U dvorištu Doma omladine u Pančevu je u ponedeljak 19. juna održana svečanost povodom promocije projekta „O-DVA-JA-MO” čija je realizacija počela u martu.
Ovaj projekat podrazumeva odvajanje kućnog otpada u posebne kante i kontejnere predviđene za to kako bi taj otpad bio recikliran umesto da završi na deponiji.
U martu je povodom početka projekta na platou ispred Gradske uprave već održana jedna svečanost, a sada je slična akcija ponovljena kako bi se svest građana, a pre svega dece i mladih, o važnosti separacije otpada podigla na još viši nivo, ali i kako bi se napravio presek stanja, odnosno kako bi se proverilo kako projekat teče.
I ovoga puta događaju je prisustvovao veliki broj dece iz nekoliko pančevačkih osnovnih i srednjih škola i iz Predškolske ustanove „Dečja radost”. Oni su ovu priliku iskoristili da prikažu kako oni razumeju reciklažu i kakva sve umetnička dela stvaraju od reciklažnog materijala. Gosti su naročito pohvalili radove dece iz škola „Branko Radičević” i „Mara Mandić”. Zapažene nastupe imali su i dečji hor „Vokal kids”, grupa devojčica iz OŠ „Branko Radičević” koje su izvele plesnu tačku i svirači iz Muzičke škole „Jovan Bandur”.
Revija frizura koju su priredile učenice Tehničke škole „23. maj” bila je posebno upečatljiva, budući da su devojke pokazale da reciklažni materijal može da posluži i za izradu odličnih ukrasa za kosu.
Sličan utisak ostavila su i deca iz OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” koja su priredila modnu reviju inspirisanu istom temom.
Održano je i dečje eko-takmičenje u razvrstavanju ambalažnog otpada, a eko-ambasadori su na štandovima informisali građane o projektu „O-DVA-JA-MO” i značaju razvrstavanja otpada.
Na skupu su bili predstavnici Evropske unije Džon Glejsbruk, programski menadžer projekta EISP2 i Antoan Avinjon, programski menadžer za životnu sredinu i borbu protiv klimatskih promena, zatim delegacija gostiju iz Japana, kao i Zdenka Miljković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Pančeva i Mišo Marković, direktor JKP-a „Higijena”.
Projekat separacije otpada u Srbiji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine i to uz podršku EU i Kraljevine Švedske, a pored Pančeva on se realizuje u još četiri regiona (Duboko, Srem, Mačva i Pirot), odnosno u 17 lokalnih samouprava.
Cilj kampanje „O-DVA-JA-MO” je da se građani edukuju o tome kako kućni otpad (naročito papir, metal, plastiku i staklo) treba pravilno odlagati, da bi kasnije ovi materijali mogli mogli da se uspešno recikliraju. Ideja je da se kroz promenu navika građana smanje deponije i da tako vremenom životna sredina postane zdravija.
Grad Pančevo je kroz ovaj projekat dobio 5.077 plavih kanti u kojima će svako domaćinstvo ubuduće odvajati papir, karton, plastiku i metal. Uz to u Pančevo su stigla i 93 plava kontejnera za istu namenu, 93 kontejnera žute boje za staklo, kao i 2 kamiona za odvoženje separiranog otpada. Inače, vrednost ovog projekta je preko 451.000 evra, a Grad je od toga obezbedio 15 procenata.
– Naša uloga u projektu je da pružimo tehničku pomoć Gradu Pančevu i Ministarstvu zaštite životne sredine u realizaciji ovog projekta. Ovde smo prošli put bili krajem marta i drago mi je što vidim da je u međuvremenu podeljeno tako mnogo plavih kanti. Posebno smo zadovoljni zbog činjenice da je samo u maju u 17 gradova koji učestvuju u ovom projektu prikupljeno više od 760 tona separisanog otpada. Tako su građani Srbije sačuvali desetine hiljada kvadrata na deponijama, jer je otpad recikliran umesto da bude istovaren tamo – rekao je Džon Glejzbruk.
Njegov kolega iz delegacije EU Antoan Avinjon istakao je da je zadovoljan realizacijom projekta i rezultatima koji su do sada postignuti.
– U Pančevu ste počeli da odvajate otpad u plavim i žutim kantama što je veoma dobro i veoma smo zadovoljni kako se ovaj projekat odvija. Takođe, deca su danas napravila fantastičnu izložbu i dokazala da otpad može da se pretvori u umetnost. U Evropskoj uniji smo veoma pažljivi u postupanju sa otpadom. Ono što ne preusmerimo ne deponije ili recikliramo ili upotrebimo na neki drugi način. Drago nam je da se i u Pančevu sledi taj primer i da građani doprinose smanjenju količine otpada, pospešivanju ekonomije i zaštiti životne sredine.
Zdrenka Miljković podsetila je da je ovaj projekat veoma važan za Pančevo i ocenila da se sve planirane aktivnosti realizuju na zadovoljavajući način.
– Ono što je jako dobro jeste da je Javno-komunalno preduzeće „Higijena” jako brzo uspelo da podeli kante koje smo dobili kako bi ljudi u Pančevu što pre počeli da odvajaju otpad i kako bi grad postao lepši i zdraviji. Dalje nam sledi projekat vezan za zeleni otpad, a nastavićemo ga u saradnji sa istim partnerima.
Direktor JKP-a „Higijena” Mišo Marković naglasio je da mu je drago što su kroz ovaj projekat deca od najranijeg uzrasta počela da uče zašto je bitno da se otpad odvaja već na mestu nastanka, odnosno u domaćinstvu.
– Na taj način utičemo na to da što manje ambalažnog otpada završi na telu deponije. Podaci pokazuju da se trenutno u Srbiji reciklira i odvaja samo 2 posto otpada, a naš cilj je da se u naredne dve godine ta stopa podigne na 15 posto, a znamo da ona u EU trenutno iznosi oko 48 posto. Nadamo se da ćemo mi tu cifru dostići za deset do petnaest godina – rekao je Mišo Marković.
On je podsetio decu da se reciklažom jedne tone papira sačuva 17-18 stabala.
Još fotografija i snimaka sa ovog događaja pogledajte na našoj Fejsbuk stranici: