EU PODRŽALA PROJEKAT U PANČEVU: Odskočna daska iz pakla u pristojan život za 13 ugroženih porodica

Kuće sa okućnicom i paketi socijalne pomoći obezbeđeni su u protekle dve godine za 13 porodica iz Pančeva u kojima žive žene žrtve porodičnog nasilja i osobe sa invaliditetom ili je reč o izuzetno siromašnim porodicama. Sve ovo, ali i mnogo drugih važnih aktivnosti, realizovano je u okviru projekta „Odskočna daska – Podrška stanovanju i aktivnoj socijalnoj inkluziji osetljivih grupa“, koji je finansiran iz programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“ (EU SHAI) i sufinansiran iz budžeta grada Pančeva. Projekat je realizovan u saradnji sa Centrom za socijalni rad „Solidarnost“ i Društvom za unapređenje položaja vulnerabilnih društvenih grupa iz Pančeva.

Završna konferencija projekta na kojoj su predstavljeni postignuti rezultati, održana je u utorak, 25. jula u Gradskoj upravi, a na njoj su govorili Milenko Čučković, član Gradskog veća zadužen za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja, Tanja Medić, glavna menadžerka projekta, Jasna Vujičić iz Centra za socijalni rad „Solidarnost” i Milan Crnković iz Društva za unapređenje položaja vulnerabilnih društvenih grupa.

– Grad Pančevo je u saradnji sa partnerima realizovao ovaj projekat 25 meseci i on se završava 31. jula. Tokom ovog dugog vremenskog perioda uspeli smo da zajedničkim snagama realizujemo sve što smo zamislili i da omogućimo našim korisnicima da ostvare svoj san i dobiju krov nad glavom. Uz to, oni su stekli mogućnost da prođu i kroz određene socio-ekonomske programe koji će im omogućiti da se ekonomski osamostale. Grad Pančevo je jedan od 18 gradova i opština u Srbiji koji su podržani u okviru prvog poziva programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji“. Naš zadatak u narednom periodu je da pokušamo da obezbedimo još sredstava kako bismo pomogli i drugim ugroženim porodicama sa ženama žrtvama porodičnog nasilja i osobama sa invaliditetom, jer je jasno da nažalost takvih slučajeva ima još – rekao je Milenko Čučković.

Pročitajte još  RUKOMET: Veteranke Dinama ne staju – šest turnira, šest pehara!
Milenko Čučković

Glavna menadžerka projekta, Tanja Medić istakla je da je tim koji je učestvovao na realizaciji projekta zadovoljan postignutim rezultatima.

– Projekat je bio vredan 484.175 evra, od čega je Evropska unija izdvojila 373.910 evra, a Grad Pančevo ostatak od 110.265 evra. Veliku podršku Gradu pružio je i Pokrajinski sekretarijat za finansije sa 8 miliona dinara. Uspeli smo da realizujemo sve planirane aktivnosti – rekla je Tanja Medić nakon čega je detaljno predstavila sve ono što je projektni tim uradio tokom trajanja projekta.

Milan Crnković poručio je da je ovaj projekat realizovan srcem, a Jasna Vujičić je dodala da se radilo sa mnogo upornosti i doslednosti i da ne postoji nijedan zadatak koji nije realizovan.

– Znali smo da su naši korisnici koje smo izabrali za realizaciju ovog projekta na izmaku snage i da njihovo dugo trpljenje dalje ugrožava njihovu bezbednost, zdravlje, položaj u društvu i budućnost njihove dece i njihovo zdravo odrastanje bez traume i straha. Za neke završetak ovog projekta predstavlja kraj posla, a za neke početak novog života. Put na koji smo se uputili pre više od dve godine nije bio lak. Nismo znali koliko nas prepreka čeka, ali smo znali šta nam je cilj: kupljenih 13 kuća i zbrinutih 52 korisnika. Uspeli smo da im damo priliku da angažuju unutrašnje snage i da budu ono što jesu, ono što su zaboravili da budu jer su se u određenom trenutku našli u teškoj situaciji – rekla je Jasna Vujičić.

Pročitajte još  DOLOVO: Održano književno veče sa Darkom Ješićem

Ona je ilustrovala primerima i kako rezultati projekta zvuče kada se „pretoče u život”:

– Pre projekta porodica živi u kući od kartona i sekundarnih sirovina, bez struje i vode i bez minimalnih uslova za život. Danas ista ta porodica živi u kući od čvrstog materijala sa dvorištem, baštom, voćnjakom i kvalitetnim prostorom gde žive domaće životinje. Obučeni su za uzgoj stoke. Pre projekta više porodica zbog višegodišnjeg nasilja u nekoliko navrata dolazi u Sigurnu kuću, žive od socijalne pomoći i povremenog rada u sivoj zoni. Danas žive u svojim kućama, ojačani sa novim znanjima i veštinama i zaposleni na poslovima na neodređeno vreme, sa ostvarenim pravima iz oblasti porodične pravne zaštite i napustili su sistem socijalne zaštite – ispričala je, između ostalog, Jasna Vujačić.

Pročitajte još  PANČEVO: Ovo su ovogodišnji dobitnici Novembarske nagrade

Ona je dodala da je dodatna prednost projekta i ta što su se korisnici međusobno povezali, združili, sprijateljli i što i danas pomažu jedni drugima.

U cilju aktivne socijalne inkluzije, svakoj porodici koja je podržana stambenim rešenjem, obezbeđeni su i osnovni nameštaj i bela tehnika. Dvanaest porodica dobilo je po bicikl, a jedna osoba sa invaliditetom dobila je motorizovana kolica koja će joj olakšati kretanje.

Sve porodice su dobile laptop računare, a 28 lica je obučeno za njihovo korišćenje. Neki korisnici, njih osmoro, prošli su prekvalifikacione obuke po svom izboru (maser, kuvar, manikir, šminker, digitalni marketing) i dobili su po set alata za obavljanje tih poslova, a njih četvoro prošlo je poljoprivredne obuke za dodatno privređivanje u seoskom domaćinstvu.

Dvanaest porodica dobilo je i adekvatnu opremu i alate za obavljanje baštenskih delatnosti kako bi mogli dodatno da privređuju i lakše dođu do posla. Takođe, tri korisnice su angažovane na pet meseci kod tri poslodavca, na poslovima higijeničara, anketara i šivača, a oni kojima je to bilo neophodno imali su i pravnu zaštitu na sudu.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: