpska sparta, prica o dr Vladimiru Aleksiću”.
– Na radionici su „Rode” osvojile četiri medalje i po knjigu na dar. Druga grupa gostiju i izviđača iz „Nadela” i „Janošika” bila je na vožnji katamaranom na reci Tamiš, što je za decu, a moram priznati i za nas brđane, prestavljalo veličanstven doživljaj. Ovom prilikom bih se u ime Odreda izviđača „Crne rode” zahvalio organizatorima na još jednom divnom druženju – poručio je Nenad Bjeloš.
Za kraj, stiže i još jedna poruka iz Narodnog muzeja:
– Pošto smo uspešno pilotirali i sleteli, očekujemo vas sve u četvrtak u 19 sati, na otvaranju izložbe „Diskoteka u kući jednog ministra – kratka istorija 60-ih”. Pridružite nam se da ponovo doživimo duh 60-tih i da se podsetimo događaja i ljudi koji su posećivali prvu i zadugo jedinu diskoteku od Milana do Vladivostoka! Diskoteka „Kod Laze Šećera” u Beogradu radila je samo godinu dana, a za to kratko vreme, pre nego što ju je zatvorila narodna milicija, posetili su je Alen Delon, Mira Stupica, Pako Raban, Jovan Ćirilov, Lokica Stefanović, Šarl Aznavur i mnogi, mnogi drugi – poručio je Miroslav Birclin.
Tokom trajanja izložbe Narodni muzej je organizovao stručno vođenje kroz izložbu kao i nekoliko posebnih tematskih večeri, o muzici, umetnosti i Pančevu tokom 60-ih godina.
– Za posetioce smo, uz katalog, pripremili i majice i torbice sa printovima vezanim za izložbu – rekao je direktor muzeja.