RAK GRLIĆA MATERICE: Zašto je vakcina važna?

Foto: Canva Pro

Početkom meseca je direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić najavila da naša država o svom trošku uvodi vakcinaciju protiv humanog papiloma virusa (HPV), koji dovodi do malignih karcinoma grlića materice kod žena i penisa kod muškaraca, i to za decu uzrasta od devet do 19 godina.

Iako se o vakcinama u poslednje vreme kod nas vode žestoke polemike, ova vakcina je više nego dobra vest, a evo i zašto…

Rak grlića materice je jedan od najčešćih malignih tumora u Srbiji. Po učestalosti u obolevanju taj kancer se nalazi na trećem mestu, iza raka dojke i malignih tumora debelog creva.

Dijagnoza raka grlića materice godišnje se postavi kod približno 1.000 žena, a više od 500 žena svake godine umre od te vrste tumora.

Ti podaci ne čude kada se ima u vidu da samo 20 odsto žena redovno odlazi ginekologu, dok većina njih to čini samo tokom trudnoće, kada imaju izvesne ginekološke probleme ili kada neko iz njihovog okruženja oboli.

Doktori upozoravaju da najveći značaj u prevenciji te bolesti imaju redovni pregledi kod izabranog ginekologa, sprovođenje programa organizovanog skrininga, vakcinacija protiv HPV-a i edukacija stanovništva.

I u južnom Banatu zabrinjavajuće stanje

Na osnovu podataka Registra za rak Zavoda za javno zdravlje Pančevo, rak grlića materice u Južnobanatskom okrugu se nalazi na četvrtom mestu u obolevanju i šestom mestu u umiranju od svih malignih tumora u ženskoj populaciji.

Svake godine u našem okrugu u proseku 40-50 žena oboli i 15-20 umre od ove bolesti.

Tokom 2019 godine prijavljeno je nešto više obolelih (56) nego u zadnjih pet godina. Najviše obolelih od raka grlića materice u Južnobanatskom okrugu je u uzrastu 55-65 godine, dok se bolest registruje već u uzrastu od 30-34 godine života.

Foto: Canva Pro

Najviše umrlih je u uzrastu 65-69 godina, dok se smrtni ishodi registruju već u uzrastu 35-39 godine života.

Pročitajte još  DOM ZDRAVLJA PANČEVO: U nedelju nova akcija preventivnih pregleda

– Jedan od razloga velike smrtnosti od ovog oboljenja u našoj populaciji jeste i činjenica da je u prvoj fazi ova bolest uglavnom bez simptoma, ili su oni nespecifični, pa se gotovo 2/3 žena prvi put javi ginekologu kada je bolest već uzela maha. Tada samo lečenje postaje teško i neizvesno, i pored operativnog zahvata zahteva primenu agresivne radioterapije, što dovodi do značajnog produženja lečenja i različitih komplikacija, a sve to značajno povećava troškove i umanjuje šanse za izlečenje. Većina ovih slučajeva mogla se sprečiti da je bolest otkrivena u ranoj fazi i da se na vreme pristupilo lečenju – opominju u Zavodu za javni zdravlje Pančevo.

Uzroci

Istraživanja pokazuju da ne postoji jedan uzrok raka grlića materice, već je ustanovljeno više faktora rizika koji povećavaju šansu da ćelije grlića materice počnu da se razvijaju kao ćelije raka.

Ipak, činjenica je da većina žena sa rakom grlića materice ima infekciju humanim papiloma virusom (HPV), pa se ovaj seksualno prenosivi virus smatra glavnim uzročnikom ove bolesti.

Pored HPV-a, najvažniji faktori rizika su: rani početak seksualnog života i veći broj seksualnih partnera, venerične bolesti, pušenje, bolesti imunog sistema, te nizak životni standard i stepen obrazovanja, koji su često udruženi sa niskim stepenom seksualne higijene i lošom zdravstvenom zaštitom.

Foto: Canva Pro

 

Simptomi

Dobra stvar kod raka grlića materice je ta što se on razvija dugo, pa od prvih premalignih promena na ćelijama grlića materice do nastanka raka najčešće protekne 5 ili više godina.

To ostavlja vremena da se promene otkriju na vreme, pre nego što kancer postane invazivan i počne da se širi.

Upravo zbog toga se ne može dovoljno naglasiti značaj redovnih odlazaka na ginekološke preglede.

