Promocijom monografije pančevačke Gimnazije „Uroš Predić” i predstavljanjem sadržaja nedavno otkrivene vremenske kapsule iz 1888. godine, skrivene u jednom od zidova školske zgrade, u najuglednijoj pančevačkoj obrazovnoj ustanovi je u subotu, 7. decembra, počelo obeležavanje Dana škole koje će potrajati tokom čitave naredne sedmice.
Proslava 161. rođendana Gimnazije krenula je skupom u učionicama 5 i 6 u kojima nije bilo dovoljno mesta za sve one koji su želeli da čuju sve detalje o novoj monografiji škole, na kojoj je u proteklom ne tako kratkom periodu radilo čak 28 profesora i veliki broj sadašnjih i bivših đaka.
O ovoj značajnoj publikaciji govorila je profesorka srpskog jezika Valentina Parović, koja je istakla da su svi tekstovi u monografiji autorski i da je publikacija tako koncipirana da se kroz nju prepliću prošlost, sadašnjost i budućnost ove škole.
– Kao što znate, sve gimnazije u Srbiji rade po istom planu i programu, a mi smo želeli da u ovoj monografiji odgovorimo na pitanje po čemu se Gimnazija „Uroš Predić” izdvaja u odnosu na sve te druge gimnazije. Došli smo na ideju da pozovemo naše bivše učenike, koji su danas „crème de la crème” našeg društva, i vode naučni, kulturni, umetnički i sportski život, da prilože svoje autorske tekstove kroz koje će nam pokazati šta je za njih Gimnazija bila i šta je ona danas. Na naše veliko zadovoljstvo, oni su se odazvali tom pozivu i njihovi tekstovi našli su se u prvom delu monografije – rekla je profesorka Parović.
Neki od pomenutih bivših učenika, prisustvovali su promociji i pročitali su delove svojih tekstova.
– U Gimnaziju „Uroš Predić” sam išao u jednom od možda najturbulentnijih perioda naše moderne istorije, od 1994. do 1998. Za to vreme imao sam priliku da od svojih profesora naučim ne samo ono zbog čega sam došao u školu, već i šta znači biti Čovek sa velikim Č, građanin sa kičmom i mišljenjem, a pre svega kako biti svestan problema u svojoj zajednici i kako joj pomoći da bude bolja. Mislim da mi je to najdraža i najvažnija lekcija koju sam poneo iz Gimnazije – rekao je, između ostalog, jedan od govornika.
Drugi deo monografije, koji se i po plavoj boji stranica razlikuje od prethodnog, govori o sadašnjosti Gimnazije.
– Ovaj deo smo započeli tako što smo otvorili vrata našim direktorima. Od 1990. godine, kada je Gimnazija ponovo postala Gimnazija, kada je prevazišla one opcije srednjeg društvenog obrazovanja, našu školu je vodilo pet direktora. Veoma smo zadovoljni što su svi oni priložili autorske tekstove o svom odnosu prema Gimnaziji. Naša škola ima jednu specifičnost na koju smo takođe veoma ponosni: najveći deo nastavničkog veća čine nekadašnji učenici Gimnazije. Jednu rubriku smo otvorili i za te naše kolege koji su priložili tekstove o svom viđenju ove škole. Oni su pisali o tome šta im je Gimnazija najpre značila kao škola i šta im je potom donela sa ove druge strane, posmatrajući je sa katedre. Taj deo je takođe veoma interesantan – otkrila je Valentina Parović.
U istom delu monografije nalazi se i rubrika „Školski život” koja govori o tome šta sve gimnazijalci rade van nastavnih aktivnosti. Tu ćete pronaći informacije o brojnim školskim sekcijama, učešću na raznim konkursima, kao i o sportskim aktivnostima i uspesima učenika.
