Sedmi „Acin memorijal”, takmičenje izviđača u različitim disciplinama, posvećeno prerano preminulom izviđaču Aleksandru Aci Stankoviću, održano je u Pančevu od 31. januara do 2. februara u organizaciji odreda izviđača „Crne rode”.
Ovaj događaj okupio je impresivan broj izviđača iz 25 odreda širom Srbije. Tako su u Pančevu ovog vikenda boravila deca i mladi iz Beograda, Temerina, Novog Sada, Platičeva, Vrdnika, Perleza, Bele Crkve, Subotice, Šapca, Sremske, Mitrovice, Obrenovca, Petrovca na Mlavi, Kovačice, Bogatića, Jagodine, Gučeva, Brčkog i Starčeva, a osim domaćina, učestvovali su i đaci OŠ „Miroslav Mika Antić”. U pomenutoj školi se memorijal i održavao, tu su deca bila smeštena, dok su se aktivnosti realizovale na različitim lokacijama u gradu.
Memorijal je otvoren u petak, 31. januara ujutru, a prisutne je pozdravio zamenik starešine Saveza izviđača Srbije. Tom prilikom su članovima uprave OI „Crne rode” Nenadu Bjelošu i Milošu Jakovljeviću uručene plakete u obliku crne rode u znak zahvalnosti za doprinos realizaciji memorijala i radu odreda.
Memorijal je otvorio prijatelj „Roda” Srđan Hadžić, potpukovnik u penziji, predsednik Udruženja veterana 72. specijalne brigade
– Nama je velika čast što nas naši prijatelji iz Udruženja 72. specijalne brigade stalno podržavaju i pomažu nam oko naših aktivnosti. Posebno je dragocena njihova podrška kad deci treba što lakše približiti pojam topografije, kao i orijentaciju na karti i u prostoru uz pomoć busole. Veterani nam pomažu i kada obrađujemo crtanje mnogih skica i kroki crtež – rekla je Lejla Purkar, starešina „Crnih roda”.
U okviru memorijala u subotu, 1. februara, održan je i tradicionalni marš „Korakom kroz istoriju Pančeva”, a učesnici su se kretali rutom od OŠ „Miroslav Mika Antić”, kroz staru fabriku „Utva”, do spomenika crvenoarmejcima u Vojlovici, zatim Ulicom Žarka Zrenjanina do Vatrogasnog doma, gde su posetili dežurnu smenu pančevačkih vatrogasaca.
Marš je nastavljen kroz naselje Sodara i duž keja na Tamišu, pored Crvenog magacina i zgrade Narodne pivare. Izviđači su bili gosti Turističke organizacije Pančeva, gde su ih domaćini poslužili čajem, sokom i slatkišima.
Nastavili su putem pored stare Železničke stanice do spomenika streljanim rodoljubima Borče na Trgu mučenika. Obišli su zgradu pančevačke Gimnazije i produžili do Gradskog parka na Trgu kralja Petra I, zastavši ispred magistrata, gde ih je istoričar Srđan Božović, upoznao sa detaljima iz slavne istorije Pančeva.
Nakon toga su izviđači obišli muzejsku postavku i podrumske prostorije, u kojima se nekada nalazio pritvor.
U nastavku šetnje učesnici marša su se upoznali sa spomenicima posvećenim narodnim herojima iz Drugog svetskog rata i poginulim Pančevcima u ratovima 90-tih godina. Kolona je nastavila kretanje Njegoševom ulicom, prošla pored Gradske biblioteke i zgrade Istorijskog arhiva, pa zastala kod spomenika crvenoarmejcima na Trgu Mergelova.
Kretanje su produžili do zgrade Opšte bolnice i spomenika vojvodi Stevanu Šupljikcu.
Izviđači su obišli i zgradu nekadašnjeg logora „Svilara” i kroz park „Barutana”, nastavili pored zgrade Streljačke družine do cilja – odnosno do OŠ „Miroslav Mika Antić”. Na svim spomenicima položili su po jednu crvenu ružu i odali počast stradalim herojima.
Po povratku u „bazu” izviđači su nakon ručka nastavili sa svojim takmičenjima. Dok su deca marširala, za njih su različita jela kuvali članovi Udruženja veterana 72. specijalne brigade, Udruženja „Bojevo bratstvo”, Udruženja veterana PJP, Udruženja veterana 92. interventne, Udruženja „Romaška” i brđani „Crnih roda”.
– Deca su učestvovala u poligonu spretnosti koji je imao deset različitih prepreka. Najteža je bila slagalica sa motivom odreda „Crne rode” i Udruženja veterana 72. specijalne brigade, čiji su se delovi skupljali tokom celog poligona i na kraju slagali. Deci je najzanimljiviji segment takmičenja bilo provlačenje kroz obruče i prelazak prepreka na štulama… Posle večere smo pogledali kratak film koji su snimili nastavnici i učenici „Mikine” škole sa namerom da predstave mesta najvećih stradanja u Drugom svetskom ratu u našem gradu. Veče nam je svojom gitarom i pesmama u eks-YU stilu ulepšao Tođa – rekla je Lejla Purkar.
U nedelju se memorijal nastavio u Narodnoj bašti, gde je održano takmičenje u orijentiringu za sve tri kategorije učesnika.
Na zatvaranju su učesnicima podeljene nagrade, zahvalnice, diplome i medalje, a posebna zahvalnost upućena je svima onima koji su pomogli i podržali održavanje ove manifestacije.