Zabava, predah između obaveza i razonoda osnovna su potreba svakog pojedinca, a isto važi i za osobe sa invaliditetom. No da li one zaista u ovoj oblasti imaju iste mogućnost poput ostatka čovečanstva? Jasno je da je odgovor negativan. Jeste li ikad zastali i razmislili koliko je samo, na prvi pogled običnih, svakodnevnih stvari uskraćeno osobama koje su slepe, gluve, nepokretne ili imaju neku drugu vrstu invaliditeta?
Na primer, kako bi slepa osoba mogla da igra pikado? Verovali ili ne, sasvim lako uz malo vežbe, onoliko koliko je otprilike potrebno i osobi koja vidi. Naravno, i pikado mora biti malo modifikovan, a jedan baš takav – govorni pikado – stigao je u ponedeljak, 12. septembra, u Međuopštinsku organizaciju slepih i slabovidih Pančevo (MOSS).
Ovaj zaista koristan aparat, koji će slepim i slabovidim osobama, pored zabave, omogućiti da razviju i preciznost, ojačaju sportski duh i da se pritom lepo druže i kvalitetno provedu vreme, nabavljen je u okviru projekta koji je podržalo Ministarstvo pravde na ovogodišnjem Javnom konkursu za dodelu sredstava prikupljenih po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja.
Prema rečima Ružice Antić, predsednice MOSS Pančevo vrednost ovog kompjuterizovanog aparata je 1.550 evra.
– Projekat nam se zvao „Target” i izgleda da smo pogodili cilj. Ovo je već druga godina da nam prolaze projekti na istom konkursu, iako učestvuje zaista mnogo projekata iz cele Srbije. Ovaj uređaj omogućava slepim i slabovidim osobama da igraju pikado isto kao i svi ostali. Aparat neprestano govori koliko igrača ima, šta smo pogodili, kada smo promašili… Slepe osobe nauče napamet brojeve i onda naciljaju i sve to dosta dobro ide. Postoji i liga, ali mi u Pančevu još uvek nemamo tim. Kada ga oformimo, sigurna sam da ćemo i mi ući u ligu, samo ako budemo vežbali, što znam da hoćemo – rekla je Ružica.
Prisutnima se, na dan kada je stigao pikado, obratio i Petar Vranjković, predsednik Nacionalnog sportskog saveza slepih i slabovidih. Taj savez je, prema njegovim rečima, bio spona za ostvarenje finalnog dela sporazuma.
– Mi u Savezu u poslednjih nekoliko godina gajimo pikado kao sport koji je u ekspanziji, pa smo samo u prethodnih godinu dana nabavili 12 govornih pikada i distribuirali ih klubovima i našim organizacijama u Srbiji. Trenutno u našim okvirima funkcionišu 22 sportska kluba, a u ovoj predmetnoj ligi aktivno učestvuje osam klubova. Od sledeće godine biće ih minimalno 12, jer smo uz pomoć resornih ministarstava ovih dana nabavili još šest govornih pikada – istakao je Vranjković.
On je izrazio nadu da će ubuduće sve lokalne samouprave u Srbiji i Nacionalni sportski savez, koji je na dobar način prepoznalo i Ministarstvo omladine i sporta, i dalje animirati slepa i slabovida lica i uključivati ih u sve dostupne sportske aktivnosti.
Primopredaji govornog pikada prisustvovao je i Milenko Čučković, član Gradskog veća zadužen za područje rada, zapošljavanja i socijalne politike.
– Siguran sam da će zvučni pikado dobro doći našim sugrađanima koji su slepi i slabovidi da potpunije provode svoje slobodno vreme. Pored resornog ministarstva, i Grad Pančevo već dugi niz godina na različite načine podržava rad svih organizacija osoba sa invaliditetom. Ove godine je iz budžeta Grada za programske aktivnosti svih organizacija tog tipa izdvojeno pet miliona dinara, dok je za razvojne projekte obezbeđeno sedam miliona. Uz to, još pola miliona dinara smo izdvojili za razvojne aktivnosti socijalnih ustanova – podsetio je Čučković.
Zlatibor Lazarov, predstavnik MOSS Pančevo rekao je nešto više o tome koliko će govorni pikado značiti slepim i slabovidim osobama:
– Želim da se zahvalim Ministarstvu pravde što nam je odobrilo projekat. Veliko je interesovanje naših članova, pa ćemo verovatno formirati klub kako bismo učestvovali u ligi. Pikado sam igrao i ranije, u mladosti, ali sada će mi to predstavljati još veće zadovoljstvo – rekao je Zlatibor, čiji su entuzijazam podelili i svi ostali članovi organizacije.