Ukoliko razmišljate o tome da se vi ili vaše dete upišete na folklor, ovo je pravi trenutak da svoje maštarije pretvorite u stvarnost.
Septembar je mesec kada sezona upisa kreće u svim folklornim društvima, a jedno od pančevačkih koje biste mogli razmotriti kao odličnu opciju jeste „Abrašević“.
Ovo kulturno-umetničko društvo nove članove prima od 31. avgusta, a godine vam za prijem u redove „Abraševića” neće biti prepreka.
Za ovu zarazu ne treba vakcina
Ipak, prema rečima Lele Stojnov, predsednice ovog društva, na folklor se upisujete na sopstvenu odgovornost. Evo šta vas može snaći ako to učinite.
– Za bavljenje ovom vrstom umetnosti nema starosne granice. Dovoljna je samo želja da naučite nešto novo i učinite nešto lepo za sebe i svoje fizičko i mentalno zdravlje. Najmlađi član našeg društva ima tri godine, a najstariji šezdeset. Ipak, odmah moram da upozorim nove članove na ozbiljnu zarazu koja vlada u ovoj oblasti umetnosti: često oni koji počnu folklorom da se bave u ranom detinjstvu, u njemu ostaju zauvek. To je jedino na šta svaki novi polaznik mora biti spreman.
Sedamnaest imenjaka
Pančevački „Abrašević” sledeće godine puni 85 godina postojanja. To ga čini najstarijim folklornim društvom u našem gradu, ali ne i najstarijim društvom pod tim imenom.
Naime, umetnička kuća „Abrašević” prvo je osnovana 1905. u Beogradu, a odatle su se potom „Abraševićevi” ogranci širili po svim većim gradovima u Srbiji.
Danas tih ogranaka ima ukupno 17, a oni svi zajedno predstavljaju jednu veliku amatersku umetničku kuću – porodicu „Abraševića”.
Imamo se čime ponositi
Naš pančevački „Abrašević” nosi velike zasluge za očuvanje kulture, tradicije i narodne baštine u našoj zemlji.
– Velika značajna imena su potekla iz „Abraševića”, a danas u svetu umetnosti imamo impozantan broj poznatih imena koja su prve korake ka svojoj sadašnjoj profesiji načinili ne hodajući, već igrajući amaterski u „Abraševiću”. Naše društvo je i danas i te kako značajna odskočna daska za mlade koji se opredele da se profesionalno bave umetnošću – ističe Lela Stojnov.
Igra i putovanja: savršen spoj
Svi znamo da bavljenje bilo kojom vrstom umetnosti ili sporta kao jedan od benefita donosi česta putovanja. Što ste uspešniji, to se više i dalje putuje. Isto pravilo važi i u folkloru.
Imali smo priliku da čitamo u medijima da je pančevački „Abrašević” u poslednjih nekoliko godina gostovao na velikom broju festivala u inostranstvu.
– Sicilija, Holandija, Austrija, Bugarska, samo su neke od zemalja u kojima su naši igrači prikazali kulturu svoje zemlje. Iako nas je pandemija koronavirusa prošle godine sve zaustavila u radu, uspeli smo ipak da održimo nekoliko javnih proba, uz sve propisane mere. Takođe, bili smo gosti na koncertu valjevskog „Abraševića”. Taj koncert će verovatno ostati zapisan u istoriji porodice „Abrašević”, jer je odigran pod maskama – navodi prva dama pančevačkog „Abraševića”.
Utisci sa kampa u Sutomoru
Najveću sreću svim članovima ovog društva donela je prilika da u maju ove godine napokon izvedu dva koncerta u Kulturnom centru Pančeva, na pozornici koju oni smatraju svojom drugom kućom.
– Tada još uvek nismo znali da li ćemo uspeti da organizujemo ono što naši igrači najviše vole, a to je turneja. U maju je situacija još uvek bila neizvesna kada je reč o putovanjima. Baš u tom trenuku nas je sjajna Ana Mirković, profesionalna igračica Nacionalnog ansambla „Kolo” pozvala da učestvujemo na Etno festivalu u Sutomoru. Odmah smo prihvatili poziv, jer je program rada koji je Ana napravila za decu bio odličan. Ona je na zanimljiv način spojila edukativne sadržaje, zabavu i druženje sa ostalim učesnicima festvala iz bivših republika nekadašnje Jugoslavije. To je bila prilika koja se ne propušta – kaže Lela Stojnov.
Članovi „Abraševića” u Sutomoru su boravili od 10. do 15. avgusta, a odatle su se vratili prepuni sjajnih utisaka.
– Imali smo vremena za učenje, druženje, kupanje, ali i za ozbiljan rad sa profesionalcima. Sve što su polaznici naučili predstavili su potom na festivalskom koncertu. Poslednjeg dana boravka ugostila nas je i predsednica Skupštine grada Bara i sa najlepšim rečima nam se svima zahvalila na učešću. To je svakako veliki podstrek za dalji rad ovim mladim ljudima – ističe naša sagovornica.
Neoborivi argumenti
Na pitanje šta je to što bi trebalo da navede Pančevke i Pančevce da se oni sami opredele za folklor ili da svoje naslednike usmere ka tim vodama, Lela Stojnov ima sasvim dobre argumente:
– Ono što ova vrsta amaterskog stvaralaštva definitivno neguje, jesu one najlepše i najveće vrednosti života: porodica, prijateljstvo, igra, putovanja, kolektivni i timski rad, zdrav duh, fizička kondicija, savršena koordinacija pokreta, zajednički život mladih na putovanjima, izgradnja samopouzdanja izlaskom na scenske nastupe… I kada tome dodamo da se sve to odigrava uz najlepše melodije naše tradicionalne muzike i najlepše igre u kojima su zajedno i momci i devojke, dolazimo do toga da je ovo zaista jedna od najboljih vanškolskih aktivnosti za decu.
Ukoliko vas je ova priča motivisala da se priključite najstarijem kulturno-umetničkom društvu u našem gradu, možete to učiniti tako što ćete otići do prostorija ovog društva na prvom spratu Doma omladine, svakog radnog dana od 18 do 21 sat.
Detaljnije informacije možete dobiti putem telefona 060/30-5-1937.