Članovi Džudo kluba Tamiš, trener Boris Bevc i jedan od najboljih mladih džudista u Srbiji, Petar Novaković, od 27. septembra do 15. oktobra, borave u Japanu, gde rade na unapređenju svog znanja, veština i tehnika u ovom popularnom olimpijskom sportu.
Ne dešava se to svakoga dana, u stvari – dešava se možda jednom u životu. Ili nikad. Petar i Boris su imali veliku želju, san da otputuju u kolevku džudoa i da nastave sa usavršavanjem na mestu gde je sve počelo, a njihov pregalački trud i rad doveli su ih do trenutka kada se želja pretvorila u stvarnost.
Uz podršku svog kluba, otisnuli su se na dalek put, hiljadama kilometara daleko od Pančeva i pre nekoliko dana stigli su da dotaknu temelje tradicije.
Japan – zemlja izlazećeg sunca, sa drugačijom kulturom i načinom života i raskošnom mitologijom i istorijskim nasleđem, san je mnogih turista i svetskih putnika, istraživača, putopisaca i pustolova… Predeo prepun tajni, izaziva vas da ga istražujete i otkrivate neprestaano mu se diveći. Ova država smeštena u Tihom okeanu, zemlja je planine Fudži, šintoizma, samuraja i gejši, zemlja trešnjinog sveta i – zemlja džudoa.
Tu drevnu veštinu osnovao je profesor Džigoro Kano i to još daleke 1882. godine, pošto je stekao majstorsku titulu u nekoliko vrsti džiudžicua, a želeo je da razvije borilačku veštinu koja bi omogućavala slabijim osobama da pobede mnogo veće protivnike. Sa svojih 9 učenika osnovao je Kodokan institut i razvijao ono iz čega će nastati džudo (na japanskom – nežni put).
Kodokan je u početku bio mala sala za vežbanje koja se sastojala od nekoliko starih strunjača, dok danas on predstavlja velelepnu zgradu u centru Tokija sa 8 spratova i sa desetinama sala za vežbanje. Tamo trenutno još dublje razumevanje džudoa nastoje da dostignu Pančevci Petar i Boris.
– O ovome mašta svaki džudista na svetu. Vežbati tamo gde je počeo Džigoro Kano, sa najpoznatijim japanskim trenerima, osećaj je koji se ne može opisati rečima – gotovo identične poruke iz Japana šalju nam naši džudisti.
Pančevci će u Japanu provesti dvadesetak dana, radiće i sa trenerom kao što je Takesi Sasaki, jednim od najpoznatijih stručnjaka kada je parterna tehnika džudoa u pitanju, radiće i na Meiji univerzitetu, jednom od najboljih u Japanu…
Prvih nekoliko dana u zemlji izlazećeg sunca prošlo je kao tren. Sam dolazak u Kodokan je već privilegija, a treniranje sa najboljim borcima iz celog sveta i najpriznatijim trenerima je mnogima nedostižna želja…
– San je ostvaren! Treniranje u sali Kodokana u Tokiju gde je nastao džudo koji nam je doneo toliko lepih momenata, postala je stvarnost. Uživanje je bilo trenirati sa preljubaznim japanskim džudokama koji prosto plešu tatamijem, jer su tehnički neprikosnoveni. Verujem da će Peci ovo iskustvo mnogo značiti i nadam se da ćemo od njih dosta toga naučiti jer su, po mom mišljenju, oni suština džudoa, gde je tehnika ubedljivo najznačajniji džudo element – upravo javlja iz Japana Boris Bevc.
Boris Bevc i Petar Novaković po ko zna koji put su doprineli da se za Džudo klub Tamiš i Pančevo daleko čuje, ovog puta – sve do Tokija. Još njihovih doživljaja i utisaka iz Japana čekamo i narednih dana.