ODRŽAN „ACIN MEMORIJAL”: Preko 300 izviđača iz cele Srbije ovog vikenda boravilo u Pančevu

Više od 300 izviđača iz 20 odreda iz cele Srbije provelo je protekli vikend u Pančevu družeći se i takmičeći se na 6. „Acinom memorijalu” koji je organizovao pančevački Izviđački odred „Crne rode” u znak sećanja na prerano preminulog izviđača Aleksandra Acu Stankovića.

„Rodama” su u gostima bili izviđači iz Subotice, Platičeva, Obrenovca, Beograda, Bele Crkve, Bogatića, Perleza, opštine Čukarica, Loznice, Temerina, Kovačice, Novog Sada, Rume i Brčkog (BiH).

Svi oni su, kao i ranijih godina, boravili i prenoćili u prostorijama Osnovne škole „Miroslav Mika Antić”, koja je, prema rečima Lejle Purkar, starešine „Crnih roda” i ovog puta bila izuzetan domaćin.

Na otvaranju memorijala, u subotu, 3. februara ujutru sve učesnike je pozdravila direktorka škole Dragana Krstić, a zatim je član odreda, potpukovnik u penziji i pesnik Milan Milošević, pročitao svoju pesmu koju su „Crne rode” usvojile kao himnu odreda.

Izviđačima su se obratili i i predstavnik Hajdučko-kozačkog udruženja Srbije i Crne Gore i predsednik Udruženja veterana 72. Specijalne brigade Srbije, koji je i otvorio memorijal.

Starešina memorijala bila je Andrea Nađ, a načelnice su bile Anđela Goja, Dunja Stojanović i Daniela Jajić.

Subota je bila vrlo dinamična i ispunjena mnogobrojnim aktivnostima. One nisu bile iste za sve učesnike, već su se razlikovale u zavisnosti od uzrasta i kategorije izviđača: radoznalci, poletarci i pčelice, mlađi izviđači i planinke, stariji izviđači i planinke i brđani.

Tako je, recimo, na jednom punktu tema bila „Prva pomoć u akciji”. Kao što naslov sugeriše, ekipe su predstavljale različite povrede, u zavisnosti od zadatka koji bi izvukle, a onda su prikazivale i kako bi zbrinule povređenog u skladu sa pravilima prve pomoći.

Na svakom izviđačkom druženju „čvorologija” je posebno cenjena aktivnost, pa su i ovde deca uvežbavala tu veštinu, razmenjivala svoja znanja, te je svako naučio kako da veže neki novi čvor, ali i kako ga može primeniti u životu.

Pročitajte još  PU PANČEVO: Krivične prijave protiv trojice muškaraca zbog nezakonitog ribolova

Oni najbolji su potom ispred četvoročlane komisije sačinjene od članova različitih odreda polagali svojevrstan ispit kako bi stekli veštinu, odnosno veštarstvo „poznavalac čvorova”.

– To nije bilo nimalo lako! Najmlađi su morali da znaju da odgovore na teoretska pitanja, na primer: šta je to kanap, od čega je nastao, šta se u prirodi koristi umesto kanapa… Takođe, imali su zadatak da vežu 6 različitih čvorova. S druge strane, mlađi izviđači su, pored dobrog poznavanja teorije, morali da pokažu i umeće vezivanja 11 čvorova, ali i da kažu nešto o njihovoj primeni u životnim situacijama. Najstariji su imali najteži zadatak: da vežu 21 čvor i da ispričaju sve o njihovoj upotrebi – objasnila je Lejla Purkar.

Na kraju su svi izviđači pravili panoe na kojima je trebalo predstaviti što više različitih čvorova. Brđani su se tokom dana družili uz zagonetke i kafu, deca su crtala, pisala i pravila izviđački kalendar.

– Svaki mesec je imao po crtež koji decu asocira na određenu aktivnost izviđača, na primer, u februaru je to nedelja sećanja na Roberta Bejdena-Pauela, osnivača skautskog pokreta, a u avgustu dan izviđačke marame u svetu koji se obeležava 2. avgusta – dočarala je Lejla Purkar i ovu aktivnost.

Osim „čvorologije”, izviđači jako vole da pokažu i šta umeju kada je reč o orijentiringu. Narodna bašta u Pančevu savršena je „pozornica” za testiranje te veštine, pa je u subotu posle ručka baš tamo vrvelo kao u košnici. Takmičilo se čak 40 ekipa u tri kategorije. Imali su 8 baza, kartu, postavljene prizme i zabava je mogla da počne.

Pročitajte još  APRIL – MESEC ČISTOĆE: Kompletan raspored odnošenja kabastog otpada

Kako kažu, proveli su se predivno, a nakon ovako dinamičnog i burnog dana, usledio je zasluženi odmor.

Bilo je važno naspavati se jer je za nedelju ujutru bila zakazana naredna velika aktivnost koju su „Crne rode” ove godine prvi put uključile u „Acin memorijal”: „Marš sećanja”.

Ideja je bila da izviđači stariji od 11 godina, deca iz pančevačkih škola i svi zainteresovani Pančevci i Pančevke pređu pešice 14 kilometara dug put od Osnovne škole „Miroslav Mika Antić” do spomen-kompleksa Stratište na ulazu u Jabuku.

I sve je bilo onako kako je i zamišljeno, pa i bolje. U nedelju u 9 izjutra, nakon postrojavanja i obraćanja Marka Ivoševića, načelnika Saveza izviđača Srbije, marš je krenuo. Komandant marša bio je Miloš Jakovljević, a domaćini Nenad Bjeloš i Lejla Purkar.

Bilo je zaista posebno lepo videti dugu kolonu sačinjenu od oko 300 pojedinaca koja je u nedelju pre podne promarširala kroz grad. U koloni je bilo oko 200 izviđača i oko 50 učenika Medicinske škole u Pančevu, a sve njih su obezbeđivale ekipe Crvenog krsta Pančevo, Policijske uprave Pančevo i veterani 72. Specijalne brigade.

– Komandant Miloš Jakovljević poveo je kolonu ka našem prvom odredištu, kasarni „Rastko Nemanjić”. Prošli smo kroz Strelište, Teslu i Kotež i stigla do kasarne otprilike pola sata pre podneva. Tamo nas je dočekao potpukovnik Goran Vidaković, ispred Komande 72. brigade za specijalne operacije. Predstavnici odreda i dva gosta položili su venac i izviđačku maramu u čast svim veteranima. Vojnici su nas dočekali s osmehom i ogromnim poštovanjem i poslužili nas toplim čajem. Nakon kratkog predaha, nastavili smo dalje ka našem krajnjem odredištu, spomeniku Stratište – prepričala je Lejla Purkar sve ključne momente marša.

Pročitajte još  APRIL – MESEC ČISTOĆE: Kompletan raspored odnošenja kabastog otpada

Kolonu su na Stratištu dočekali predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture i Narodnog muzeja Pančevo, koji su im ispričali detalje o istorijskim zbivanjima vezanim za nastanak ovog spomen-kompleksa.

I ovde je pesnik Milan Milošević pročitao pesmu napisanu baš ovim povodom, koju možete videti u nastavku:

– Od spomenika do škole smo obezbedili kombi prevoz za sve učesnike putem projekta „Izviđači na 3 eko-baze Pančeva” koji je, putem konkursa iz oblasti ekologije, podržao Grad Pančevo. Mnogobrojni prijatelji i sponzori su pomogli ovu aktivnost i svima im se ovim putem zahvaljujemo. Posebno veliku zahvalnost dugujemo roditeljima naših članova, koji su nam pomagali oko organizacije čitavog memorijala – rekla je Lejla Purkar.

A dok je trajao „Marš sećanja” najmlađima, klincima uzrasta 5-10 godina koji nisu mogli na tako dug put pešaka, uopšte nije bilo dosadno. Oni su u školi igrali izviđačke igre, a pravili su i omiljenog heroja od plastelina.

Nekome je bio divan dan…

Memorijal je svečano zatvoren u nedelju popodne podelom zahvalnica svim učesnicima, sponzorima i prijateljima odreda. Na nove avanture „Crnih roda” definitivno nećemo čekati do sledećeg „Acinog memorijala”.

Ova vredna i kreativna ekipa zanimljive aktivnosti osmišljava i sprovodi u delo na nedeljnom nivou, pa će novih priča iz njihovih redova, kao i uvek, biti na pretek.

Foto: Izviđački odred „Crne rode”, ustupljene fotografije

Copyright © 2025 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: