SA PSIHOLOGOM NA TI: Imam fobiju od ljudi

Foto: Canva, ilustracija

Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.

Projekat realizuje Udruženje „Pančevački omladinski centar” koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”, a sufinansira ga Grad Pančevo. Na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.

Pitanja možete postavljati do kraja ove godine, a pravo mesto za to je OVDE.

Evo jednog od pitanja koja su stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)Pitanje

Poštovana, imam 21 godinu i smatram da imam problema sa fobijom od drugih ljudi. Čitajući tekstove na internetu, svi simptomi ukazuju na generalizovani anksiozni poremećaj, ali ja smatram da se moji simptomi javljaju kada sam okružena ljudima.

Evo šta se zapravo dešava. Svaki put kada treba da krenem na neki društveni događaj ja osetim uznemirenost, srce mi se uzlupa, dlanovi oznoje, dobijem dijareju i sl. Ovaj problem sam imala u srednjoj školi pre kontrolnih zadataka, ispitivanja i sl, ali nisam obraćala pažnju na to, nije mi smetalo. Čini mi se da sam sada preopterećena, stalno mislim na to i dlanovi su mi uvek mokri.

Ovaj problem mi jako remeti socijalni život pa bih vam bila zahvalna na nekom savetu.

Milena

Odgovor psihologa

Socijalne fobije karakteriše pojava straha ili anksioznosti da će se osoba zbuniti ili poniziti u socijalnim situacijama. One mogu da se odnose na skoro sve situacije van porodičnog kruga.

Socijalne fobije su uglavnom povezane sa niskim samopouzdanjem ili strahom od kritike. Osoba je svesna da je strah intenzivan i neosnovan, ali anksioznost značajno blokira osobu u socijalnim i radnim aktivnostima. Karakterističan je početak ove pojave u pubertetu i/ili adolescenciji.

Prvo što možete uraditi je distrakcija, neobraćanje pažnje na simptome. Obraćanjem pažnje simptomi će se samo uvećavati. Pokušajte da uverite sebe da se ništa neće dogoditi, vodite pozitivan unutrašnji monolog, usmerite pažnju na dijafragmalno disanje, a potom uradite vežbu svesne pažnje. Za uspešno rešavanje socijalnih fobija, najčešće je indikovana farmakoterapija sa psihoterapijom, najčešće kognitivno-bihejvioralnom koja uključuje rad na uverenjima uz istovremene promene na planu aktiviteta i ponašanja.

Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: