Učenici pančevačke Gimnazije „Uroš Predić“ Majda Starčev, Teodora Đorđević i Dobrica Banković pobednici su kviza o poznavanju pančevačke kulture „Panznanje“, koji je u petak, 22. oktobra, održan u Narodnom muzeju u Pančevu.
Njihov tim „Matedo“ osvojio je najveći broj poena u finalu, što im je donelo nagradnu ekskurziju i paket knjiga.
Kviz „Panznanje“ organizovali su MC „Karika umetnost nauka“, Regionalni centar za talente „Mihajlo Pupin“, Narodni muzej i Gradska biblioteka, pod pokroviteljstvom Grada Pančeva.
Takmičilo se deset tročlanih ekipa iz četiri škole: Gimnazije „Uroš Predić“, Mašinske, Ekonomsko-trgovinske i Medicinske.
Ekipe su bile raspoređene u tri polufinalne emisije, a u finale su se plasirala četiri tima: pobednici svake od polufinalnih emisija i jedna najbolja drugoplasirana ekipa.
Finalisti su u napetom finišu takmičenja odgovarali na trideset pitanja, a gimnazijalci su pokazali najbolje znanje i osvojili najveći broj bodova.
Drugoplasirana je bila ekipa „Vajfert“, sačinjena takođe od učenika Gimnazije „Uroš Predić“ i polaznika Centra za talente.
Treće mesto zauzele su devojke iz Srednje medicinske škole „Stevica Jovanović“, okupljene u ekipi „Isidora Sekulić“.
Kada je reč o pobedničkom timu, valja reći da Teodora i Majda pohađaju drugi razred Gimnazije, a Dobrica treći. U istoj ekipi okupila ih je ljubav prema istoriji i činjenica da zajedno pohađaju Centar za talente „Mihajlo Pupin“, gde proučavaju upravo tu oblast.
– Nismo imali klasičnu pripremu za kviz u Centru za talente, već je Centar na Instagramu objavljivao pitanja za vežbu, pa nam je to donekle pomoglo. Doprinelo je i naše predznanje, ono što smo učili u školi, zaključivanje, a donekle i sreća. Uglavnom se na kvizu od nas očekivalo da se snađemo, da razmislimo, odnosno da dosadašnje znanje povežemo i upotrebimo kako bismo došli do odgovora na pitanja – objasnila je Teodora Đorđević.
Prema rečima Majde Starčev, tokom priprema za kviz, ekipa je imala veliku podršku još jedne osobe.
– Naš mentor Nikola Koneski iz Centra za talente nam je mnogo pomogao da se pripremimo za ovakav tip kviza, jer upravo kod njega ne učimo samo teoriju, već nas on na neki način trenira da povezujemo stvari i da razmišljamo, da kritički posmatramo stvarnost i da na taj način dolazimo do određenih zaključaka i odgovora.
Dobrica Banković skrenuo je pažnju na ono što, po njegovom mišljenju, predstavlja veliku prednost ovog kviza.
– Posebno nam je bilo zanimljivo to što su na kvizu najviše bila zastupljena pitanja iz lokalne istorije, o čemu skoro uopšte ne učimo u školi. Zato je ovaj kviz bio dobra prilika da saznamo mnogo zanimljivih stvari iz prošlosti Pančeva i da tako još bolje upoznamo svoj grad.
O tome kako je nastao ovaj projekat nešto više je rekao Nikola Koneski, organizator kviza i predavač u Centru za talente „Mihaklo Pupin“, kao i doktorand istorije na Univerzitetu u Beogradu i stipendista na Institutu za savremenu istoriju.
– Ideja za ovaj projekat nastala je još pre sedam-osam godina, kada sam bio učesnik kviza „Koliko se poznajemo“ u Novom Sadu. Još od tada sam imao želju da i u Pančevu napravim jedan takav kviz. Posle većeg broja pokušaja, konačno se to i ostvarilo. Koleginica iz Centra za talente Vanja Jekić i ja osmislili smo kviz „Panznanje“. Na kvizu smo merili koliko srednjoškolci u gradu Pančevu poznaju lokalnu kulturu, odnosno koliko znaju o svom gradu, o svojim sugrađanima i nacionalnim zajednicama koji tu žive ili su tu živeli u prošlosti, ali i koliko poznaju pančevačku svakodnevicu. Dakle, nismo se fokusirali samo na onaj uski deo termina kultura, nego smo ga posmatrali u najširem mogućem smislu.
U uslovima pandemije kviz nije bilo lako organizovati.
– Veoma smo ponosni na to što smo u ovoj situaciji uspeli da realizujemo sve što smo zamislili. Mislim da je bitno baš u ovakvim trenucima organizovati za đake nešto što nije vezano samo za školske klupe, jer je neophodno podići moral deci, ali i skrenuti im pažnju koliko je važno da dobro poznaju svoju zajednicu. Upoznati sopstvenu lokalnu sredinu je isto što i upoznati samog sebe. Mi hodamo ovim ulicama, deo smo ove kulture i treba da znamo što više o njoj. Samim tim ćemo bolje razumeti sebe, ali ćemo i teže odlaziti iz ovog grada, jer ćemo razviti lokalni identitet i učvrstiti svoje korene – naglasio je Koneski.
Glavna članica projektnog tima Vanja Jekić, profesorka srpskog jezika i književnosti, doktorand na Filološkom fakultetu u Beogradu i mentorka u grupi za književnost u RCT „Mihajlo Pupin“, prezadovoljna je ovogodišnjim odzivom na kviz i znanjem, kao i kritičkim promišljanjem stvarnosti koje su takmičari pokazali.
Ona je izrazila nadu da će se kviz realizovati i dogodine, ali uz značajna unapređenja.
– Ideja nam je da ovaj kviz zaživi, da se proširi i da se pored srednjoškolaca u njega uključe i osnovci. Ovog puta nam je tema bila pančevačka kultura, a videćemo koje će oblasti biti zastupljene sledeći put. Polazna ideja pri izboru ovogodišnje teme prozašla je iz našeg uverenja da je važno da mlad čovek upozna i bolje razume mesto u kome živi i da se potom opredeli da u njemu i ostane i da tu gradi svoju budućnost. Imamo još mnogo ideja za naredne kvizove i nadamo se da ćemo naići na razumevanje i podršku Grada Pančeva i drugih donatora, kako bismo svaku od njih uspeli i da realizujemo – poručila je Vanja Jekić.
Sufinansirao:
Grad Pančevo
Projekat „Po kulturu autobusom“