Udruženje „Na pola puta“ ovogodišnji je dobitnik nagrade „J=DNAКI“ koju dodeljuje Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije (NOOIS).
To pančevačko udruženje, koje pruža podršku osobama sa intelektualnim teškoćama (OSIT), dobilo je ovo prestižno priznanje u oblasti inkluzivnih inovativnih programa za projekat „Mladi sa intelektualnim teškoćama u svetu interneta“.
Nagradu je predstavnicima udruženja, u ponedeljak, 27. decembra, u maloj sali Gradske uprave uručila Ivanka Jovanović, izvršna direktorka NOOIS-a.
Tri kategorije
– Ovu nagradu dodeljujemo već dve godine uz podršku Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. To priznanje je ujedno deo šire zajedničke kampanje „Srbija bez barijera“, pokrenute s ciljem da se promovišu primeri dobre prakse koje sprovode bilo organizacije osoba s invaliditetom širom Srbije, bilo pojedinci. Nagrade se dodeljuju za rezultate postignute u okviru tri oblasti: unapređenje pristupačnosti, borba protiv diskriminacije i inkluzivni inovativni programi – objasnila je Ivanka Jovanović.
Inače, nagradu iz oblasti pristupačnosti dobilo je Udruženje paraplegičara i kvadriplegičara „Golija“ iz Ivanjice, dok je nagrada za poseban doprinos borbi protiv diskriminacije pripala Jeleni Marić iz Užica, članici Akademije mladih lidera osoba sa invaliditetom.
Poklon za 15. rođendan
– U 2021. godini naše udruženje proslavlja 15 godina rada i ovo prestižno priznanje koje je došlo u ovom za nas važnom trenutku, samim tim nam još više znači. Projekat za koji smo dobili nagradu realizovan je 2020. godine. Ideja nam je bila da omogućimo mladim osobama s intelektualnim teškoćama da nauče da bezbedno koriste internet i društvene mreže. Ono što je inovativno u ovom projektu, jeste to što su osobe s intelektualnim teškoćama aktivno učestvovale u njegovoj realizaciji. Upravo su te osobe bile autori priručnika „Razmisli pre nego što klikneš“, ali i edukatori koji su drugim mladim osobama s intelektualnim teškoćama na teritoriji Srbije, uz podršku naših saradnika, držali edukacije i prenosili svoja znanja i iskustva. I ono što mislim da je najvažnije, pored toga što su bili aktivno uključeni u realizaciju projekta, bili su i adekvatno plaćeni za to. Uspeli smo da ih radno angažujemo i da im za njihove aktivnosti obezbedimo honorar, što inače nije čest slučaj – rekla je Marina Кurilj, izvršna direktorka Udruženja „Na pola puta“.
Priručnik „Razmisli pre nego što klikneš“ urađen je u formatu lakom za čitanje, što znači da je prilagođen razumevanju, sposobnostima i kapacitetima osoba sa intelektualnim teškoćama, ali ga, kako je rekla Marina Kurilj, mogu koristiti i osobe koje imaju teškoće sa čitanjem i drugi.
– Na jednostavan način, uz upotrebu kratkih rečenica i simbola predstavljeno je kako jedna osoba treba da se ponaša na internetu kako bi izbegla sve potencijalne rizike, nevolje i probleme. Postoji i onlajn verzija priručnika koju možete pogledati na veb-sajtu našeg udruženja. Kroz obuku koju su držali naši edukatori prošlo je preko stotinu mladih sa intelektualnim teškoćama iz pet gradova u Srbiji – dodala je Marina Kurilj.
Grad pruža svesrdnu podršku
Svečanosti u Gradskoj upravi prisustvovali su i Milenko Čučković, član Gradskog veća zadužen za područje rada, zapošljavanja i socijalne politike, Mirjana Savkov, šef Odeljenja za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu, i predstavnici još nekoliko pančevačkih udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom.
– Grad Pančevo je jedan od retkih gradova u Srbiji koji i te kako ima osećaja za osobe sa invaliditetom i izlazi im u svakom smislu u susret, bilo finansijski ili kroz ljudske ili prostorne resurse ili na druge načine, u zavisnosti od njihovih potreba. Izuzetno nam je drago što je pančevačko udruženje dobilo nagradu „J=DNAKI”, a ona je zaista otišla u prave ruke budući da Udruženje „Na pola puta“ već dugi niz godina odlično funkcioniše i realizuje izuzetno kvalitetne aktivnosti i projekte na polju podrške osobama sa intelektualnim teškoćama, te zaslužuje sve pohvale za svoj rad – istakla je Mirjana Savkov.
Predsednica NOOIS-a podsetila je da će novi konkurs za dodelu nagrade „J=EDNAКI“ biti raspisan već početkom iduće godine i pozvala je i druge organizacije koje okupljaju osobe s invaliditetom i pojedince da se sa svojim projektima prijave za ovo priznanje.