ŠAH: Vuk Kanački nanizao uspehe, pa zaslužio titulu majstorskog kandidata

Mladi šahista iz Pančeva Vuk Kanački je 18. decembra prošle godine debitovao u francuskoj seniorskoj N2 ligi za klub Avinkha Valuh En Velin iz Liona. Igrao je na šestoj tabli, a posle četiri i po sata iscrpljujuće borbe protiv iskusnog internacionalca iz Ukrajine – nije bilo pobednika. Remi!

Samo dan ranije, na seniorskom rapid turniru u Lionu na kome je učestvovalo 130 igrača iz ovog velikog francuskog grada i okoline, Vuk Kanački je osvojio bronzano odličje.

Odličnim rezultatima mladi Pančevac je opravdao poziv, pa je već sada osigurao nastup kako u seniorskoj, tako i u juniorskoj ekipi ovog francuskog kluba i u 2024. godini.

Po povratku u Srbiju, Vuk je na seniorskom ubrzanom Prvenstvu Beograda osvojio nova 134 boda za rejting listu i sa ukupno pet bodova iz devet partija bio je plasiran među tri najuspešnija juniora na ovom turniru.

Pored pobede nad legendarnim pančevačkim FIDE majstorom Vojom Markovićem, možda i značajniji rezultat na ovom turniru jeste remi sa višegodišnjim seniorskim reprezentativcem i jednim od naših top 10 šahista, velemajstorom Ivanom Ivaniševićem. Remi sa Vukom u prvom kolu je verovatno koštao našeg proslavljenog reprezentativca prvog mesta, pošto je na kraju osvojio vicešampionsku titulu.

Kako je završio prošlu, Vuk je tako otpočeo i novu godinu – uspešno. Na novogodišnjim brzopoteznim i ubrzanim seniorskim turnirima Šah kluba „Tadić”, mladi Kanački je osvojio dve bronzane medalje, ali tu nije kraj nisku uspeha ovog sjajnog momka.

Na novogodišnjem rejting-turniru u standardnom šahu, od 11. do 14. januara, koji je organizovao Šahovski savez Beograda, nadmetalo se 75 takmičara među kojima je bilo više od deset i onih sa međunarodnim šahovskim titulama. Vuk je na ovom prestižnom turniru osvojio četiri boda iz šest partija i tako zaradio nove bodove za FIDE rejting listu.

Sa najnovijim rejtingom od 1.961 poena, Vuk Kanački je osvojio i titulu MK (majstorski kandidat) koju je svojim igrama zaslužio odavno, ali će od sada biti i zvanično priznata.