INTERVJU: Branislav Radovanović, reditelj kratkog filma „Prepoznaj, ukloni i zaštiti se”

Branislav Radovanović

Kao što smo već u više navrata pisali, Grad Pančevo i UNDP trenutno sprovode projekat „Mere za unapređenje kvaliteta vazduha u Pančevu“ čiji je cilj bolja kontrola ambrozije u našem gradu. Jedan od posebno zanimljivih i građanima korisnih segmenata ovog projekta svakako je kratak film „Prepoznaj, ukloni i zaštiti se”, koji donosi obilje informacija o ambroziji, najpoznatijoj i najopasnijoj alergenoj biljci na svetu, čiji polen izaziva alergiju kod 10 odsto ljudi i uzročnik je 50-60 procenata svih polenskih alergija.

Kod najosetljivijih osoba samo 8 do 20 polenovih zrna ambrozije u metru kubnom vazduha može da izazove jake reakcije, pri čemu samo jedna biljka ambrozije produkuje do 8 milijardi polenovih zrna! Smatra se da na našim prostorima raste oko 10 biljaka po svakom stanovniku, pa je jasno koliko je ova tema važna bilo da je reč o edukaciji stanovništva ili pak konkretnim merama njihove zaštite.

Projekat koji je u toku bavi se i jednim i drugim segmentom, a film je pre svega tu da građane edukuje i da im na jasan, precizan i konkretan način pruži najvažnije odgovore na pitanja o tome šta je ambrozija, kako je prepoznati, koji su simptomi alergije, kako razlikovati ambroziju od sličnih biljaka koje nisu štetne, kako se ambrozija suzbija i šta JKP „Zelenilo” iz Pančeva preduzima na tom planu.

Pročitajte još  DŽUDO: Zlato i srebro za Tamiš na Kupu Žandarmerije

Ovaj film nastao je u produkciji „Tirkiznog revolvera”, a za scenario i režiju bio je zadužen Pančevac Branislav Radovanović. Njegovo najnovije ostvarenje bilo je povod za kratak razgovor kako bismo iz prve ruke saznali kako je tekao rad na filmu i koliko su važne poruke koje on donosi.

– Film je nastao kao deo šireg projekta koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u saradnji sa gradom Pančevom i Ministarstvom zaštite životne sredine. Cilj filma je da podigne svest o problemu ambrozije, biljke koja izaziva ozbiljne zdravstvene probleme. Hteli smo da pokažemo kako građani mogu prepoznati i ukloniti ambroziju, te se na taj način zaštititi i doprineti očuvanju životne sredine – kaže Radovanović.

Pročitajte još  NIS: Skupština akcionara usvojila Odluku o izdavanju prve emisije obveznica

Prema njegovim rečima, bilo je dosta izazovno raditi na ovakvom filmu, prvenstveno zato što je trebalo ozbiljnu i opširnu temu „spakovati” u svega nekoliko minuta, pri čemu je bilo važno i da priča bude predstavljena na jasan i razumljiv način sa konkretnim podacima koji će gledaocima istinski biti od koristi.

– Jeste bilo izazovno, ali je rad sa talentovanim timom, kao što su direktor fotografije Kosta Aksentić, montažer Aleksa Mirosavljević, glumac Miloš Lazarov, narator u filmu, zatim najdivnije sagovornice Ženja Marinković, dr Dubravka Nikolovski i mnogi drugi, učinio da čitav proces snimanja bude mnogo lakši i lepši. Svaki član ekipe dao je svoj maksimalni doprinos da bi film bio što bolji. Moram posebno da spomenem Tatjanu Medić iz Gradske uprave Pančevo, koja nas je sve povezala. Nekoga ću sigurno ispustiti, ali oprostite, ovo je samo segment jednog velikog projekta čiji sam deo bio sa izuzetnim zadovoljstvom – naglasio je Radovanović.

Pročitajte još  PANTRANSPORT: Zbog snimanja serije, od 18. do 20. novembra menjaju se trase pojedinih linija

Na pitanje koliko će, po njegovom mišljenju, ovaj film uticati na svest građana o problemu ambrozije, on je rekao sledeće:

– Verujem da će film imati značajan uticaj. Kroz vizuelne i narativne elemente, pokušali smo da prikažemo važnost preduzimanja konkretnih koraka. Nadam se da će gledaoce inspirisati da se uključe i aktivno doprinesu očuvanju naše životne sredine.

Film možete pogledati na platformi Jutub ili u nastavku ovog teksta, a dostupan je i za preuzimanje OVDE

Projekat „Mere za unapređenje kvaliteta vazduha u Pančevu“ u okviru kojeg je nastao ovaj film deo je šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. Projekat sprovodi UNDP uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije, u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB). Dodatna finansijska sredstva obezbedile su vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: