IMAMO DECU (I EDUKATORE!) ZA PONOS: Pančevački srednjoškolci se takmičili u DEBATOVANJU

Ako ste mislili da mladi ljudi u našem gradu, i to oni tinejdžerskog uzrasta, nisu preterano zainteresovani za politiku, kulturu i istoriju svog grada, te za aktuelna zbivanja u svim oblastima, ako ne očekujete od njih da u današnje vreme imaju izgrađen stav i da su u stanju da se argumentovano izbore za svoje mišljenje, trebalo je da u sredu, 4. maja, budete u svečanoj sali Narodnog muzeja. Prijatno biste se iznenadili!

Sala je bila puna srednjoškolaca koji su došli da podrže svoje drugare – pet dvočlanih timova koji su proveli nekoliko sati takmičeći se u – debatovanju.

Ovo takmičenje organizovala je Grupa za istoriju Regionalnog centra za talente „Mihajlo Pupin“. Njihov cilj je bio da podstaknu srednjoškolce da na bolji, lakši i zanimljiviji način uče i vežbaju ono što se smatra, između ostalog, jednim od najvažnijih delova nauke – suočavanje dva različita mišljenja, odnosno tumačenja.

– Želeli smo da kroz realizaciju ove vanškolske aktivnosti doprinesemo tome da mladi steknu određena znanja i razumevanja o okruženju u kojem su rođeni, žive ili se školuju, da razvijaju veštine govorništva i javnog nastupa, da shvate značaj debatovanja i da steknu iskustvo pravilnog debatovanja u kojem se poštuju sagovornici, organizatori, tema… – rekao je Nikola Koneski, jedan od organizatora ovog takmičenja, doktorand istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, stipendista, istraživač pripravnik na Institutu za noviju istoriju Srbije i predavač i mentor u RCT „Mihajlo Pupin“.

Pročitajte još  TEKVONDO: Čak 18 medalja za pančevački Koloseum na turniru „Milenium open”

Tokom skoro pet sati takmičenja, održano je ukupno 11 debatnih duela: deset u grupnom delu i jedan finalni.

– Debatovalo se o različitim temama koje se odnose na lokalnu pančevačku kulturu. Jedna od njih bila je posvećena Vajfertovoj pivari. Grupa za istoriju je želela na taj način da još jednom simbolično doprinese obeležavanju njenog velikog jubileja, odnosno tri veka postojanja – dodao je Koneski.

Neke od tvrdnji oko kojih su se isplele odlične debate bile su i sledeće:

  • Pančevo (ne) treba pripojiti Beogradu.
  • U Pančevu ima/nema dovoljno udruženja građana.
  • Medicinska škola u Pančevu (ne) treba da ponese ime „Marija Vučetić Prita”.
  • Ima/nema potrebe otvarati đačke domove u Pančevu.

Pobedili su „Debatičari“, odnosno Stefan Ilić i Dušan Mladenović, učenici trećeg i drugog razreda Gimnazije „Uroš Predić“.

Drugo mesto su zauzeli „Đulići uveoci“, odnosno Aleksandar Stefanović i Mihajlo Marković, učenici drugog razreda Ekonomsko-trgovinske škole „Paja Marganović“.

Pročitajte još  DRUŽENJE U PRIRODI: „Crne rode” obeležile Dan planete zemlje i učestvovale na ČNOT-u
Finalisti (pobedili su momci desno)

– Bilo je pravo zadovoljstvo pratiti njihove nastupe i beležiti njihove odlične argumente. Pohvaljujemo i Petru Roknić i Nataliju Gavrilović (tim: „S. S. К. O.“), Vuka Božića i Uroša Subina („Tesla“), Andreja Počuču i Luku Đurđevića („Političari“), koji su se zaista pokazali kao sjajni učesnici takmičenja. Posebno moramo da istaknemo i pohvalimo učesnike na poštovanju svojih „protivnika“ u debati. Ostaće nam u sećanju jedan upečatljiv primer: međusobno čestitanje finalista nakon takmičenja i proglašenja pobednika. U tim trenucima se kod nas stvarao utisak da smo, zapravo, svi pobedili uz ovakve sjajne mlade ljude. Zahvaljujemo se Narodnom muzeju na odličnoj saradnji, kao i Udruženju „Pančevački omladinski centar” koje je obezbedilo lepe i odgovarajuće nagrade za finaliste. Posebno se zahvaljujemo Dragani Кožan i Tamari Todorović na pomoći i podršci tokom pripremanja i organizovanja takmičenja, kao i članovima komisije koji su nastojali da objektivno ocene parove i argumentovano obrazlože svoje bodove – poručio je Koneski.

Pored Nikole Koneskog, članovi komisije bili su i:

  • Vanja Jekić, doktorantkinja na Filološkom fakultetu u Beogradu, master profesorka jezika i književnosti i mentorka u RCT „Mihajlo Pupin“;  
  • Miroslav Loci, master profesor arapskog jezika, književnosti i kulture, predsednik Udruženja „Vikimedija Srbije“, urednik na Vikipediji;
  • Ognjen Roljević, apsolvent istorije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, saradnik Udruženja „SINHRO“ na projektu „Socrates Cafe“ u Pančevu i
  • Ilija Tepšić, student istorije na Filozofskom fakultetu u Beograd i ,predavač i mentor u RCT „Mihajlo Pupin“.
Pročitajte još  ISPROBAJTE VREMEPLOV: U subotu u Dolovu posetite ANTIČKU PIJACU
Komisija

Između ostalog, članovi komisije su bodove dodeljivali za poštovanje pravila debate i sagovornika, razumevanje teme, isticanje izvora podataka, kvalitet govorništva, kvalitet argumenata i način njihovog iznošenja.

Inače, ovo nije prvo zanimljivo takmičenje koje je organizovao RCT „Mihajlo Pupin”. Nedavno je održana druga po redu „Potraga za blagom”, a pre toga i kviz „Panznanje”.

To su samo neke od aktivnosti koje priređuje ova grupa nudeći mladima iz Pančeva priliku da steknu nova znanja i važne veštine ne samo iz istorije već i iz mnogih drugih oblasti na zanimljiv i inovativan način, kroz igru i druženje. Na tome im zaista treba svesrdno čestitati, jer takvo ulaganje u budućnost ovog grada zaista nema cenu.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: