SA PSIHOLOGOM NA TI: Muče me opsesivne misli

Foto: Canva, ilustracija

Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Moje mesto” u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.

Projekat Savetovalište za mlade „Moje mesto” realizuje Grad Pančevo, a finansiralo ga je Ministarstvo omladine i sporta. Partneri na projektu su Udruženje „Psihogeneza”, Dom omladine Pančevo, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin i Udruženje „Pančevački omladinski centar”, koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”.  Osim seansi uživo koje se održavaju u Domu omladine četiri dana u nedelji, dostupno je i onlajn savetovalište, gde  na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza“.

Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)

Pitanje

Poštovana, već neko vreme, oko 3 meseca, imam opsesivne misli koje me jako uznemiravaju. U početku su to bile misli tipa: „Šta ako izgubim kontrolu nad sobom; šta ako me neko ismeje zbog toga; šta ako mi bude dosadno pa izgubim volju za životom?”

Otišao sam kod psihijatra i on mi je rekao da imam početak depresije, što me je još više uznemirilo i krenule su misli tipa: „Šta ako povredim sebe, ako mi dođe da se ubijem?“.

Kasnije sam otišao kod drugog psihijatra koji mi je rekao da imam opsesivne misli i da sam jako anksiozan, te mi je prepisao lekove. Pijem redovno terapiju, ali misli koje me uznemiravaju su tu svaki dan. Inače, vodim uredan život, imam posao, devojku, treniram, družim se…

Interesuje me da li je normalno da me ovakve misli opterećuju svakodnevno, da li će to ikada prestati, i da li ću lekove morati da pijem dugo?

Milan, 27 godina

Odgovor psihologa

Opsesivno-kompulzivni poremećaj spada u grupu anksioznih poremećaja. Iz opisa vašeg stanja uočavam da su prisutne opsesivne misli, bez kompulzivnih radnji, odnosno ritualnih ponavljanja čiji je cilj umanjivanje anksioznosti.

Opsesivne misli su misli koje se neprekidno, uporno ponavljaju i koje mogu biti slabijeg i jačeg intenziteta,, pa se osoba od njih ili može odbraniti skretanjem pažnje na nešto drugo, ili se od njih ne može odbraniti jer se misli stalno nameću i ometaju osobu.

Po pravilu, osobe sa ovakvim problemom skoro nikada ne izvršavaju svoje prisilne misli (da se ubiju, nekoga povrede i sl). Poremećaj može niti manjeg ili većeg intenziteta pa se neki uspešno nose, žive i funkcionišu sa njim, dok sa druge strane neki ne mogu da im se odupru i podležu farmakoterapiji.

Ono što je važno da znate je da se poremećaj leči lekovima i psihoterapijom Ono što bi za vas bilo korisno je da radite na opuštanju, usmeravanju misli na lepe stvari kojima ste okruženi, sami kažete da imate dosta resursa.

Ako ste u mogućnosti, priuštite sebi psihoterapiju, kako biste naučili da bolje izlazite na kraj sa iracionalnim mislima. Što se lekova tiče, oni svoj maksimalni efekat postižu tek nakon nekog vremena uzimanja, ponekad je potrebno i do 3 meseca.

Sve konsultacije obavite sa vašim psihijatrom, budite otvoreni da mu ispričate problem i pitate ga o svemu što vas zanima i brine. Verovatno da postoji razlog zbog čega se u ovom trenutku javljaju intruzivne misli, ali šta god da je u pozadini, uvek se stanje kojim smo nezadovoljni može menjati, ukoliko postoji odluka i volja.

 

Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: