CISTE NA DOJKAMA: Dva najvažnija pravila glase – ne paničite i ne zanemarujte ih

Gotovo svaka žena se tokom života susretne sa nekom od promena na dojkama, a u gotovo 80% slučajeva reč je o dobroćudnim (benignim) tvorevinama – uglavnom o cistama i fibrocističnim displazijama.

Ipak, neke od tih pojava u kasnijoj životnoj dobi mogu izazvati karcinom dojke, pa se zato moraju redovno pratiti.

Oktobar, mesec borbe protiv raka dojke, pravo je vreme da se podsetimo na to da su samopregled dojki, blagovremeni odlasci kod lekara, zdrave životne navike i pomoć prirodnih preparata dobitna su kombinacija i kada je reč o prevenciji, ali i onda kada se promene već jave.

Ukoliko posumnjate da nešto sa vašim dojkama nije u redu, nemojte same sebi postavljati dijagnozu, niti uzimati lekove i preparate na svoju ruku, već se odmah javite lekaru.

Tek nakon što obavi pregled prstima, ultrazvuk, mamografiju, a po potrebi i punkciju ili snimanje magnetnom rezonancom, specijalista će moći da postavi dijagnozu i preporuči tretman.

Šta su ciste?

Ciste se mogu naći kod gotovo polovine žena u dobi do četrdesete godine života, a u menopauzi one najčešće spontano nestaju.

Reč je o vrećicama ispunjenim tečnošću koje se najčešće osećaju pod prstima kao okrugla ili ovalna otvrdnuća sa jasnim ivicama.

Na dodir mogu podsećati na grožđe ili na balon pun vode, a ponekad mogu imati i krutu strukturu. Može se javiti samo jedna ili više njih, u jednoj, a češće u obe dojke. Veličina im varira od mikroskopski malih, koje se ne mogu napipati, do onih veličine od po nekoliko centimetara.

Male ciste obično ne prouzrokuju tegobe, ali se dešava da se one uoči menstrualnog ciklusa uvećaju i postanu bolne.

Ove ciste najčešće nestaju same od sebe i za njih ne postoji tretman. Treba ih samo pratiti, što podrazumeva redovne odlaske na kontrolu kod specijaliste.

Foto: Canva Pro

Bolne i veće ciste se punktiraju, tako što se sadržaj iz njih izvlači iglom i špricem, nakon čega one najčešće potpuno nestanu. Ukoliko se ponovo jave, punktiranje se ponavlja, posebno kada su ciste napete i bolne.

Sardžaj koji se u cisti nalazi najčešće je zelenkast i blago zamućen, ali se on uglavnom ne šalje na analizu, jer ciste retko prelaze u maligno oboljenje. Međutim, ukoliko se u puntkrianom sadržaju nađe sveža ili stara krv, to može biti znak lekaru da tečnost pošalje na citopatološku analizu (analizu sadržaja ćelija iz ciste), ali i da uradi i biopsiju ciste. U vrlo retkim slučajevima uporne, velike ciste se uklanjaju operativnim zahvatom.

Ciste treba razlikovati od firbroadenoma (tumora žlezdano-ožiljnog tkiva) i cističnih tumora, budući da se oni zbog slične građe mogu pomešati.

Fibroscistična displazija

Fibrocistična displazija se po pravilu javlja obostrano, a karakterišu je granulirana ili zrnasta struktura dojki i osetljivost i bol koji se ciklično ponavljaju – najčešće nedelju dana pre i na početku menstrualnog ciklusa. Ovaj poremećaj pogađa oko 60% žena u dobi od 30 do 50 godina, a najčešći uzroci su hormonska kontraceptivna sredstva i ishrana bogata životinjskim mastima.

Pročitajte još  TRAGEDIJA: Pančevac pao u silos i nastradao na Adi Huji

Kod žena sa ovakvim promenama na dojkama često su menstrualni ciklusi umereno nepravilni. Upravo taj hormonski disbalans, odnosno poremećena ravnoteža estrogena i progesterona i dovodi do brojnih promena na tkivu dojke.

Foto: Canva Pro

Promene se najčešće javljaju ispod ili oko areole, kao i u spoljnjim gornjim kvadrantima dojke, kada dolazi do bujanja ćelija koje sa unutrašnje strane oblažu mlečne kanaliće. Tako se kanalići sužavaju ili potpuno zatvaraju, a unutar njih nastaju cistične formacije (ciste).

Istraživanja su pokazala da je čak 96% fibrocističnih promena potpuno dobroćudno, pa one nikada ne prelaze u rak.

Ipak, u preostala 4 procenta slučajeva javlja se atipično bujanje ćelija, no to opet ne mora da znači da će doći do karcinoma. Statistika potvrđuje da će se to desiti svakoj petoj ženi iz ove grupe, naročito ako je u porodici žene već bilo obolelih od raka dojke.

