Danas je širom planete obeležen Svetski dan mentalnog zdravlja, najvažniji datum u godini kada je u centru pažnje podizanje svesti o značaju mentalnog zdravlja i prevencije mentalnih poremećaja i bolesti.
Ove godine se kampanja realizuje pod sloganom „Mentalno zdravlje i blagostanje: neka postane globalni prioritet za sve”, na inicijativu Svetske federacije za mentalno zdravlje, organizacije Ujedinjeni za globalno zdravlje i Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u partnerstvu sa ministarstvima zdravlja i organizacijama civilnog društva širom sveta.
Povodom ovog važnog datuma u kalendaru zdravlja, Svetska zdravstvena organizacija podsetila je da je pre pandemije kovida 19 svaka osma osoba u svetu živela s nekim mentalnim poremećajem, ali da je pandemija dodatno pogoršala situaciju.
– Pandemija koja je pogodila milione ljudi širom sveta, ostavila je dugoročne posledice po mentalno zdravlje, a takođe je došlo do značajnog narušavanja sistema pružanja usluga mentalnog zdravlja. Naše procene pokazuju da je porast i anksioznih i depresivnih poremećaja iznosio više od 25% tokom prve godine pandemije, dok je u isto vreme sistem pružanje usluga mentalnog zdravlja ozbiljno narušen, a jaz u lečenju stanja mentalnog zdravlja još više produbljen pre svega u nerazvijenim i srednje razvijenim zemljama – navodi se u saopštenju SZO povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja.
Iz SZO upozoravaju da sve veće socijalne i ekonomske nejednakosti, dugotrajni sukobi, nasilje i vanredni zdravstveni problemi utiču na mentalno zdravlje, ugrožavajući napredak ka poboljšanju blagostanja.
Stigma i diskriminacija i dalje predstavljaju prepreku socijalnom uključivanju i pristupu pravoj nezi.
– Svetski dan mentalnog zdravlja je prilika da se sve zainteresovane strane okupe, prepoznaju napredak u ovoj oblasti i da zagovaraju kreiranje realnosti u kojoj će mentalno zdravlje i blagostanje postati globalni prioritet za sve – zaključuje se u saopštenju.
Festival mentalnog zdravlja
Danas je počeo i 7. Festival mentalnog zdravlja u organizaciji Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Festival će trajati sve do 20. oktobra, a na više lokacija u Novom Sadu, Subotici i Somboru, kao i onlajn realizovaće se različite aktivnosti kao što su radionice, interaktivna predavanja, tribine i okrugli stolovi , nagradni konkursi, filmske projekcije sa diskusijom, izložbe, interaktivni performansi i drugo.
Tema ovogodišnje kampanje ima za cilj da ukaže na značaj kulture za mentalno zdravlje. Detaljan program možete pogledati OVDE.
Gde potražiti pomoć
U Republici Srbiji postoji Nacionalna telefonska linija za pružanje psiho-socijalne podrške svim građanima.
Broj telefona je 0800/309-309. Linija je besplatna i dostupna non-stop sa svih mobilnih i fiksnih mreža.
Savetovalište za mlade
Ukoliko ste iz Pančeva i imate između 15-30 godina, psihološka podrška dostupna vam je u okviru Savetovališta za mlade „Moje mesto”.
Na raspolaganju su vam besplatne seanse uživo sa psihologom ili psihijatrom, mogućnost da im postavite pitanje anonimno putem kontakt-forme na našem portalu i radionice na različite teme koje se odnose na mentalno zdravlje mladih.
Projekat realizuje Kancelarija za mlade grada Pančeva u saradnji sa Specijalnom bolnicom u Kovinu, Udruženjem „Psihogeneza”, Pančevačkim omladinskim centrom i Domom omladine. Projekat su podržali Ministarstvo omladine i sporta i Grad Pančevo, a više informacija pronađite OVDE.
Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.