U Galeriji savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, od 28. oktobra do 25. novembra traje 54. Salon umetnosti Pančeva sa temom „Art Aqua”.
U tom periodu možete pogledati radove 33 umetnika iz svih likovnih oblasti koje je odabrao stručni žiri. Među njima su i tri rada koji su nagrađeni na ovogodišnjem Salonu.
Prvu otkupnu nagradu dobila je Nevena Stojinov, za svoju kompoziciju od četiri dela u sito-štampi „Bez naziva”, drugu otkupnu nagradu dobila je Ekaterina Klimova za rad „Život teče“ u kombinovanoj tehnici i treću nagradu, koja podrazumeva izlagački termin u Galeriji savremene umetnosti u 2025. godini, dobio je Miroslav Savkov za skulpturu „Vodenični točak”.
Sa Nevenom Stojinov, dobitnicom prve nagrade ovogodišnjeg Salona, razgovarali smo o značaju koje ovo priznanje i podrška rodnog grada imaju za nju, o načinu na koji je ona razumela temu Salona, o njenom nagrađenom radu i temama koje su je inspirisale, kao i o njenom viđenju mlade umetničke scene u Pančevu…
Nevena je rođena 2000. godine u Pančevu. Trenutno je na doktorskim studijama Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, na grafičkom odseku, gde je završila i osnovne i master studije. Ova mlada umetnica dobitnica je nagrade Grada Pančeva koja se dodeljuje najboljim studentima (2023) i nagrade Fakulteta likovnih umetnosti „Boško Karanović“ za grafiku. Stipendistkinja je Fonda za mlade talente (stipendija „Dositeja” za školsku 2022/2023. i 2023/2024).
Do sada je imala tri samostalne izložbe: „Soba” (Bife Ventil Beograd, 2023), „Fotografije i grafike” (Dom omladine Pančevo, 2023), „Varijacije i ishodi” (Galerija „Metodi Meta Petrov”, Dimitrovgrad, u saradnji sa Radmilom Korać i Katarinom Rakić, 2024).
Njeni radovi su bili zastupljeni i na devet grupnih izložbi u Beogradu i Čačku, a nalaze se u kolekcijama u Čačku, Grafičkom kolektivu u Beogradu, Sofiji (Bugarska) i Pančevu. Od februara 2024. godine članica je Kulturno-prosvetne zajednice Pančevo.
Recite nam nešto više o vašem nagrađenom radu i procesu njegovog nastajanja? Čini se da su vam pirotski ćilimi bili inspiracija?
– Rad je deo serije „Sistem 9×9” i čine ga četiri sito-štampe formata 70×70 cm, komponovane u jednu širu vizuelnu strukturu. U osnovi rada bavila sam se istraživanjem geometrije i koncepta modularnosti. Inspiraciju sam zaista inicijalno pronašla u posmatranju pirotskih ćilima i njihove simboličnosti. Kako je istraživanje napredovalo, posmatrala sam te obrasce iz različitih uglova, što me je dovelo do dubljeg interesovanja za geometriju i modularnost kao neizostavne delove ćilima. Ono što me posebno fascinira jeste univerzalnost koja se provlači kroz te kompozicije i sposobnost ćilima da funkcionišu u različitim kulturnim i vremenskim kontekstima, zbog čega sam razvila potrebu da reinterpretiram te motive.
Koliko vam je tema ovogodišnjeg Salona „Art aqua” bila inspirativna i na koji način ste je vi protumačili?
– Tema ovogodišnjeg Salona me je inspirisala da se u okviru svog rada pozabavim i temom fluidnosti. Nastojala sam da to ostvarim kako u poetskom, tako i u tehničkom aspektu. Naslov „Art aqua” sam razumela kao metaforu za nešto što je promenljivo, pokretno ili fleksibilno. U tome sam prepoznala poveznicu sa svojim pristupom i samim grafičkim procesom, budući da metode koje primenjujem u svom istraživanju na neki način odražavaju ove pojmove.
Koliko vam znači takvo jedno veliko priznanje kao što je prva nagrada na Salonu umetnosti i koliko je važno da mladi umetnici budu podržani, naročito u svom gradu?
– Ovo priznanje mi veoma znači, to je jedan lep podstrek da nastavim sa svojim radom u ovom pravcu. Prošle godine sam od Grada Pančeva dobila nagradu za postignut uspeh tokom visokog obrazovanja. To je takođe i znak da je moj rad prepoznat i da ima odjeka, a lokalna podrška je uvek potrebna. Ona je od ključne važnosti za mlade jer je to jedan od načina na koji se oni afirmišu i razvijaju.
Da li vam se dopadaju ostali radovi na ovogodišnjem Salonu? Među izlagačima je značajan broj mladih umetnika. Da li vam se nečije stvaralaštvo i potencijal posebno izdvajaju?
– Ove godine su radovi bili prilično raznovrsni i meni je to bilo vrlo inspirativno. Teško je izdvojiti bilo koje ime jer svako na specifičan način doprinosi karakteru Salona. Ipak, najpre bih istakla mlade umetnike, neki od njih su i moje kolege sa fakulteta. Smatram da su mladi jedno osveženje na pančevačkoj sceni i da su njihove perspektive nove i sveže.
Na čemu vi trenutno radite, kakve vas teme i motivi preokupiraju i da li će ljubitelji umetnosti moći da pogledaju vaše radove na još nekoj izložbi u skorije vreme?
– U ovom periodu sam usmerena na dalje razvijanje svog dosadašnjeg rada za neke buduće projekte. Nedavno je bila postavljena izložba „Varijacije i ishodi” u Galeriji „Metodi – Meta Petrov” u Dimitrovgradu, koja je realizovana u saradnji sa Katarinom Rakić i Radmilom Korać. Izložba je trajala do skoro, a izloženi radovi predstavljaju rezultat našeg zajedničkog istraživanja i kreativnog procesa.