U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Mara Mandić“ u Pančevu u utorak, 29. oktobra, zvanično je otvoren Resursni centar, koji predstavlja jedno od pet čvorišta asistivne tehnologije u Srbiji.
Uloga ovog centra jeste da se u njemu pruži stručna podrška učenicima iz osetljivih grupa, kao i vaspitačima, nastavnicima, stručnim saradnicima i direktorima u drugim ustanovama.
Centar je otvorila Tatjana Božić, članica Gradskog veća Grada Pančeva zadužena za obrazovanje.
– Resursni centar „Mara Mandić“ u Pančevu dobio je ovaj status odlukom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u skladu sa kriterijumima Pravilnika o resursnom centru. Cilj uspostavljanja resursnih centara je unapređivanje kvaliteta inkluzivnog obrazovanja i vaspitanja, kao i povećanje dostupnosti dodatne podrške deci i učenicima sa smetnjama u razvoju, odraslima, porodici i zaposlenima u obrazovnim ustanovama – rekla je Tatjana Božić.
Ona je precizirala da je zadatak Resursnog centra omogućavanje dostupnosti asistivne tehnologije deci, odnosno učenicima sa smetnjama u razvoju.
– Pod asistivnom tehnologijom podrazumeva se svaki proizvod, deo opreme ili sistem koji se koristi da bi se povećale, održale ili poboljšale funkcionalne sposobnosti dece sa smetnjama u razvoju. Stručna pomoć i podrška su u upotrebi asistivne tehnologije. Centar omogućava prilagođavanje strategija učenja i didaktičkog materijala, kao i izradu i primenu planova prilagođavanja okruženja u skladu sa potrebama korisnika – objasnila je Božić.
Podrška koju Resursni centar pruža aktivira se na osnovu mišljenja nadležne Interresorne komisije, nakon čega Tim centra pokreće potrebne procedure u skladu sa specifičnim potrebama deteta ili učenika.
Prema rečima Tatjane Božić, otvaranjem Resursnog centra, Grad Pančevo nastavlja se sa podrškom unapređenja inkluzivnog obrazovanja, čime se otvaraju nove mogućnosti za razvoj i osnaživanje dece i mladih sa smetnjama u razvoju.