Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Moje mesto” u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.
Projekat Savetovalište za mlade „Moje mesto” realizuje Grad Pančevo, a finansiralo ga je Ministarstvo omladine i sporta. Partneri na projektu su Udruženje „Psihogeneza”, Dom omladine Pančevo, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin i Udruženje „Pančevački omladinski centar”, koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”. Osim seansi uživo koje se održavaju u Domu omladine četiri dana u nedelji, dostupno je i onlajn savetovalište, gde na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.
Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)
Pitanje
Ne znam odakle da počnem. Prošlog leta sam upoznala dečka preko interneta i na prvi pogled mi je bio veoma privlačan. Dopisivali smo se nekoliko nedelja, kasnije smo se i upoznali i krenuli da se zabavljamo.
Medjutim, mesec dana od našeg početka veze on mi je poslao poruku i rekao da želi da prekine, da nije siguran u svoja osećanja i da li smo jedno za drugo (s obzirom na to da smo iz drugih gradova i da se ne možemo viđati često). Jako sam se uznemirila jer sam očekivala nešto sasvim drugačije. Počela sam da ga zivkam svaki dan i molim da dođe kako bismo razgovarali, međutim on nije želeo isprva, a kasnije me je i blokirao na mrežama.
Moja opsesija njime nije prestala. Otvorila sam drugi profil i krenula u dopisivanje sa njim kao „lažna osoba”. Zaprepastilo me je to što sam shvatila da je ženskaroš i da u našoj „pravoj vezi” zapravo nije bio problem razdaljina već to što mu se nisam dopala. Bila sam jako besna i rekla mu ko sam zapravo i ispala još veća očajnica.
Nemam društvo, niti sa kim da izađem pa sam mislila da će mi upoznavanje preko interneta doneti i nova poznanstva. Nakon njega, počela sam da se dopisujem sa novim momkom koji mi je simpatičan, ali se plašim ishoda jer sam se opekla sa prethodnim. Volela bih da izađem iz ovog začaranog kruga i živim realan život.
Maša, 21 godinu
Odgovor psihologa
Draga Mašo, virtualne veze i prijateljstva su u današnje vreme sve češće i nisi jedina koja je upala u zamku nerealnih očekivanja. Ono što me raduje je to što prepoznaješ problem i želiš iz njega izaći. Imaj na umu da je virtualni svet jedna paralelna realnost koja uglavnom zna biti iskrivljena i iracionalna. Ono što se dešava, a ti si to i iskusila, jesu lažno predstavljanje, manipulacije i skrivanja.
Ono što je moj savet je svakako širenje kontakata i upoznavanje novih ljudi u realnim okolnostima. Navodiš da si usamljena i da nemaš prijatelja. Budi svesna da, ako nastaviš da provodiš vreme na mrežama, šanse za to će biti sve manje, ne veće.
S druge strane, svako od nas ima bar jednu osobu u okruženju koju poznaje, sem porodice, sigurna sam da je imaš i ti. Usmeri pažnju na održavanje i produbljivanje tih kontakata. Ukoliko smatraš da je nedovoljno, pokušaj da se aktiviraš u nekoj od grupa gde se okupljaju mladi, kao što su radionice ili klubovi za mlade. Humanitarne organizacije vrlo često primaju volontere. Na taj način bićeš u realnom svetu, okružena ljudima koji možda imaju sličan izazov pred sobom, a željni su druženja i zabave. Srećno!
Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.