Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Moje mesto” u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.
Projekat Savetovalište za mlade „Moje mesto” realizuje Grad Pančevo, a finansiralo ga je Ministarstvo omladine i sporta. Partneri na projektu su Udruženje „Psihogeneza”, Dom omladine Pančevo, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin i Udruženje „Pančevački omladinski centar”, koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”. Osim seansi uživo koje se održavaju u Domu omladine četiri dana u nedelji, dostupno je i onlajn savetovalište, gde na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.
Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)
Pitanje
Poštovani, javljam vam se zbog problema koji ima moja drugarica, a ja ne znam kako da joj pomognem. Družimo se od sedme godine, obe imamo po 17 godina. Rasle smo zajedno, poznajem je u dušu i znam da je kroz detinjstvo mnogo patila. Rasla je sa majkom koja je bolovala od šizofrenije, otac ih je ostavio.
Bila je dobrog raspoloženja do pre 6 meseci. Zapravo već duži vremenski period mi se žali da je očajna i govori mi da razmišlja o samoubistvu. Kada razgovaramo o tome, ja se uznemirim i pokušavam da joj skrenem pažnju na druge stvari kako bih je oraspoložila, ali vidim da je ona svaki put sve odlučnija u svojom nameri. Želela bih da joj pomognem, a ne znam kako, molim vas za savet.
Anja
Odgovor psihologa
Draga Anja, žao mi je zbog situacije u kojoj se tvoja drugarica nalazi, ali i tebe koja si preuzela veliku odgovornost. Kada je u pitanju suicidalna ideacija, ne treba gubiti dragoceno vreme, već se obratiti za pomoć. Važno je da znaš da za pomoć osobama sa suicidalnim mislima i namerama postoje stručna lica koja su naučena na koji način treba razgovarati sa osobom u ovakvim situacijama.
To znači da ne treba da na sebe preuzimaš ulogu spasioca, već da drugaricu motivišeš za pomoć koju može dobiti od stručnih lica čiji je to posao i praksa. Sigurna sam da će njoj to značiti i sa obzirom na to da ona u tebe ima puno poverenja.
Ono što možeš uraditi, u trenucima kada ona želi da priča o svojim suicidalnim namerama, je to da je saslušaš, pokazujući empatiju i brigu za njeno stanje. Potrudi se da razgovor ne skrećeš sa teme, bez obzira na svoju želju za tim, ili pak, ako ti je isuviše bolno da slušaš tako joj i reci, ali u takvoj vrsti razgovora iskoristi svaki trenutak da je motivišeš za odlazak psihologu ili psihijatru.
Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.