SA PSIHOLOGOM NA TI: Kako da prevaziđem nesigurnost u sebe i prestanem da crvenim?

Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Moje mesto” u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.

Projekat Savetovalište za mlade „Moje mesto” realizuje Grad Pančevo, a finansiralo ga je Ministarstvo omladine i sporta. Partneri na projektu su Udruženje „Psihogeneza”, Dom omladine Pančevo, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin i Udruženje „Pančevački omladinski centar”, koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”.  Osim seansi uživo koje se održavaju u Domu omladine četiri dana u nedelji, dostupno je i onlajn savetovalište, gde  na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.

Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)

Pitanje

Poštovani, ima nekih sitnica u mom životu koje mi veoma smetaju i dugo traju. Imam 29 godina, živim u malom mestu, udata sam i imam ćerku. Moji problem su nesigurnost u sebe i nisko samopouzdanje.

Inače, radim odgovoran posao, šef sam u jednoj poslovnici. Kada je sastanak u firmi, ja imam veliku tremu, uhvati me nervoza da ću zabrljati i da ću se obrukati. Najgore od svega mi je što me u svemu tome prati crvenjenje lica. Kada mi je neprijatno, ja se toliko zacrvenim, a kad pomislim da to drugi primećuju moje lice kao da počinje da gori. Uvek je tako, sem sa jako bliskim ljudima. Čak i kad izađem napolje i sretnem neku poznanicu koja mi se obrati, kreće neprijatnost i crvenilo. Interesuje me kako to da prevaziđem?

Ivana

Odgovor psihologa

Eritrofobija je strah pojedinih, obično preosetljivih osoba da će u određenim društvenim situacijama pocrveneti, naročito u prisustvu vise osoba ili autoriteta. Prati ga pojačano znojenje ili osećaj treme, što onemogućava socijalnu komunikaciju na odgovarajući način.

Simptomi eritrofobije liče na simptome drugih anksioznih poremećaja, a ono što jeste specifično je patološki strah od same reakcije crvenjenja i načina na koji ća ta reakcija biti vrednovana od strane okoline. Uzrok ovog problema najčešće se nalazi u traumatskom iskustvu koje osoba ima u kojem je bila ismejana ili okarakterisana kao „slabić” u momentu crvenjenja.

Kao i sve ostale, i ova vrsta straha se uspešno leči psihoterapijom, a terapija izbora u ovom slučaju je KBT (kognitivno-bihevioralna terapija), koja je fokusirana na promenu neadekvatnih obrazaca mišljenja o sebi, ali i reakcija. U promeni obrazaca ključnu ulogu igra izlaganje samoj fobičnoj situaciji.

Što se pre uđe u terapijski proces veće su šanse za razrešavanje problema. Razgovor sa bliskom osobom može biti prvi korak ka priznavanju problema i preduzimanju daljih koraka.

Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: