SA PSIHOLOGOM NA TI: Kako da pomognem suprugu alkoholičaru?

Foto: Canva, ilustracija

Na našem portalu radi besplatno Onlajn savetovalište za mlade „Moje mesto” u okviru rubrike „Sa psihologom na ti”. Mladi uzrasta od 15 do 30 godina koji žive na teritoriji grada Pančeva imaju priliku da, putem kontakt-forme, postave pitanje psihologu – psihoterapeutu i da odgovor dobiju na svoj mejl.

Projekat Savetovalište za mlade „Moje mesto” realizuje Grad Pančevo, a finansiralo ga je Ministarstvo omladine i sporta. Partneri na projektu su Udruženje „Psihogeneza”, Dom omladine Pančevo, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin i Udruženje „Pančevački omladinski centar”, koje je osnivač portala „Zdravo Pančevo”.  Osim seansi uživo koje se održavaju u Domu omladine četiri dana u nedelji, dostupno je i onlajn savetovalište, gde  na pitanja mladih odgovara Jadranka Grujičić Đurić, psiholog i psihoterapeut iz Centra za edukaciju i lični razvoj „Psihogeneza”.

Evo jednog od brojnih pitanja koja su do sada stigla u naše savetovalište. Ukoliko se pronađete u njemu, tu je i odgovor psihologa. (Podaci u pitanju su izmenjeni da bi se zaštitila privatnost)

Pitanje

Poštovani, imam 32 godine i u braku sam godinu dana unazad. Moj suprug ima 28 godina i mislim da je alkoholičar. Zapravo, i pre nego što smo ušli u brak ja sam znala da on povremeno pije do opijanja, ali to nisam uzimala za ozbiljno i nije mi smetalo jer nismo živeli zajedno.

Od kako smo u braku on pije sve češće. Ranije se opijao jednom u tri meseca, a sada bar jednom mesečno popije toliku količinu alkohola da se sutradan ne seća ni gde je bio ni šta je radio. Tih dana isključi telefon, ne dolazi kući, luta od prijatelja do prijatelja. Posle 3 do 4 dana se vrati, govori da se kaje, plače, moli da mu oprostim. Ono što mogu reći je da je moj muž izuzetno dobar čovek, kada je trezan mi se savršeno slažemo, volimo se i imamo ista interesovanja, to u stvari i održava moju volju i želju da mu pomognem, ali bez obzira na to ja više ne mogu niti želim da upropaštavam svoj život.

Poslednji put se napio pre mesec dana i ja sam ga izbacila iz kuće. Trenutno je kod drugara, ali ja želim da mu pomognem, samo ne znam kako da postupam. Molim vas da mi pomognete

Maja 32. godine

Odgovor psihologa

Draga Majo, Vaš suprug očito ima problem sa alkoholizmom, bez obzira što ne pije svakodnevno, te mu je potrebna stručna pomoć. Drago mi je što oz pisma vidim da ste uz njega i da želite da mu budete podrška, to povećava mogućnost za efikasnijim lečenjem.

Alkoholizam je bolest zavisnosti koja je specifična po tome što je retko kad prepoznata kao problem, upravo zbog dostupnosti i socio-kulturološke prihvaćenosti konzumiranja alkoholnih pića. Retko koji alkoholičar će sam prepoznati problem i javiti se za lečenje, uglavnom to bude pod pritiskom porodice, postavljanjem zahteva, ultimatuma za lečenjem.

Takođe, lečenje svih bolesti zavisnosti, posebno alkoholizma uvek uključuje i ostale članove porodice kako bi tretman bio efikasniji. Najčešće je u osnovi alkoholizma porodična dinamika i depresivnost, te stoga ne bi bilo loše da razmislite o svojim porodično-bračnim interakcijama i raspoloženju koje vaš suprug želi da prikrije ili „izleči” alkoholom.

Prioritet je da osvestite uvid supruga da mu je potrebna stručna pomoć, odnosno motivacija za lečenjem. Legitimno je da to postavite i kao uslov za funkcionisanje braka, jer kao što sam napred navela, alkoholičarima je vrlo često potreban ultimatum i čvrsta ruka, posebno u početku lečenja.

U slučaju da prihvati lečenje, možete se obratiti nekoj od klinika za bolesti zavisnosti I potražiti hospitalno lečenje, ili se usmeriti ka privatnoj praksi uz podršku psihijatra i psihoterapeuta. Važno je da znate da lečenje uglavnom uključuje kombinaciju farmakoterapije (koja uglavnom uključuje esperal u kombinaciji sa nekim od anksiolitika ili antidepresiva) i kontinuiranog psihoterapijskog rada, zahteva saradnika u lečenju, strogu kontrolu pacijenta, bar u početku lečenja, strpljenje i istrajnost u lečenju.

Takođe, u pojedinim klinikama postoje blokatori, odnosno injekcije disulfirama, koje se daju pacijentima kako bi se sprečila konzumacija. U slučaju konzumacije alkohola pod dejstvom ovih blokatora može doći do stanja sličnog anafilaktičkom šoku. Želim vam sreću i mnogo strpljenja u lečenju.

Pitanje psihologu možete postaviti OVDE.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: