Svečano otvaranje Senzorne bašte koju je u Narodnoj bašti nedavno zasadila Grupa za samozastupanje Udruženja „Na pola puta” u okviru projekta „Priroda je naša stvar”, upriličeno je u petak, 10. juna. Grupu za samozastupanje čine osobe sa intelektualnim poteškoćama koje su osnažene da govore u svoje ime i da prepoznaju svoja prava i odgovornosti.
– Ostvarili smo sjajnu saradnju sa JKP-om „Zelenilo” koje nam je ustupilo prostor za ovu senzornu baštu. Posadili smo različite vrste aromatičnog bilja, kao što su nana, majčina dušica, ruzmarin i druge. Želja nam je bila da stvorimo prostor u kome će moći da uživaju svi naši sugrađani. Oslikali smo i nekoliko klupa koje okružuju baštu, a podršku u toj aktivnosti našim samozastupnicima pružila je mlada umetnica Sanja Momčilović. Postavili smo i kućice za ptice i insekte. Ovo je tek početak. U planu nam je da nastavimo da gajimo, zalivamo i negujemo bilje u Senzornoj bašti i da ukrašavamo, oslikavamo i ulepšavamo čitav ovaj kutak – rekla je Ema Savanović, socijalna radnica u Udruženju „Na pola puta” i koordinatorka projekta „Priroda je naša stvar”.
Prema rečima Lazara Sretenovića, člana Grupe za samozastupanje, uređenje Senzorne bašte je za njega i njegove prijatelje iz Udruženja „Na pola puta” bilo zaista lepo iskustvo.
– Sadili smo kantarion, nanu i majčinu dušicu. Jako sam zadovoljan što smo svi zajedno sredili ovu baštu za naše sugrađane. Naučili smo i da je važno da čuvamo prirodu i da budemo odgovorni prema sebi i prema drugima – rekao je Lazar.
O svojim iskustvima sa ovim projektom govorila je i Lazareva drugarica iz grupe Danica Maksimović.
– Sadili smo aromatično, odnosno začinsko bilje da bi ljudi mogli da u našoj Senzornoj bašti uživaju svim čulima. Radili smo s ljubavlju i sa puno pažnje i želja nam je bila da ovom delu Narodne bašte udahnemo neki novi život. Obojili smo klupe, koristili smo prolećne i jesenje motive, pa sada svi koji dođu u našu Senzornu baštu mogu tu i da predahnu i da se odmore u tom lepom ambijentu – ispričala je Danica.
U okviru ovog projekta realizovana je i ekološka radionica na kojoj su članovi Grupe za samozastupanje učili o očuvanju prirode i zaštiti životne sredine.
Uporedo je bio raspisan i likovni konkurs „Moja bašta mašta” namenjen predškolcima i učenicima prvog i drugog razreda osnovnih škola.
– Deca su nam poslala veliki broj radova, a naši samozastupnici su i ovde imali važnu aktivnu ulogu. Oni su, naime, po prvi put bili u ulozi žirija i birali najbolje radove. Na svečanosti povodom otvaranja Senzorne bašte podelili smo zahvalnice autorima dvadeset najuspešnijih radova. Tri najbolja rada odabrali su naši sugrađani koji su u proteklom periodu lajkovali sve crteže na Fejsbuk stranici Udruženja „Na pola puta”. Najveći broj lajkova odlučio je o tome ko će zauzeti prvo, drugo i treće mesto, a deci koja su kreirala te radove uručili smo nagrade iznenađenja – objasnila je Ema Savanović.
Prvu nagradu osvojila je Staša Cvetković, drugu Jovan Stanojskovski, a treću Vukan Veljin.
– Idem u drugi razred Osnovne škole „Žarko Zrenjanin”. Nacrtala sam konjića, pauna, malo cvetića, dva labuda i fontanicu. Volim životinje i sviđa mi se da budem u prirodi i jako sam srećna što je moj rad osvojio prvo mesto – rekla je pobednica Staša Cvetković.
Ova akcija je realizovana u okviru projekta „Priroda je i naša stvar”, koji je pak deo šireg projekta „Zeleni inkubator”. Njega sprovode Mladi istraživači Srbije, Beogradska otvorena škola i Inženjeri zaštite životne sredine uz finansijsku podršku Evropske unije.