– Prošla godina bila je godina jubileja. Ova monografija zatvara tu našu veliku proslavu 160 godina postojanja škole. Zato smo u publikaciju stavili i jedan tekst koji je propratio proslavu jubileja sa mnogo fotografija, što čini našu knjigu lepom i za gledanje, a ne samo za čitanje. Naša monografija ima i ljubičastu boju na kraju, u svom trećem delu. To bi trebalo da bude boja budućnosti naše škole. Zahvalni smo našoj bivšoj učenici, dramaturškinji Katarini Nikolić koja je priložila ovoj monografiji jednu dramu inspirisanu budućnošću Gimnazije – rekla je profesorka na kraju.
U drugom delu programa svi su bili jako znatiželjni da čuju detalje o vremenskoj kapsuli koja se još od davne 1888. godine nalazila u jednom od zidova u hodniku škole i bila je neotkrivena sve do novembra prošle godine.
Profesor istorije Aleksandar Đorđević rekao je nešto više o toj temi:
– Istražujući, pronašao sam podatak da je 1888. godine, kada je ova zgrada sagrađena i svečano otvorena, na jednom mestu u zgradi ostavljena vremenska kapsula ili kako su oni to tada zvali: spomenica. Do otkrića mesta gde se kapsula nalazi smo došli na baš specifičan način. Naš domar je, naime, radeći nešto povodom dana škole i kuckajući po zidu, čuo specifičan zvuk i ispostavilo se da je iza bila kapsula koja se spominje u dokumentima. Neko je u međuvremenu zamalterisao mesto na kome je trebalo da stoji završni kamen i datum 19. novembar 1888. i rukom nešto napisao i to je tako stajalo dok mi ovo nismo otkrili.
Publika je imala priliku i da pogleda kratak film u kome je prikazano kako je u Narodnom muzeju u Pančevu kapsula otvorena da bi se ispitao njen sadržaj. Ispostavilo se da se u kapsuli nalaze fotografije iz tog perioda, tadašnji plan grada, godišnjaci koje je Gimnazija u to vreme redovno objavljivala i slični dokumenti.
Svi oni su nakon pregleda vraćeni u kapsulu istim redosledom kojim su i izvađeni, a kapsula je ponovo na svom starom mestu, u zidu škole, ali ovog puta zaštićena staklom i propisno obeležena.
Profesor Đorđević iznenadio je goste podatkom da je tokom istraživanja građe za monografiju otkriveno i da je Gimnazija imala svoju zastavu 1927. godine. Zastava je za ovu priliku rekonstruisana, pa su svi u subotu mogli da vide i kako je ona izgledala.
– Jedna strana zastave imala je grb Kraljevine, što nije sporno, ali je sporna verovatno bila druga strana zastave sa likom Svetoga Save i zato u dokumentima nema nijedne reči o toj zastavi. Proučavajući arhivsku građu u Istorijskom arhivu, pronašli smo samo jednu sačuvanu fotografiju na kojoj se vidi ta zastava na jednoj svečanosti 1927. godine. Mi smo na osnovu fotografije rekonstruisali tu zastavu i nadam se da će ona sada dalje živeti i postojati – poručio je profesor Đorđević.
Monografija Gimnazije može se kupiti u školi po ceni od 3.500 dinara.
Program obeležavanja Dana škole nastavlja se u ponedeljak, 9. decembra, kada će u 16.30 u foajeu Kulturnog centra biti otvorena izložba učeničkih radova, dok će u 17 sati u dvorani Kulturnog centra biti održana svečana akademija povodom Dana škole. Ulaz je slobodan.
U utorak, 10. decembra, u 19.30, u dvorani „Apolo” održava se prvo veče „Gimnazijsko idol”, dok je drugo veče, revija hitova, zakazano za četvrtak i održava se u Domu vojske u 19 sati. Sreda je rezervisana za takmičenje učenika i đaka „Gimnazijska mozgalica”. Još detalja o ovim programima pročitajte u zasebnom tekstu OVDE.