Zavod za javno zdravlje Pančevo i ove godine u letnjoj sezoni vrši redovno ispitivanje kvaliteta voda koje se koriste za kupanje i rekreaciju na sledećim lokacijama:
– reka Tamiš – kupalište u Pančevu, Glogonju i Jabuci,
– reka Dunav – kupalište „Bela Stena“ (levo i desno od špica),
– Ponjavica – kupalište u Omoljici i Banatskom Brestovcu,
– kupalište u Ivanovu,
– jezero u Kačarevu.
Prve analize za ovo leto su gotove i objavljene su na sajtu Gradske uprave. Evo gde se ovih dana možete slobodno kupati, a koja kupališta bi trebalo da zaobiđete.
Za kupanje i rekreaciju bez ograničenja mogu se koristiti: kupališta reke Tamiš u Pančevu, Jabuci i Glogonju, Dunav – Bela stena levo i desno od špica i jezero u Kačarevu.
Bezbedno je rashlađivati se i na kupalištima Ponjavice u Omoljici i Banatskom Brestovcu iako je tu voda nešto lošijeg kvaliteta.
– Parametri koji su iznad MDK (maksimalnih dozvoljenih koncentracija) za III klasu ne predstavljaju rizik po zdravlje ljudi koji ovi kupalište koriste za rekreaciju i sportske aktivnosti u vodi – navodi se u izveštaju Zavoda za javno zdravlje.
Jedino kupalište koje se trenutno ne može koristiti za kupanje i rekeraciju je ono u Ivanovu.
– Na osnovu rezultata obavljenih laboratorijskih ispitivanja i stručnog razmatranja, sa aspekta ispitivanih parametara, kontrolisani uzorak sa kupališta u Ivanovu zadovoljava kriterijume za V klasu (loš ekološki status) zbog povećanih koncentarcija ukupnog fosfora i HPK (bihromatna metoda) – stoji u izveštaju Zavoda.
HPK je hemijski potrebna količina kiseonika za oksidaciju organskih komponenata i neorganskih soli, i predstavlja pokazatelj zagađenosti otpadnih voda. HPK se najčešće izražava potrošnjom O2 u mg/l.
Zavod za javno zdravlje na svim kupalištima sprovodi sledeće mikrobiološke analize: fekalne koliformne bakterije, ukupne koliformne bakterije, crevne enterokoke i broj aerobnih heterotrofa.
Kada je reč o fizičko-hemijskim analizama, ispituju se: pH, suspendovane materije, rastvoreni kiseonik, zasićenost kiseonikom, BPK5, HPK, nitrati, nitriti, amonijum jon, hloridi, ukupni ostatak posle isparenja na 105oC (ukupna mineralizacija), elektroprovodljivost na 20oC, gvožđe, cink, olovo, kadmijum, živa i nikl.
Kompletan izveštaj Zavoda za javno zdravlje možete pogledati OVDE.
A pogledajte i kakvog je kvaliteta voda na bazenima u Pančevu i Vršcu i koja pravila ponašanja tamo važe.