Sektoru za vanredne situacije u Pančevu danas je donirano sedam vatrogasnih cisterni ukupne vrednosti 1,4 miliona evra, kroz projekat Evropske unije „EU otporna na katastrofe”.
Cisterne su vatrogasnoj stanici u Pančevu uručili Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji i Jakup Beriš, stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, a primopredaji je prisustvovao i Ivica Dačić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova.
Na svečanom uručenju, vatrogasci su izveli vežbu kojom su demonstrirali mogućnosti i način upotrebe ovih cisterni za gašenje požara.
Nakon uručenja, Dačić je rekao da je opremanje Sektora za vanredne situacije znači smanjenje rizika od katastrofa i zahvalio je UNDP-u i Evropskoj uniji na projektima koje su sprovodili.
– Reč je o projektima koji su omogućili da više od 100 vozila od 2012. godine bude donirano iz tih programa, ali i šezdesetak čamaca i razne druge opreme. Ta oprema bila je vredna oko sedam miliona evra – naveo je Dačić.
Prema njegovim rečima, rezultat ovog donatorskog projekta je pravljenje nacionalnog registra rizika.
Žiofre je naveo da su cisterne deo projekta vrednog 14 miliona evra, u okviru koga je do sada isporučeno 27 vatrogasnih vozila, 12 ambulantnih vozila, dva vozila za dekontaminaciju, ali i velika količina zaštitne opreme za spasioce, te mobilne brane za slučaj poplava.
Žiofre se zahvalio na saradnji Dačiću i načelniku Sektora za vanredne situacije MUP-a Luki Čaušiću, a posebno se zahvalio svim ljudima koji svakodnevno rade na spasavanju života i rešavanju različitih nesreća, ne samo u Srbiji, već i u zemljama regiona.
– Kao što znate, Srbija je članica mehanizma EU za civilnu zaštitu. Samo u ovoj godini Srbija je osam puta učestvovala u intervencijama na međunarodnom nivou – rekao je on.
Beriš je istakao da za UNDP predstavlja zadovoljstvo što je deo ove saradnje sa MUP-om i EU, jer to pokazuje njihovu posvećenost smanjenju rizika od katastrofe na nivou Srbije. On je naveo da je Sektor za vanredne situacije u prošloj godini intervenisao na oko 150 do 200 šumskih požara, dodavši da je potreba za takvim intervencijama stalno u porastu.
– Upravo tome služe ova vozila, jer mogu da odgovore na tri stvari: jedna je spasavanju ljudskih života, druga je sprečavanje ekonomskih gubitaka, a treća je zaštita životne sredine – istakao je Beriš.
Za potrebe Sektora za vanredne situacije u Pančevu do sada je u okviru projekta „EU otporna na katastrofe” nabavljeno 27 specijalizovanih vozila za šumske požare, kao i današnjih sedam cisterni za gašenje požara, a kako je najavljeno, do kraja realizacije projekta planirana je nabavka još četiri vozila.