Loša stvar u vezi s ovom vrstom raka je, kao što je već navedeno, ta što on u početnim fazama ne daje nikakve simptome ili su oni blagi i nespecifični. Postojanje premalignih promena na grliću je prvi znak upozorenja. Kod invazivnog karcinoma javljaju se krvarenja (najčešće kao produžena menstruacija ili tokom odnosa). Kako bolest odmiče tako su krvarenja sve obilnija, sekret postaje neprijatnog mirisa, pomešan sa komadićima tkiva, javljaju se bolovi u leđima i nogama.

Pročitajte još  DOM ZDRAVLJA PANČEVO: U nedelju nova akcija preventivnih pregleda

Potom nastaju fistule, poremećaji u mokrenju i stolici, dolazi do opšte slabosti, gubitka telesne težine, mučnine, povraćanja, povišene temperature, te oštećenja bubrega.

Foto: Canva Pro

Lečenje

Kad patohistološki nalaz potvrdi dijagnozu, lekar će odrediti stadijum bolesti i odgovarajuće načine lečenja.

To će biti jedan postupak ili kombinacija više njih:

  • operacija,
  • zračna terapija (radioterapija),
  • hemoterapija.

Prevencija

Pored organizovanog skrininga koji podrazumeva pregled na svake tri godine po pozivu lekara, za žene uzrasta od 25. do 64. godine, svaka žena starija od 15 godina ima pravo na redovan ginekološki pregled.

Najkasnije tri godine od prvog seksualnog odnosa, treba izabrati svog ginekologa u domu zdravlja i uraditi Papanikolau test (PAP test). Dok traje seksualna aktivnost, preporučuje se da se PAP test uradi jednom godišnje.

Foto: Canva Pro

Glavni krivac – HPV

Jedan od najučestalijih uzročnika raka grlića materice jeste humani papiloma virus iliti HPV. Postoji preko 100 tipova HPV-a, od kojih neki imaju nizak, a neki visok onkogeni potencijal, a u 90 odsto slučajeva osobe zaražene njime ne osećaju nikakve simptome.

Ginekolozi savetuju devojkama da prvi PAP test urade godinu dana od prvog polnog odnosa. U ostalim slučajevima test treba raditi bar jednom u dve-tri godine.

Кolposkopija je pomoćna dijagnostička metoda koja omogućava da se uoče promene na grliću materice. Sumnjivi nalazi se šalju na HPV tipizaciju, a biopsijom se utvrđuje da li je promena maligna ili nije.

Pročitajte još  PANČEVO: Završena nova zgrada Zavoda za javno zdravlje, evo kako je unutra

Najopasniji tipovi HPV-a su 6, 11, 16 i 18, a sada postoje vakcine „gardasil” i „cervariks” koje sprečavaju njihovu pojavu.

Imunizacija, međutim, ne isključuje potrebu za obavljanjem preventivnih pregleda budući da postojeće vakcine ne štite od svih tipova HPV.

Većina zemalja Evropske unije uvela je imunizaciju protiv HPV-a, dok je u malom broju preostalih zemalja ovaj postupak u toku.

Foto: Canva Pro

Biljke zaštitnici

U lekovito bilje koje nas štiti od virusa spadaju ehinacea, matičnjak, sladić, a dodaci ishrani koji se preporučuju kao preventiva su:

  • cink,
  • lizin,
  • vitamin A,
  • vitamin C.

Da biste se rešili HPV-a, neophodno je da smanjite stres i da ojačate imunitet. U ishranu dodajte kurkumu, beli luk i đumbir.

Šta Norvežanke rade drugačije?

Dok je u Srbiji stanje alarmantno, u nekim zemljama Evrope kancer grlića materice danas je izuzetno retka bolest i gotovo da je i nema.

Ako se pitate kako je to moguće, otkrićemo vam da odgovor leži u zakonu.

Foto: Canva Pro

Primera radi, u Norveškoj je rak grlića materice iskorenjen zato što je odlazak na ginekološki pregled u toj zemlji, kao i u mnogim drugim državama Evrope, zakonska obaveza svake žene.

Ako tamo obolite od raka grlića materice, troškove lečenja snosite same, jer niste ispoštovale svoje obaveze i otišle kod lekara na vreme. Verovatno bi i u Srbiji ovakvo rešenje uticalo na to da žene promene svoje navike kada je reč o redovnom odlasku kod ginekologa.

 

Sufinansirao:

Grad Pančevo

Projekat „Za zdravo Pančevo“

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: