NOVI ROMAN SAŠKE MIHAJLOVIĆ: „Minijature” – od istorije do fikcije, od lirike i drame do krimi-priče

Foto: Danica Polić

Novi roman naše sugrađanke Aleksandre Saške Mihajlović, pod naslovom „Minijature”, promovisan je u četvrtak, 2. juna, u prepunoj čitaonici Gradske biblioteke.

O delu su, pored autorke, govorili i izdavač Milan Trpković iz kuće „Ključ izdavaštvo” i prof. dr Ivana Spasović, a prisutne je na početku večeri pozdravio i Dejan Bosnić, direktor Gradske biblioteke. Medijator je bila Anja Ivačković.

Ako poželite da kupite ovu knjigu, na spisateljičinom web-sajtu mihajlovicaleksandra.com saznaćete da su „Minijature” „saga o juvelirskoj porodici i njenim vezama sa dvorovima, manastirima i samostanima, o porodičnim tajnama, moći jednog prstena, zločinima i snazi žena. Roman, koji i sam postaje junak knjige, premostio je meridijane i doba da bi spojio nekoliko izuzetnih žena, od srednjovekovnih, preko onih iz XIX veka, do danas.”

– Pred očima čitaoca smenjuju se nemiri, lirika i misaonost. Od prologa i podele uloga do božanstvene pesme na kraju, od zapleta do tužne katarze, ovaj roman je i drama. Prelazi u naraciji su zanimljivi, kao i oni u jeziku, od arhaičnog do savremenog – ovako je strukturu dela opisao izdavač na svom sajtu.

Pročitajte još  OMOLJICA: Počelo snimanje filma „Kalafon“ o prvom nastupu romskog dečaka muzičara
Foto: Danica Polić

Sama autorka je u Gradskoj biblioteci ispričala i nešto više o svom novom romanu i o značenju njegovog naslova.

– Minijature, srednjovekovne sličice na rukopisnim knjigama – manuskriptima, predstavljaju sklop božanstvenog talenta, neobičnog zamaha ruke i brzine misli, inspiracije. A nadasve poznavanje tradicije, osobenosti podneblja, prilika i života – ne samo dvorskog i velikaškog. Minijaturisti su posebni ljudi. Vrlo često su manastiri i parohijske crkve kao minijaturiste upošljavali i putujuće slikare i pisare. Najveći procvat ukrašavanja knjiga minijaturama u nas je usledio od druge polovine 14. veka. Ja sam spojila istoriju i fikciju. Minijaturisti i minijature o kojima govorim su iz 15. veka. Sjedinila sam ih sa Barbarom Frankopan, njenim dvorom na kome je odistinski postojala juvelirska radionica. Ona je naša jedina vladarka koja je to imala! A to je ne samo značajno, već i posebno – rekla je Aleksandra Mihajlović.

Ona je navela da su, s druge strane, minijature ujedno i sličice iz našeg svakodnevnog života.

– Ima ih pregršt. Sve su raznobojne, originalne, upečatljive, umetničke. Iskra kaže: da je njen život minijatura, on bi bio detelina sa četiri lista. Ona se bavi oslikavanjem sopstvenog života, svake epizode, ona je ta iluminatorka sa oštrim okom, opreznom, ali lakom rukom, duhovita, zapitana, oštroumna, samokritična. Ili takva želi da bude, što se svodi na isto – poručila je autorka.

Ljubitelji stvaralaštva ove harizmatične pančevačke spisateljice i profesorke srpskog jezika u pančevačkoj Gimnaziji, navikli su na to da su promocije njenih knjiga uvek posebne i drugačije, a samim tim i nezaboravne.

Pročitajte još  DŽUDISTI TAMIŠA NIŽU USPEHE: Deset medalja na međunarodnom turniru u Beogradu

Ovog puta je priča o romanu dopunjena svojevrsnim ilustracijama: prisutni su, naime, imali nesvakidašnju priliku da na video-bimu pogledaju puno minijatura i divnih juvelirskih srednjovekovnih predmeta koji kriju vrlo interesantne, a mnogima od nas nedovoljno poznate priče. Među njima se našao i „Relikvijar” koji je radila Barbara Frankopan i u kome su sačuvane mošti najvećih hrišćanskih svetaca.

– Mi smo stvarno u prošlosti imali divne manuskripte. Nažalost, mnogi nisu u nas, nego su razasuti diljem Evrope – prokomentarisala je Aleksandra Mihajlović.

Pročitajte još  INTERVJU: Ivona Japundža – Kosovka devojka na fudbalskom terenu

Upravo vrednost ovih dragocenih minijatura dodala je njenom delu i neka nova obeležja.

– Roman je i krimi, jer svi žele da dođu do manuskripta sa vrednim minijaturama, kao što lovci na umetnine žele svako vanvremensko umetničko delo – objasnila je spisateljica.

Foto: Danijela Polić

Roman „Minijature” možete nabaviti u svim bolje snabdevenim knjižarama.

Aleksandra Mihajlović je završila Filološki fakultet u Beogradu na katedri Opšte i srpske književnosti sa srpskim jezikom. Doktorand je na istom fakultetu. Pored „Minijatura” objavila je još dva romana: „Zapričavanje. Zavaravanje. Zavirivanje.” (2012) i „Кroz prstohvat cimeta” (2015) godine, a zatim knjigu za decu i mlade: „Sofijine mudrolije s Markom Кraljevićem (2019). Jedna je od autorki poetskog kvarteta „Ne znam šta bi drugo moglo da nas veže” (2016), a 2021. je objavila i zbirku pesama „Juče sam imala susret sa sobom”.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: