„Prevencija nasilja na sportskim događajima“ naziv je tribine koja je danas održana u velikoj sali Gradske uprave u Pančevu.
Tribinu je organizovao pančevački Tim za prevenciju i zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, a predavanje su održali Slobodan Bitević, predsednik Sportskog saveza Pančeva, svetski i evropski šampion u karateu i Danijela Ivanovski, direktorka OŠ „Vasa Živković”, kao pedagog.
Prisutne su na početku pozdravili Predrag Stojadinov, zamenik gradonačelnika Pančeva i Tatjana Božić, koordinatorka tima koji je priredio događaj.
– U poslednjih nekoliko godina prisutno je digitalno nasilje i to predstavlja veliku opasnost za našu omladinu. Ozbiljniji problem je što ono kasnije preraste u vršnjačko nasilje, koje se manifestuje na sportskim događajima. S obzirom na to da sam bio dugogodišnji sportista, mogu da napravim jasnu granicu između sportskog žara i agresije. Veoma je slično i blisko, stoga se i dešava da sportski žar preraste u nasilje. Uz pomoć pedagoga i trenera, radi se i na samokontroli koja nam omogućava da sportisti budu bolje koncentrisani, mirni i da ostvare bolji sportski rezultat. Isto je i sa navijačima, jer su sportski objekti mesta gde se navijači sa ponosom identifikuju sa svojim sportistima i dele trenutke uzbuđenja i rezultata na terenu, bez obzira da li govorimo o pojedinačnim ili ekipnim sportovima. Ne smemo da dozvolimo da kod navijača emocija agresije postane dominantna, jer se tu gubi smisao sporta – rekao je Predrag Stojadinov.
On je naglasio da se Grad Pančevo, sve ustanove i klubovi oslanjaju na ratifikaciju Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta, te da se na taj način kreiraju i mere za prevenciju nasilja na sportskim događajima.
– Grad Pančevo će nastaviti, kao i do sada da podržava ovakve tribine, da ulaže u sportsku infrastrukturu, klubove i sportiste, ali i u mlade ljude. Mladi su osnov našeg društva i sportisti, koji izrastu u dobre i čestite ljude, pokazuju da i naše društvo ima šansu da bude primereno i značajno, kako u Evropi, tako i u svetu. Nasilje nema mesto u sportu, i zajedno moramo stvarati okruženje u kojem je važno poštovati druge i slaviti zdrav takmičarski duh – naglasio je Stojadinov.
Tatjana Božić je istakla da se Tim za prevenciju i zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, otkako je osnovan pre godinu dana, bavi različitim tribinama, razgovorima i sastancima sa sugrađanima kako bi se locirali problemi, a zatim se preduzimaju preventivne mere kako bi se sprečili neželjeni događaji u budućnosti.
Slobodan Bitević, predsednik Sportskog saveza Pančeva je naglasio važnost sporta i njegovu ulogu u razvoju pojedinca i društva, dok je Danijela Ivanovski, kao pedagog govorila o granici kada navijanje prelazi u agresivno ponašanje.
– Za mene sport predstavlja jednu od najlepših aktivnosti, i smatram da je velika privilegija baviti se njim, bilo da je u pitanju rekreativni ili profesionalni nivo. Svaka vrsta bavljenja sportom je izuzetno značajna za nas kao društvo. Vrlo hrabro sam sa nepunih sedam godina počeo da se bavim sportskim aktivnostima, ne znajući šta predstavlja sport i šta će napraviti od mene, baš u karate klubu u mojoj osnovnoj školi. Danas sam izuzetno zadovoljan načinom na koji me je sport izgradio i zahvaljujući kome ja mogu da prenesem iskustvo i udelim savet mladim ljudima, kako sportistima, tako i navijačima – istakao je Bitević.
Tribini su prisustvovali sportisti, sportski radnici, pripadnici Policijske uprave Pančevo i učenici i profesori osnovnih i srednjih škola, a u diskusiji koja je usledila na kraju razmatrani su načini kako da se poboljša sportska atmosfera i spreči nasilno ponašanje.
Zaključak je bio da je tolerancija najvažnija, jer upravo ona omogućava da različite boje i obeležja postanu simbol sportskog duha, a ne razlog za sukobe.