UDRUŽENJE „NA POLA PUTA”: Održana panel diskusija o perspektivama usluge stanovanja uz podršku

Udruženje „Na pola puta” iz Pančeva je, u saradnji sa Zavodom za socijalnu zaštitu, pre nekoliko dana u Beogradu, u hotelu „Moskva”, organizovalo panel diskusiju pod nazivom „Značaj perspektiva usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom”.

O ovoj usluzi socijalne zaštite već smo nedavno pisali OVDE, a podsećanja radi, reč je o usluzi namenjenoj mladim i odraslim osobama sa invaliditetom, odnosno sa intelektualnim teškoćama koju Udruženje „Na pola puta” pruža već 18 godina i za to poseduje licencu.

Usluga na neki način imitira porodičan život i omogućava korisnicima, da u onom trenutku kad njihova porodica i srodnici ili staratelji nemaju više mogućnosti da im pruže adekvatne uslove za kvalitetan život, dobiju smeštaj i podršku stručnog tima i da tako nastave život u otvorenoj sredini, a ne u instituciji gde je nivo poštovanja ljudskih prava izuzetno mali.

Panel diskusija je organizovana u okviru projekta „Obezbeđivanje održivosti usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom“ koji sprovodi Udruženje „Na pola puta”, finansira ga Evropska unija, a sprovodi UNOPS.

Događaju je prisustvovalo oko 40 učesnika, moderator je bila Slavica Milojević iz Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, a diskutovalo se o načinima na koje bi se mogla dodatno unaprediti usluga stanovanja uz podršku, o njenom finansiranju i o izazovima sa kojima se pružaoci usluge susreću u praksi.

– Ovaj događaj je okupio stručnjake iz oblasti socijalne zaštite, zatim stručnjake koji pružaju uslugu stanovanja uz podršku ili su za nju zainteresovani, potom zainteresovane roditelje i udruženja koje žele da budu potencijalni pružaoci ove usluge. Tu je bila i naša korisnica Anđelka Sajevac koja je govorila o svojim iskustvima o usluzi stanovanja uz podršku. Ona je prisutnima ispričala zašto je njoj ova usluga važna, kako ona provodi dan, gde je sve radno angažovana, gde sve ima priliku da ide zahvaljujući tome što živi u stanovanju uz podršku… Njen zaključak nakon tog izlaganja bio je da bi ovu uslugu preporučila svima i da je mnogo bolje živeti u stanovanju uz podršku nego u domu, odnosno u nekoj instituciji gde bi ona, da nije bilo ove usluge, nastavila svoj život. Za nas je vrlo važno to što smo mogli da čujemo i Anđelku jer se na ovakvim panelima retko dešava da možemo da se na osnovu utisaka samih korisnika, iz prve ruke, uverimo koliko njima samima znači takav vid podrške – rekla je Marina Kurilj, direktorka Udruženja „Na pola puta”.

Pročitajte još  PANČEVO: Novogodišnji bazar u Gradskom parku od 23. do 28. decembra

Događaj se sastojao iz dva segmenta. U prvom delu prisutnima se obratila Slađana Marković Stojanović, pomoćnica ministra za sektor socijalne zaštite, koja je govorila o stanovanju uz podršku iz ugla Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Ona je najavila i šta je ono što Ministarstvo namerava u narednom periodu da učini kako bi doprinelo razvoju ove usluge.

Među panelistkinjama su bile i Marina Simović Drašković, direktorka Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu i Katarina Tadić, koordinatorka usluge stanovanja uz podršku u Udruženju „Na pola puta”.

Pročitajte još  DEDA MRAZ STIGAO U PANČEVO: Grad obezbedio 10.000 paketića za decu

Katarina Tadić je prisutnima predstavila značaj ove usluge, naglasivši da je njena suština omogućavanje dostojanstvenog i kvalitetnog života osoba sa intelektualnim teškoćama. Ona je kroz svoje izlaganje podsetila slušaoce koliko je važno da poštujemo ljudska prava i dostojanstvo osoba sa intelektualnim teškoćama.

U drugom delu panela govorili su Suzana Jovanović, ispred Centra za socijalni rad Pančevo, koja je iznela iskustva u praksi iz ugla lokalne samouprave i Božidar Dakić, konsultant u oblasti socijalne zaštite, koji je otkrio nešto više o finansijskom aspektu ove usluge. Dakić je pružio odgovor na pitanja koliko je ova usluga zapravo isplativa, da li je ona skuplja od institucionalnog smeštaja ili ne, te koliko su druge lokalne samouprave spremne i raspoložene da sprovode ovu uslugu u svojim zajednicama.

Na kraju je i Marina Kurilj prisutne informisala o tome kakva je perspektiva usluge stanovanja uz podršku iz ugla izazova sa kojima se suočava ta usluga. Kurilj je naglasila da je pre svega neophodno raditi na informisanju stručne, ali i šire javnosti o svrsi i značaju usluge, kao i da je izuzetno važno da se obezbede ljudski resursi, odnosno osobe koje će raditi na pružanju ove usluge, pri čemu one treba da budu adekvatno obučene, pripremljene i senzibilisane.

Pročitajte još  PANČEVO: Završena rekonstrukcija Ulice kneza Mihaila Obrenovića

Marina Kurilj je ukazala i na pogrešan stav pojedinaca da je usluga stanovanja uz podršku skupa.

– Ova usluga zaista nije skupa: košta slično koliko i smeštaj jedne osobe u instituciju, pri čemu je kvalitet života te osobe u usluzi stanovanja uz podršku daleko bolji – rekla je između ostalog Kurilj.

Ovom prilikom premijerno su prikazana i dva filma koje je Udruženje „Na pola puta” snimilo u okviru ovog projekta. Prvi film govori o usluzi stanovanja uz podršku, dok je u drugom filmu predstavljena realizacija projekta o obezbeđivanju održivosti te usluge. Ove filmove predstavićemo vam uskoro i na našem portalu i povezanim platformama na društvenim mrežama.

Fotografije: Udruženje „Na pola puta”

Ovaj tekst je objavljen u okviru projekta „Obezbeđivanje održivosti usluge stanovanja uz podršku za osobe sa invaliditetom“ koji se realizuje u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNOPS.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: