ČIČA MIČA, FOTO-PRIČA: Kako su se deca iz PU „Dečja radost” provela na Divčibarama

Nakon trogodišnje pauze zbog pandemije virusa korona, Predškolska ustanova „Dečja radost” ove godine je ponovo organizovala letnje kampove na Divčibarama.

Deca su tamo boravila od 23. do 30. juna, a čim se ta družina vratila u Pančevo rešili smo da iz prve ruke saznamo kako im je bilo u kampovima i šta se tamo sve zbivalo. Priča koju su nam ispričali toliko je lepa i skrojena na neobičan način da jedva čekamo da je podelimo sa vama.

Tokom trajanja kampa realizovane su likovna i eko kolonija, u kojima je učestovalo oko osamdesetoro dece pripremnih grupa iz velikog broja pančevačkih vrtića.

Eko kampom je rukovodila je Snežana Mirić, koordinatorka i autorka ekoloških programa u PU „Dečja radost”.

– Ove godine je eko kamp realizovan u saradnji sa četiri vaspitačice: Natašom Kozlovački, Sofijom Bugarinov, Jelenom Rovčanin i Ivanom Ivanovski. Sa trideset četvoro dece iz najstarijih grupa proveli smo nezaboravnih sedam dana u istraživačkim igrama i aktivnostima u prirodi. Deca su otkrivala životinjski i biljni svet planine, šume, livade, potoka… Povezivala su svoja prethodna znanja sa novim iskustvima, učila igrajući se i igrala se učeći – ispričala je Snežana Mirić.

Pročitajte još  DOM OMLADINE: Uskršnji program za decu od 26. do 28. aprila – predstava, radionica i kviz

Emil Sfera, likovni pedagog u PU „Dečja radost”, kao i uvek, u ulozi koordinatora Likovne kolonije, okupio je oko četrdesetoro predškolaca koji su sa svojim vaspitačicama Sandrom Sabo, Maricom Majkić, Vesnom Minić, Ivanom Nikolić i Marijom Jakovljević uživali u likovnom stvaralaštvu pod stručnim vođstvom vrsnih likovnih pedagoga i slikara Marte Kiš Buterer i Jelene Tišme iz Novog Sada, kao i Ivane Markez iz Pančeva. Njih četvoro, sedam dana osmišljavali su inspirativne tehnike u kojima su se oprobali mališani iz Pančeva.

– Bogatstvo boja, oblika, materijala i uvek neiscrpne teme u okruženju, činili su da se predškolci likovnjaci, osećaju kao pravi pravcati slikari, što su, uostalom i pokazali. Predstavićemo vam jedan delić njihovih divnih radova, ali pravi utisak o tim malim, ali autentičnim umetničkim delima, steći ćete na otvaranju naše izložbe – istakla je Snežana Mirić i poslala vam obećane fotografije.

Izložba radova koji su nastali na kampu biće tradicionalno organizovana u prvoj nedelji oktobra, u okviru Dečje nedelje, u Galeriji savremene umetnosti u Pančevu.

– Pored slikara, mali ekolozi i njihovi vaspitači predstaviće se foto-izložbom na kojoj će naši sugrađani moći da na trenutak uplove u čaroban svet planinskih tajni. „U gostima kod veverice”, „Priče sa planinskih vrhova”, „Ko živi u kapi vode?”, „Šta jedu, gde spavaju?”… su samo neke od aktivnosti u kojima su predškolci otkrivali veze u prirodi i sticali znanja o osnovnim principima ekološkog obrazovanja – navela je Snežana Mirić.

Pročitajte još  UKRASITE MEDENJAKE: „Novoseljanke” organizuju uskršnju radionicu za decu

Na našu molbu da nam još malo dočara kako je izgledala eko-radionica, ona je istakla da slike često govore više od reči, i odlučila je da na naše pitanje odgovori zanimljivom kombinacijom fotograifja i teksta, koja će sigurno i vas opčiniti.

Ovako su izgledale naše igre svetlosti i senke:

Dok smo se bavili ispitivanjem zemljišta – otkrili smo glinu!

Istraživali smo šumske staze, poštujući pravila prirode:

Vaspitačica Jelena demonstrirala nam je kako se bere kopriva i kako se sirova kopriva može pripremiti za jelo.

Na putu smo sretali različite stanovnike šume, pa tako i ovu bebicu belouške. Naravno, čim smo je dobro pogledali, vratili smo je u njeno prirodno stanište.

„Obuci vevericu” bila je divna aktivnost jednog kišovitog dana.

Ponekad je potrebno napraviti pauzu i povratiti snagu. Poneki slatkiš idealan je da se spakuje u ranac i da se njime zasladimo na livadici ili nekom vrhu.

Pročitajte još  IZVIĐAČI: „Rode” organizovale noćenje u šatorima kod Streljane

„Spektar” je zanimljiva igra: podelimo se u parove i tragamo za bojama u prirodi: ko pronađe najviše, taj je pobednik. Mada, to uopšte nije važno, budući da svaku osvojenu nagradu međusobno delimo.

Ekolozi u likovnoj radionici sa slikarima – kako da se ne povežemo?!

Ponekad je bilo neophodno poneti sa sobom nekog drugara iz prirode u odmaralište kako bismo ga proučili. Tako ulovismo ovog divnog leptira. Naravno, tu je odgovarajuća oprema i briga da insekt ne bude ugrožen. Ne treba ni reći da smo ga potom vratili njegovoj mami.

Lako nam je potom bilo da, prelistavajući knjige i posmatrajući leptirka, postavljajući razna pitanja i donoseći zaključke, prikažemo kako izgleda životni ciklus leptira.

 

Uživali smo na planinskim vrhovima poput Kraljevog stola i otkrivali krečnjačke stene, lekovito bilje i bubice.

I uredno vodili svoje eko-dnevnike!

Nećemo vam otkriti baš sve. Čekaćemo vas na Izložbi…

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: