Običaj „Baba Marta” star više od 100 godina još se uvek čuva od zaborava u selu Ivanovu kod Pančeva. Da bi se ugrejalo proleće, poslednjeg dana u februaru pali se vatra na ulicama sela, a deca i mladi je preskaču i pozivaju baba Martu.
Ovaj običaj u Ivanovo su doneli Bugari Palćeni koji su se tu doselili krajem 19. veka, ili tačnije 1868. godine.
Pogledajte kako je u Ivanovu bilo sinoć:
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ivanovo je, inače najmanje selo u Pančevu, sa manje od 1.000 stanovnika, a poznato je po multitetničnosti i multikulturalnosti. Tu zajedno žive Mađari, Srbi, Bugari, Severni Makedonci, Nemci, Rumuni, Hrvati, Crnogorci…
Zanimljivo je da Bugari u Ivanovu govore palćenski, istočnobugarski dijalekat koji u svojoj leksici ima mnogo reči preuzetih iz drugih jezika: rumunskog, srpskog, hrvatskog, mađarskog, nemačkog i turskog.
U svetu ga govori jedva 50.000 ljudi, a taj broj se iz generacije u generaciju smanjuje. Izučavanjem palćenskog godinama se s posebnom pažnjom bavi lingvista Motoki Nomaći, profesor slavistike sa Univerziteta u Tokiju (Japan), koji je već nekoliko puta boravio u Ivanovu u želji da napravi naučnu studiju o tom dijalektu.
O tome koliki značaj Ivanovčani daju negovanju multilingvalnosti svedoči i činjenica da su sve table na institucijama i zgradama u Ivanovu ispisane na tri jezika: srpskom, mađarskom i – palćenskom.