Kancer se najčešće javlja u periodu od 10-15 godina od dijagnostikovanja fibrocistične displazije, pa se upravo toliko dugo ove promene pomno prate.

Moderna medicina uglavnom tretira ciste i fibrocističnu displaziju lekovima protiv bolova, koji samo pružaju olakšanje simptoma. Evo šta vi možete da uradite same kako biste sprečile ili olakšale tegobe.

Jetra i dojke – ima neka tajna veza

Iako naučnici još uvek nisu otkrili tačan uzrok pojave cističnih promena u dojkama, pokazalo se da kod većine žena koje imaju ciste ili fibrocističnu displaziju postoji višak estrogena u organizmu.

Posao metabolisanja hormona u našem telu poveren je jetri. Ona uklanja aktivne estrogene iz cirkulacije oslobađajući ih u gastrointestinalni trakt radi eliminacije. Stoga, bolest jetre ili njena preopterećenost, kao i usporen rad creva, mogu dovesti do povećanja estrogena u organizmu i posledično do pojave cisti.

Hranljive materije neophodne za optimalnu transformaciju estrogena su: magnezijum, bakar, cink, folna kiselina, vitamin C, vitamini B2, B3, B5 i B12.

Izdvajamo i nekoliko biljaka koje imaju blagotvorno dejstvo na jetru.

Šargarepa

Foto: Canva Pro

Naučnici u Indiji otkrili su da ovo povrće obezbeđuje značajnu zaštitu jetre i ubrzava njenu detoksikaciju.

Oni preporučuju da, ako želite da imate zdravu i funkcionalnu jetru, u sokovniku napravite 50-150 g soka od korena šargarepe i popijete ga tokom dana.

Maslačak

Foto: Canva Pro

Korisni su svi njegovi delovi, prednjači na listi namirnica koje izvanredno deluju na jetru.

Listove i cvetove maslačka možete kuvati na pari kao spanać, a ukoliko vam se ne dopada gorak ukus ove biljke, u prodavnicama zdrave hrane nabavite kapsule i tinkture.

Šareni čkalj

Foto: Canva Pro

Ova biljka se već dve hiljade godina koristi kao lek koji utiče na poboljšanje funkcije jetre, tako što joj pomaže da izbacuje toksine iz organizma.

Pročitajte još  U PETAK U DOLOVU: Predstavljanje književnog i režiserskog prvenca Živana Pujića

Šareni čkalj postoji u kapsulama, a možete ga uzgajati i sami. Napravite salatu od svežih listova i u nju dodajte rendanu šargarepu i cvetove maslačka. Seme šarenog čkalja možete pržiti, samleti i koristiti kao zamenu za kafu.

Izbalansirajte hormone

Uključite u ishranu i ove sastojke koji stvaraju hormonsku ravnotežu:

  • Ulje žutog noćurka – balansira rad hipotalamusa i hipofize, optimizuje proizvodnu hormona i smanjuje simptome PMS-a, bol u grudima i nastanak čvorića u njima. Ulje noćurka je dostupno u kapsulama, najčešće u kombinaciji sa vitaminom E.
  • Maka u prahu – ovo je endokrini adaptogen, ne sadrži nikakve hormone, ali sadrži hranljive materije koje su našem telu neophodne da bi se omogućila balansirana proizvodnja hormona. Prah make možete dodati u sveže sokove, zobenu kašu ili ga možete pomešati sa žitaricama.
  • Konopljika – još se naziva i divlji biber ili drvo čednosti. Ova biljka uravnotežuje izlučivanje prolatkina, smanjujući ciklične bolove u grudima.
  • Jod – neophodan je za normalnu funkciju štitne žlezde. Njegov nedostatak se pokazao kao jedan od uzroka pojave fibrocističnih grudi. Kad u organizmu nema dovoljno joda, tkivo dojke je osetljivije na stimulaciju estrogena i sklono razvijanju mikrocisti. Glavni izvori joda su jodirana kuhinjska so i morske alge.

Pročistite limfni sistem

Osnovni zadatak limfnog sistema jeste da čuva naš imunitet tako što čisti zagušenja i nakupljenu tečnost ili otpad u tkivima. Tako nas limfni sistem štiti od infekcija, bolesti, tumora i cisti.

Zbog svega ovoga je bitno da naš limfni sistem bude prohodan i čist. Najznačajnije biljke čistači i pokretači limfnog sistema su: vinobojka, iris, crvena detelina, divlja broćika, čičak i ehinacea.

Ove biljke se mogu uzimati u obliku čaja ili tinkture.

Promenite ishranu

Izbegavajte meso, mlečne proizvode i prerađenu hranu. Ove namirnice stvaraju kiselost i povećavaju rizik od obolevanja od hroničnih bolesti. Osim toga, zbog visoke koncentracije zasićenih masti, mlečni proizvodi mogu izazvati hormonski disbalans, koji potom dovodi do sindroma policističnih jajnika, kao i do nastanka cisti u dojkama.

Unos rastvorljivih vlakana pomoći će našem organizmu da „ispere” toksine i višak estrogena, a zdrave masti omogućiće hormonima da se lakše vežu za membrane ćelija.

Zob, čija seme, mleveni lan, psilijum ljuspice i pomorandže glavni su izvori rastvorljivih vlakana, dok ćete najzdravije masti pronaći u avokadu, oljuštenoj konoplji i sirovom lanenom ulju.

Zašto je masaža korisna?

Grudi su sačinjene pretežno od masnog tkiva, pa nisu prokrvljene koliko i drugi delovi našeg tela. Ako spavate na stomaku i ne nosite dovoljno čvrste grudnjake, protok krvi u grudima je dodatno smanjen, a to ih čini savršenim mestom za skladištenje toksina. Da biste pokrenule limfni sistem i oslobodile nakupljene toksine svakodnevno primenjujte masažu.

Tradicionalna kineska medicina preporučuje masažu dojki koja traje 8 minuta i potpomaže ravnotežu hormona i stvara osećaj euforije.

Pročitajte još  IZVIĐAČI: Odredi „Crne rode” iz Pančeva i „Janošik” iz Kovačice posetili Vojnu akademiju

Koristeći nekoliko kapi ricinusovog ulja, lagano masirajte bradavice nekoliko minuta u smeru kazaljke na satu, a zatim nastavite na isti način prelazeći po celom volumenu grudi.

I ovo je važno: izaberite odgovarajući grudnjak

Ako redovno nosite premali ili previše stegnut grudnjak, on će vršiti pritisak na mišiće i tkivo dojke, a koža neće moći da diše. Ovo nije direktan uzrok pojave cista na dojkama, ali vremenom će ta loša navika izazvati deformaciju u grudima, bol u ramenu i otežano disanje, a udružena sa drugim faktorima rizika, može doprineti stvaranju neželjenih komplikacija.

Odaberite brushalter odgovarajuće veličine i dizajniran tako da vam bude udoban i da ne stvara nikakav bol i nelagodu kada ga nosite. I, naravno, skinite ga dok spavate.

Spas je u redovnim pregledima

Svaka zdrava žena treba jednom mesečno da pregleda svoje dojke. Samopregled obavljajte od 10. do 15. dana od prvog dana menstruacije. Ukoliko ste u menopauzi, odredite jedan dan u mesecu kada ćete raditi samopregled. Po mogućstvu, uvek pregledajte svoje dojke približno istog dana.

Ne zaboravite da je rak dojke u ogromnom procentu slučajeva izlečiv upravo ako se otkrije na vreme.

Upustvo za samopregled dojki

  1. Lezite na leđa i podmetnite jastuk ispod desnog ramena. Stavite desnu ruku ispod glave.
  2. Vrhovima kažiprsta, srednjeg prsta i prstenjaka leve ruke opipavajte desnu dojku u potrazi za bilo kakvim čvorom ili otvrdlinom.
  3. Prste prislonite dovoljno čvrsto, ali ipak nežno kako biste lepo upoznali strukturu svoje dojke. Upamtite taj osećaj, jer je važno da uvek prepoznate i osetite isto. Imajte u vidu da ćete osetiti čvrstu liniju u donjem polukrugu svake dojke. To je normalno.
  4. Vaši pokreti mogu biti kružni, mogu ići gore-dole ili prema bradavici i od nje, kako god vi odaberete. Važno je samo da uvek koristite isti način, da biste upamtili osećaj pod prstima i da biste bili sigurni da ste prešli preko cele dojke.
  5. Promenite stranu i na isti način pregledajte levu dojku desnom rukom.
  6. Nakon toga, ponovite samopregled na obe dojke, ali ovog puta u stojećem stavu, sa jednom rukom podignutom i stavljenom iza glave. Na ovaj način ćete lakše pregledati gornji deo dojke, kao i onaj prema pazuhu. Preporučuje se da pregled radite pod tušem, jer se neke promene lakše osete kada je koža mokra i nasapunjana.
  7. Svaki put pregledajte i kožu dojke i bradavicu.
  8. Ako uočite bilo kakvu promenu, odmah se javite lekaru.

PROČITAJTE I OVO: Intervju sa dr Dušanom Dudom Stojićem na temu raka dojke

 

Sufinansirao:

Grad Pančevo

Projekat „Za zdravo Pančevo“

 

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: