VODIMO VAS U OBILAZAK IZVORA „JAZAK”: NIS postavio solarne panele i u pogon za proizvodnju vode

Da li ste već znali da se voda „Jazak” proizvodi i pakuje u pogonu na Fruškoj gori koji je već 18 godina u vlasništvu kompanije NIS, baš kao i Rafinerija nafte u Pančevu? U obilazak tog pogona vodimo vas kroz ovu reportažu upravo zahvaljujući kompaniji NIS koja je u utorak, 9. jula, organizovala press turu do fabrike u kojoj se puni „Jazak”.

Povod za ovaj obilazak je činjenica da je kompanija NIS nastavila realizaciju programa izgradnje solarnih elektrana na svojim objektima upravo u pogonu za proizvodnju pijaće vode „Jazak“, gde je izgrađena solarna fotonaponska elektrana ukupne snage 620 kWp. Ovo je veoma važan momenat za energetsku tranziciju NIS-a koji, postavljajući solarne elektrane na svoje objekte, nastavlja trend proizvodnje takozvane „zelene energije” – električne energije iz energije sunca.

Ovo je zaista kuriozitet kada je reč o jednoj naftnoj kompaniji: do sada je NIS ovaj projekat realizovao uglavnom na benzinskim stanicama, a ovo je prvi veći objekat NIS-a mimo benzinskih stanica koji sada radi na energiju sunca.

Naravno, ovo ni blizu nisu prvi koraci NIS-a u okviru energetske tranzicije. U cilju ispunjenja svojih „zelenih“ ciljeva, NIS je od 2009. godine u ekološke projekte i biznis inicijative koje su dale značajne efekte na unapređenje ekološke slike u Srbiji uložio više od 900 miliona evra, od čega je u isključivo „ekološke“ inicijative investirano više od 130 miliona evra.

Elektrana u „Jazaku”, na čarobnoj lokaciji na obroncima Fruške gore, puštena je u rad u junu ove godine i na nju je NIS naročito ponosan.

U pitanju je prva elektrana veće snage u NIS-u, a ujedno i prva kombinovana elektrana koja se sastoji od tri fotonaponska polja, raspoređena na tlu i na krovu fabrike. Vrednost tog projekta iznosi više od pola miliona evra. Zahvaljujući toj elektrani, fabrika „Jazak“ će dobijati električnu energiju na ekološki prihvatljiviji način – iz energije sunca.

Novinari okupljeni u krugu fabrike imali su priliku da na press turi čuju nešto više o pogonu „Jazak” i o tome kako izgleda proces proizvodnje pijaće vode u njemu. O tome je govorio direktor pogona „Jazak”, Nenad Đukić:

Pročitajte još  APEL PANČEVCIMA: Ako primetite ambroziju na javnoj zelenoj površini, prijavite to „Zelenilu”

– Fabrika je počela sa radom 2005. godine i ono čime možemo da se pohvalimo jeste da u poslednje četiri godine imamo jako veliki rast na tržištu i trenutno smo četvrta voda po konzumaciji od ukupno 28 brendova, koliko ih postoji u Srbiji. Nalazimo se u svim trgovinskim lancima širom države. Izvor je udaljen 3 kilometra od fabrike i nalazi se u šumi, odmah pored manastira Jazak u Nacionalnom parku Fruška gora. Znate i sami da se manastiri u Srbiji uvek nalaze tamo gde je zemlja najčistija pa to dovoljno govori o kvalitetu našeg proizvoda. Voda iz izvora stiže do potrošača bez ikakve prerade i bilo kakvih dodataka, onakva kakvu nam je Bog dao. Mi samo imamo sreću da je točimo u boce. Našu vodu odlikuju izuzetan kvalitet, izbalansirana pH vrednost i bogat mineralni sastav, što je čini pogodnom za svakodnevnu konzumaciju, u neograničenim količinama – poručio je Đukić.

„Jazak“ voda može se pronaći u svim bolje snabdevenim trgovinskim lancima, kao i na svim NIS Petrol i Gasprom benzinskim stanicama. Dostupna je gazirana i negazirana, kao i varijanta obogaćena voćnim ukusima, i to sa prirodnim aromama mandarine i limuna, zove i aloje vere, te šumskog voća.

Nenad Đukić je objasnio i to kakva je veza između proizvodnje vode i solarnih panela:

– Bilo je logično da kao proizvođači kvalitetne vode nastavimo u tom zdravom smeru. Ceo svet trenutno ide ka obnovljivoj energiji, pa smo tim putem krenuli i mi u saradnji sa našim kolegama iz bloka Energetika. Priznajem da je projekat bio jako zahtevan, ali radeći timski, uspeli smo da ga realizujemo i da ostvarimo naš glavni cilj, a to je zaštita prirode – rekao je Đukić.

Nenad Đukić

Ekspert za energetiku u istoimenom bloku i deo tima NIS-a koji je realizovao novi projekat elektrane, Rastislav Kragić objasnio je zašto je pogon „Jazak” odabran za postavljanje elektrane.

Pročitajte još  ZAJEDNICI ZAJEDNO: NIS nastavlja da podržava škole u Srbiji, ovogodišnji konkurs U TOKU

– Dok smo radili analize na kojim objektima NIS-a bi bilo dobro postaviti solarne panele, ova fabrika se pokazala kao veoma pogodna za to jer ima potrošnju električne energije u dve smene, što je vrlo zgodno za pokrivanje trenutne potrošnje jer se takav tempo poklapa sa proizvodnjom solarnih panela. S druge strane, ovaj prirodni ambijent i prilika da ovu vodu učinimo još „zelenijom”, takođe je bio izazov za nas. Ovo je naš prvi veliki projekat koji podrazumeva kombinovano postavljanje fotonaponskih polja: i na tlu i na krovovima, čime smo praktično stekli iskustvo i za nove projekte ovog tipa koje imamo u planu za naredni period – rekao je Kragić.

On je naglasio da postavljanje ove kombinovane elektrane za NIS ne predstavlja samo finansijsku uštedu, već je korist i ekološka.

– Realizacija projekta izgradnje elektrane u pogonu „Jazak“ deo je sveobuhvatnog programa koji je NIS započeo pre dve godine izgradnjom solarnih elektrana na objektima maloprodajne mreže u Srbiji. U okviru projekta „ozelenjavanja“ benzinskih stanica, NIS je do kraja 2023. godine postavio solarne elektrane na 45 maloprodajnih objekata, čime je obezbeđena prosečna godišnja ušteda u nabavci električne energije od 1.600 MWh tokom radnog veka od 25 godina, dok je procena da će se postići i značajno smanjenje emisija ugljen dioksida od čak 1.700 tona prosečno na godišnjem nivou – rekao je Kragić.

Prema njegovim rečima, električna energija proizvedena uz pomoć solarnih panela u fabrici „Jazak“ će se najvećim delom koristiti za potrebe samog pogona, uz plasman povremenih viškova električne energije u distributivnu električnu mrežu, budući da pogon ima status kupca-proizvođača.

Rastislav Kragić

Biljana Lovčević Kureljušić, diplomirani građevinski inženjer, zaposlena u bloku Energetika kao ekspert za građevinu, bila je rukovodilac projekta postavljanja elektrane u „Jazaku”.

– Ovo je prva kombinovana elektrana koju je naša kompanija izgradila. Ona se sastoji od tri fotonaponska polja. Jedno se nalazi u severnom kompleksu pogona i ta elektrana ima snagu 250 kWp, druga se nalazi na krovu, snage 350 kWp i treća elektrana, odnosno fotonaponsko polje, snage 20 kWp, nalazi se na tlu ispred pogona. Ovde ne stajemo: u toku je izgradnja trenutno najveće elektrane u našoj kompaniji koja se nalazi u skladištu derivata nafte u Novom Sadu. Ona će biti snage 6,59 MWp – otkrila je Lovčević Kureljušić.

Pročitajte još  PANČEVO: NIS podržao Muzičku školu „Jovan Bandur“ u Pančevu
Biljana Lovčević Kureljušić

Na skupu u „Jazaku” novinari su mogli da čuju i to da će NIS i u narednom periodu nastaviti sa drugim investicijama u zelenu energiju, vodeći se principima održivog razvoja, pa je tako u narednoj fazi planirana i instalacija solarnih panela na druge benzinske stanice, ali i strateške objekte kompanije, kao što su Rafinerija nafte Pančevo, zatim poslovni centri Beograd i Novi Sad, kao i već pomenuto skladište naftnih derivata u Novom Sadu, kao trenutno najveći projekat u ovoj oblasti u kompaniji NIS.

Uz izgrađeni kapacitet od 2 MWp na benzinskim pumpama i u pogonu „Jazak”, realizacijom ova četiri ugovorena projekta, ukupna snaga solarnih elektrana dostići će krajem 2024. godine 10 MWp, uz prosečnu godišnju proizvodnju od 11.500 MWh, čime će se postići smanjenje emisija ugljen dioksida za 12.500 tona godišnje.

Podsećanja radi, NIS je u oblast energetike iskoračio 2013. godine, puštanjem u rad malih elektrana na osam naftnih i gasnih polja ukupne instalisane električne snage 14 MW, u koje je uloženo oko 20 miliona evra.

Takođe, NIS je u 2022. godini, u saradnji sa partnerima, započeo proizvodnju električne energije u TE-TO Pančevo. Reč je o prvoj gasnoj elektrani u Srbiji sa kombinovanim gasno-parnim ciklusom, odnosno sa prirodnim gasom kao gorivom i kombinovanom proizvodnjom električne i toplotne energije. Projekat je vredan skoro 200 miliona evra, a instalisana električna snaga postrojenja iznosi 189 MW.

NIS nastavlja sa izgradnjom solarnih elektrana, a aktuelna strategija predviđa izgradnju do 40 MW solarnih elektrana do 2030. godine.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: