U Idvoru je od 8. do 15. jula, održan 14. naučno-edukativni kamp „Mihajlo Idvorski Pupin”, u kome je boravilo 15 učenika, sjajnih fizičara i informatičara zainteresovanih za ovogodišnju temu „Kompjuterske simulacije u fizici korišćenjem programskih alata EJS i Processing”.
Kamp su organizovali Regionalni centar za talente „Mihajlo Pupin” iz Pančeva, OŠ „Mihajlo Pupin”, Idvor, Dom kulture „Mihajlo Pupin”, Idvor i MZ Idvor.
Đaci su tokom trajanja kampa imali priliku da svakodnevno rade sa izuzetnim mentorima: prvi je Slobodan Tršek, profesor programiranja u Mašinskoj školi u Pančevu i predavač u RCT-u „Mihajlo Pupin”, a drugi Milan Surla, diplomirani fizičar, senior softver inženjer u SportingRock, predavač i član Programskog saveta u RCT-u „Mihajlo Pupin”.
Polaznicima je na raspolaganju bio i koordinator kampa, dr Dragoljub Cucić, rukovodilac RCT-a „Mihajlo Pupin”.
– Cilj rada na kampu bio je da se napravi sinteza kompjuterske nauke i fizike, i da se učenici nauče da sami prave simulacije pojava u fizici. Za nastavu smo odabrali 15 eksperimenta sa srpskih fizičkih olimpijada za 8. razred i državnih takmičenja iz fizike za 1. razred srednje škole. Koristeći stečeno znanje Java programskog jezika i modelovanje u alatu EJS učenici su pravili interesantne simulacije fizičkih pojava, a svoje radove predstavili su na kraju kampa. Komisija je odabrala i nagradila najbolje projekte – dočarao je ukratko aktivnosti u kampu Dragoljub Cucić.
Program aktivnosti je u kampu svakog dana bio sličan – nastava se održavala i pre podne i posle podne, a veče je uglavnom bilo rezervisano za zabavne i sportske aktivnosti.
Kamp je svečano otvoren u ponedeljak, 8. jula, a prisutnima su se tom prilikom obratili Svetislav Zakić, direktor Doma kulture u Idvoru, dr Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, dr Dragoljub Cucić, koordinator kampa, koji je tom prilikom podelio prigodne poklone polaznicima, prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar u Ministarstvu nauka, tehnološkog razvoja i inovacija i Marijana Meliš, zamenica predsednika Opštine Kovačica. Ona je i otvorila kamp.
Otvaranju su prisustvovali i Jasna Subotin, direktorka OŠ „Mihajlo Pupin”, Jovan Lazarov, predsednik UO RCT „Mihajlo Pupin”, Jaroslav Stevanov, TO Zrenjanin, Čarna Milinković, direktorka Muzeja Vojvodine, Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca u Srbiji i drugi.
U sredu su polaznici bili na ekskurziji u Institutu „Mihajlo Pupin”, u Beogradu, gde ih je, između ostalih, dočekao zamenik ditektora „Automatike”, Aleksandar Car.
– Posetili smo najpre „Plavi magacin”, gde su predstvaljena neke od aktivnosti Instituta u radu na elektranama, poslušali smo još jedno predavanje o samom Institutu, a imali smo priliku da vidimo i njihovu sunčanu elektranu i „kupolu robotike”. Obilazak je bio veoma zanimljiv – rekao je Dragoljub Cucić.
U četvrtak su polaznici, pored redovnih predavanja, imali priliku da čuju i gostujućeg predavača, prof. dr Bratislava Obradovića, profesora na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, i predsednika Društva fizičara Srbije.
On je kroz svoje izlaganje pokušao da odgovori na veoma zanimljivo pitanje: „Koliko je Nobelovih nagrada potrebno za jedan smartphone?”.
U subotu su polaznici radili na svojim projektima, a kamp su posetili Ljubomir Kustudić, počasni predsednik MENSA-e i dr Mijat Kustudić, jedan od naših najznačajnijih poznavalaca veštačke inteligencije, koji živi i radi u Kini, gde završava postdiplomske studije.
On je ukratko predstavio deci svoj rad na veštačkoj inteligenciji.
Pretposlednjeg dana kampa, u nedelju, 14. jula, nakon prepodnevne nastave, popodne je upriličena svečana prezentacija radova pred komisijom koja je odlučivala o tome ko će od polaznika zaslužiti nagradu za najbolji rad.
U komisiji su bili Pančevac Jovan Popović, stalno zaposlen u „Majkrosoftu”, aktivni saradnik-volonter pri grupi za programiranje RCT-a „Mihajlo Pupin”, Stefan Đorđević, predavač-programer u Centru, koji je pre dve godine bio i jedan od mentora na kampu i Filip Straka, nekadašnji polaznik Centra, a danas student ETF-a. Na ovu svečanost došao je i Vukašin Grozdić, državni sekretar u Ministarstvu nauka, koji je odslušao nekoliko izlaganja, a potom razgovarao sa polaznicima o raznim temama, počevši od samog kampa, pa do perspektiva njihovih opredeljenja.
Evo i s kojim radovima su se predstavili polaznici:
- Hana Krišan, Ana Bogdanović – Simulacija Sunčevog sistema
- Tijana Šobota, Jelena Ječmenica – Skočko
- Katarina Ostojić, Nataša Radojković – Stoni hokej
- Aleksa Banković, Luka Banković – Pomračenje Meseca
- Uroš Tevanović, Nikola Grbin – Fliper
- Đorđe Kovački, Đorđe Kapetanović – Simulacija SUS motora
- Nikola Kaplarević, Mihailo Janjić – Simulator vojnog aviona
Po odluci komisije, nagradu za izuzetan rad dobili su Nikola Kaplarević i Mihailo Janjić, a nagradu za najbolju rad dobile su Katarina Ostojić i Nataša Radojković.
Generalni sponzor kampa bio je Institut „Mihajlo Pupin”, Beograd, a ostali sponzori bili su PSSO, AP Vojvodina, MESSER Tehnogas AD, Beograd, Dom kulture „Mihajlo Pupin”, Idvor i Grad Pančevo. Kamp je podržalo i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.