Jedna igra koja je u poslednje vreme, zahvaljujući Grupi za samozastupanje Udruženja „Na pola puta”, postala veoma popularna među svim uzrastima i generacijama u Pančevu jeste kornhol.
Reč je o društvenoj igri poreklom sa američkog tla koja se sastoji od bacanja specijalno dizajniranih jastučastih vrećica sa određene udaljenosti prema drvenoj, koso postavljenoj tabli koja u jednom svom delu ima rupu. Cilj je ubaciti vrećicu u rupu ili bar na tablu ali tako da ostane na njoj. U paketu opreme za kornhol dolazi ukupno osam vrećica i dve drvene table.
Idealan tim čini 5 igrača, a svaki od igrača ima pravo na četiri bacanja. Udaljenost od table se prilagođava sposobnostima takmičara. Za svaku vrećicu ubačenu u rupu, timu sleduju tri poena, a za vrećice koje su pogodile tablu i zadržale se na njoj dobija se jedan bod. U osnovnoj verziji igre, pravilo kaže da pobeđuje tim koji prvi osvoji tačno 21 bod (ne sme u zbiru biti više od 21). Svakako, pravila se mogu prilagođavati uzrastima i sposobnostima učesnika, pa zato u igri uživaju baš svi.
– Kornhol je izuzetno inkluzivna igra i to je jedna od njegovih najvećih prednosti: dostupan je svima. Osobe sa invaliditetom, kao i osobe svih uzrasta, računajući i decu i stare, mogu u potpunosti uživati u ovoj zabavnoj igri bez ikakvih prepreka ili ograničenja. Zahvaljujući jednostavnim pravilima i mekim vrećicama koje se koriste, povrede su svedene na minimum. Osim toga, kornhol se može prilagoditi različitim potrebama i nivoima sposobnosti, omogućavajući svakome da učestvuje na način koji mu najviše odgovara – objasnila je Magdalena Sabo iz Udruženja „Na pola puta”.
Inkluzivnost kornhola čini ga ne samo sjajnom igrom za druženje, već i alatom za promociju jednakosti i inkluzije u zajednici. Upravo to je inspirisalo članove Grupe za samozastupanje Pančevo, koju čine osobe sa intelektualnim teškoćama i njihovi asistenti, a svi oni su ujedno članovi Udruženja „Na pola puta”, da osmisle projekat „Nauči, pokreni se i zabavi”.
Projekat se realizuje u periodu od 1. decembra 2023. do 30. novembra 2024. godine. u okviru programa „Aktivne zajednice” koji je deo projekta „Snaga aktivizma”, a koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj USAID Serbia, a sprovode ga Trag fondacija i partnerske organizacije: CRTA, Krovna organizacija mladih Srbije, BeFem, Fondacija „Slavko Ćuruvija” i Srpski filantropski forum.
– Projektom su obuhvaćene mlade i odrasle osobe sa intelektualnim teškoćama (OSIT) i starije osobe. Ove dve ciljne grupe povezuje problem socijalne izolacije koji negativno utiče na njihovo fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje, kao i na njihovu integraciju u zajednicu. Socijalna izolacija ove dve grupe građana je često uslovljena nedostatkom podrške i sadržaja u kojima bi oni mogli ravnopravno da učestvuju. Oni tako ostaju zatvoreni u svojim domovima, bez kvalitetnih kontakata sa spoljnim svetom. Izolacija i nedostatak aktivnosti dovode do povećanja telesne težine, smanjenja kondicije i pokretljivosti, različitih psihosomatskih i mentalnih problema i propadanja opšteg zdravstvenog stanja. Da bi smo kroz ovaj projekat doprineli rešavanju tih problema, poslužila nam je upravo društvena igra kornhol – navode u Udruženju „Na pola puta”.
Osobe sa invaliditetom i stariji sugrađani dobili su tako mogućnost da nauče novu i zabavnu igru, koja pokreće telo, a sa druge strane omogućava druženje, komunikaciju učesnika, zajedničko delovanje i zabavu, razvoj sportskog duha i zajedništva. Jedna igra, a toliko prednosti!
I baš ta magija doprinela je da se u kornhol u Pančevu svi zaljube – ne na prvi pogled, ali na prvo bacanje vrećice!
Tokom proteklih godinu dana jednom nedeljno održavani su treninzi, a sada, u poslednjem mesecu realizacije, na red su, pored klasičnih treninga, došli i javni treninzi i turniri u kornholu.
– Tokom 12 meseci održali smo 48 treninga, kroz koje smo ostvarili međugeneracijsku saradnju sa preko 150 osoba. Bili smo sa ovom igrom i deo Festivala mentalnog zdravlja u Pančevu, a učestvovalo je 50 vοlontera, mladih i zainteresovanih građana. Sa bacanjem vrećica i sjajnom zabavom nastavljamo i dalje – kažu članovi Grupe za samozastupanje.
U utorak, 26. novembra, ova ekipa je u saradnji sa Osnovnom školom „Jovan Jovanović Zmaj” u Pančevu realizovala javni trening u kornholu.
– Učestvovalo je oko 30 mališana uzrasta 7, 8 i 9 godina i 5 osoba sa intelektualnim teškoćama, članova Grupe za samozastupanje. Dva korisnika su imala zadatak da budu zapisničari i vode računa o toku igre i postignutim poenima. Bilo je baš zanimljivo i uzbudljivo. Deci se jako dopala nova igra, a dodatno ih je obradovalo to što su dobili nagrade u vidu bedževa i dresova – rekla je Magdalena Sabo.
Do kraja realizacije projekta, planirani su i turnir u kornholu u Gerontološkom centru, kome će prisustvovati sudija iz Kornhol saveza Srbije, a 3. decembra će, povodom Dana osoba sa invaliditetom, biti održan javni čas kornhola sa učenicima Osnovne škole „Miroslav Mika Antić” iz Pančeva, pa će i oni imati priliku da se oprobaju u ovoj igri i provere imaju li talenat za koji do sada nisu znali, ali i da se pre svega lepo druže i dobro zabave sa svojim prijateljima iz Grupe za samozastupanje.