Jubilej u Međunarodnoj nedelji gluvih: MOGN Pančevo obeležila 65 godina postojanja

Čak dva velika povoda imali su predstavnici Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih (MOGN) Pančevo, da u petak, 24. septembra, u svojim prostorijama okupe članove, prijatelje i donatore na prigodnoj proslavi.

Naime, pored Međunarodne nedelje gluvih, koja se još od 1958. godine obeležava u celom svetu tokom poslednje sedmice septembra, MOGN Pančevo je u petak obeležila i veliki i lep jubilej: 65 godina postojanja.

Tim povodom organizaciju su, između ostalih, posetili Milenko Čučković, član pančevačkog gradskog veća zadužen za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, kao i predstavnici Međuopštinske organizacije slepih i slabovidih, sa kojima MOGN decenijama unazad uspešno sarađuje.Ništa bez podrške

– Hvala svima koji su nam pomogli da postojimo 65 godina, a naročito gradu Pančevu i opštinama Kovin, Kovačica, Alibunar i Opovo koji nam kontinuirano pružaju finansijsku potporu. Ove godine smo takvu vrstu podrške dobili i od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Posebno želimo da se zahvalimo donatorima koji već godinama unazad na različite načine podržavaju rad naše organizacije. Reč je o deci gluvih roditelja, braći Zoranu i Vladimiru Naunkoviću – istakla je Zineta Jovanović, predsednica MOGN Pančevo.

Zineta Jovanović

Prema rečima većnika Milenka Čučkovića, saradnja lokalne samouprave sa Međuopštinskom organizacijom gluvih i nagluvih Pančevo je na visokom nivou.

– Grad Pančevo, kao odgovorna lokalna samouprava, vodi računa o potrebama ove i svih sličnih organizacija i potpomaže ih i u finansijskom i organizacionom smislu. U ovoj godini Grad je iz budžeta za sve organizacije osoba sa invaliditetom i udruženja osoba obolelih od hroničnih bolesti izdvojio 5 miliona dinara, dok je za MOGN izdvojeno 1.135.000 dinara.

Šta MOGN nudi svojim članovima?

Pročitajte još  PANČEVO: Predstavljeni javni pozivi Nacionalne službe za zapošljavanje

Kao što je već poznato MOGN Pančevo okuplja gluve i nagluve osobe iz pet opština.

– Imamo približno 300 članova sa različitim stepenom oštećenja sluha. Među njima je dvadesetoro dece. U ovom trenutku u organizaciju je učlanjeno 80 gluvih osoba. Pored usluga tumača za znakovni jezik, naša organizacija deci sa oštećenjem sluha pomaže da dođu do povlastica za prevoz na lokalu autobusima „Pantransporta“. Neke druge povlastice za gluve i nagluve osobe u našoj zemlji, prema našim saznanjima, trenutno ne postoje. U našoj organizaciji se članovi takođe informišu o svojim pravima i različitim procedurama u oblasti sudstva, zdravstva, školstva, zapošljavanja i slično. Primera radi, najaktuelnija tema kada je reč o nagluvim osobama je nabavka ili popravka slušnih aparata – navela je Suzana Belić, organizacioni sekretar, finansijsko-administrativni radnik i tumač za znakovni jezik u MOGN Pančevo.

Suzana Belić

Druženje i socijalizacija mnogo znače

Ona navodi i to da ova organizacija okuplja članove i motiviše ih da zajedno sprovode različite aktivnosti koje poboljšavaju kvalitet njihovog života, omogućavaju im da se socijalizuju i da lepše provode svoje slobodno vreme.

Pročitajte još  PANČEVO: Počinje podela kesica sa larvicidom

– Pre pandemije koronavirusa u organizaciji smo imali nekoliko različitih sekcija, od kojih je našim članovima omiljena bila pantomima. Dobro su bile posećene i folklorna i recitatorska sekcija, a naše starije članice privlačio je ručni rad. Zbog otežane zdravstvene situacije i epidemioloških mera koje su na snazi, sekcije su do daljeg pauzirane. Ipak, ove godine smo uspeli da sa našim članovima pripremimo kraći pozorišni komad kojim su se oni sredinom juna uspešno predstavili na Festivalu umetnosti gluvih u Beogradu.

Uz sve to, članovi MOGN Pančevo se u prostorijama organizacije okupljaju svakog petka oko 18 sati, čime su zapravo spontano oformili svoj klub.

– Obično ostanu zajedno sve do 22 sata. Uvek ih bude bar 10-15. Igraju domine, pročitaju novine, popiju zajedno kafu. Za njih je to druženje ono što je odlazak u kafić za osobe koje nemaju oštećen sluh. Njima mnogo znači prilika da provedu vreme zajedno, da porazgovaraju o svojim problemima, podele neke lepe vesti ili da se jednostavno u društvu bave aktivnostima koje im prijaju – zaključuje Suzana Belić.

Rešenje jednog problema na vidiku

Tokom Međunarodne nedelje gluvih, brojne lokalne organizacije i savezi priređuju niz različitih aktivnosti kako bi doprineli tome da se skrene pažnja javnosti na važnost unapređenja prava gluvih i nagluvih osoba.

Pročitajte još  I STRELIŠTE DOŠLO NA RED: Rehabilitovane Ulice Stevana Sremca i Ive Andrića, evo šta se još radi

U ovoj nedelji govori se i o brojnim problemima gluvih, od kojih su najveći diskriminacija, otežano zapošljavanje i nedostatak tumača znakovnog jezika.

Čini se da je rešenje ovog poslednjeg problema na vidiku. Naime, u Beogradu je, upravo povodom Međunarodne nedelje gluvih, u sredu, 22. septembra, otvoren Nacionalni prevodilački centar za znakovni jezik sa video relej servisom. To je prvi takav servis u Srbiji koji je dostupan 24 sata, sedam dana u nedelji.

 

To znači da će sada više od 70.000 gluvih i nagluvih građana Srbije i članova njihovih porodica moći da koristi jedinstveni servis prevođenja sa znakovnog jezika i na znakovni jezik, što će im zasigurno omogućiti veću samostalnost i kvalitetniju svakodnevicu.

————-

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Tišinom ću ti reći” Udruženja „Pančevački omladinski centar“. Projekat je sufinansirao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, koji je dodelio sredstva.

 

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: