Sa napretkom tehnologije dolaze nam novi uređaji, novi pojmovi, nove mogućnosti, ali i novi problemi. Jedan od njih je i ekranizam, a šanse da ga i vi imate uopšte nisu male. Ipak, veći je problem ako ga imaju vaša deca.
O tome šta je ekranizam i kako da se od njega zaštite deca i mladi govorio je u sredu, 17. maja prof. dr Nenad Glumbić, jedan od najvećih stručnjaka u oblasti autizma na našim prostorima, na predavanju u čitaonici pančevačke Gradske biblioteke.
Ovaj događaj organizovala je škola „Mara Mandić”, a u publici su pored defektologa, psihologa, nastavnika i vaspitača bili i roditelji i deca. Moderator je bila Ana Savičić.
Prof. dr Nenad Glumbić istakao je na predavanju da je činjenica da nam je razvoj tehnologije i digitalnog sveta olakšao život, ali da se nepravilnim „konzumiranjem” svih tih novotarija mogu javiti poteškoće u komunikaciji i u oblasti pažnje. Naročito su ugrožena deca mlađeg uzrasta kod koje se nije razvio govor, ali i tinejdžeri.
– „Ekranizam” ili bolest 21. veka, nastaje usled prekomerne i nekontrolisane upotrebe telefona, laptopa, tableta i ostalih pametnih uređaja – objasnio je Glumbić.
Ako ste roditelj, ovaj stručnjak vam savetuje da na vreme zaštitite decu od ekrana i da im ne prikazujete sadržaje na uređajima do treće godine života. Umesto toga, pričajte sa njima od prvog trenutka iako može delovati da vas ne razumeju.
Na taj način podstičete pažnju, uspostavljate kontakt pogledom, doprinosite razvoju gestova i dvosmerne komunikacije. To su sve preduslovi da se govor adekvatno razvija.
Info i fotografije: Nevena Zindović i Jelena Bubanj