MAGAZIN „JEZIK TIŠINE”: Šta je obeležilo septembar u životu gluvih i nagluvih iz Južnog Banata

Od ovog meseca, pa sve do kraja jula 2025. godine portal „Zdravo Pančevo” će u saradnji sa članovima Međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih Pančevo (MOGN), realizovati projekat „Jezik tišine”.

U okviru tog projekta, članovi pomenute organizacije, gluve i nagluve osobe iz Pančeva, Kovačice, Kovina, Alibunara i Opova, zajedno sa našim novinarima i projektnim timom, pripremaće svoj virtuelni magazin.

U posebnoj rubrici „Jezik tišine” na portalu „Zdravo Pančevo” objavljivaćemo na kraju svakog meseca po jednu opširnu reportažu o svim temama koje su, po izboru gluvih i nagluvih, obeležile taj mesec u njihovom životu. Pored toga, reportaža će obuhvatiti i najave onoga što predstoji u narednom mesecu.

Pred vama je prvo, septembarsko izdanje virtuelnog magazina „Jezik tišine” i evo kakva su dešavanja obeležila dane gluvih i nagluvih osoba u Južnom Banatu tokom proteklih 30 dana.

 

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Објава коју дели Zdravo Pančevo (@zdravopancevo)

 


Stigla nova oprema u MOGN, donator Ministarstvo pravde

Gluve i nagluve osobe iz južnog Banata, koje pod svojim okriljem okuplja Međuopštinska organizacija gluvih i nagluvih (MOGN) Pančevo, dobile su u septembru novu opremu za svoje prostorije i unapredile neke svoje veštine u oblasti digitalne pismenosti.

Sve se to desilo zahvaljujući projektu „Praktična primena stečenih znanja” koji je podržalo Ministarstvo pravde na Konkursu za dodelu sredstava prikupljenih po osnovu odlaganja krivičnog gonjenja.

MOGN Pančevo dobila je 176.988 dinara, a projekat se odnosio na unapređenje uslova za obavljanje delatnosti udruženja osoba sa invaliditetom, kao i edukaciju članstva elektronskim opismenjavanjem. Od dobijenih sredstava kupljeni su nov laptop i projektor, a naredni zadatak bio je da se zainteresovani članovi organizacije obuče za rad na toj opremi.

Obuku je vršila Suzana Belić, koordinatorka projekta, koja je i tumač za znakovni jezik i poseduje neophodna znanja koja je trebalo da prenese članovima organizacije.

– Nije bilo teško realizovati ovaj projekat, jer su članovi naše organizacije motivisani da nauče nove stvari i da se digitalno opismene. Zahvaljujući nekim ranijim projektima, oni već poznaju osnove kada je reč o upotrebi računara, a ovo je sada bila prilika da to znanje nadograde i da saznaju nešto više o načinima da se oprema koristi u različite svrhe. – objasnila je Suzana Belić.

Ona je istakla da su polaznici obuke bili veoma zadovoljni stečenim znanjima i da im je naročito bilo zanimljivo da sami istražuju nove mogućnosti koje im ona pruža. Tako su oni, primera radi, opremu povezali sa TV risiverom kako bi zajedno u velikoj sali pratili sportske i druge sadržaje, što im se posebno dopalo, budući da će sada moći da još kvalitetnije provode zajedničke trenutke i slobodno vreme.


Okrečene prostorije organizacije u Pančevu

Članovi MOGN dogovorili su se da samostalno okreče prostorije svoje organizacije u Pančevu. Sami su obezbedili materijal i organizovali krečenje, kao i čišćenje nakon radova.

Čitav posao završen je u četvrtak, 5. septembra. Prostorije sada izgledaju mnogo lepše i svežije, pa je i zadovoljstvo zbog zajednički obavljenog posla tim veće.


RTS u MOGN snimao emisiju

U taze okrečenim prostorijama gluve i nagluve osobe dočekale su u petak, 6. septembra, ekipu Radio-televizije Srbije (RTS) koja je u MOGN snimala emisiju „Mi možemo sve“.

Emisija se bavi pitanjima i problemima gluvih i nagluvih u Srbiji, a novinari su želeli da sagovornike pronađu baš u južnom Banatu.

Zineta Jovanović, predsednica MOGN Pančevo, govorila je tom prilikom o samoj organizaciji, kao i o problemima na koje gluvi nailaze u oblasti zapošljavanja.

Od sekretarke organizacije, Suzane Belić, novinari su želeli da čuju kako se organizacija finansira, kakve aktivnosti sprovodi i kakve mogućnosti nudi članovima.

Deo priloga je i izjava Nebojše Bićanina, sekretara Udruženja za sport i rekreaciju gluvih i nagluvih Južni Banat. On je ispričao nešto više o sportovima kojima se bave gluvi.

Na temu sporta iz ličnog ugla govorio je i ovogodišnji državni prvak u stonom tenisu u pojedinačnoj konkurenciji gluvih Srbije, Jonel Mihajlov.


Održan sastanak Izvršnog odbora MOGN

Sastanak Izvršnog odbora MOGN Pančevo održan je u petak, 13. septembra.

Članovi su tom prilikom obavešteni u kojoj su fazi projekti po svakom pojedinačnom konkursu na koje je organizacija aplicirala ove godine.

Zakazan je datum sednice Skupštine organizacije, isplaniran je put u Kikindu i dogovoren datum obeležavanja Međunarodne nedelje gluvih proslavom u organizaciji.


Članovi MOGN posetili „Dane ludaje” u Kikindi

Članovi MOGN, njih dvadesetoro, pamtiće sigurno ovaj mesec po divnom izletu na kome su bili u subotu, 21. septembra. Oni su zajedno posetili Kikindu, a povod za ovo mini-putovanje bila je manifestacija „Dani ludaje”.

Gosti iz južnog Banata su tako u Kikindi imali priliku da izbliza vide najtežu i najdužu ludaju, da probaju ukusne poslastice od ludaje i druga tradicionalna domaća jela, ali i da pazare neki suvenir iz bogate ponude na štandovima u centru grada.

Veliki utisak na naše putnike ostavila je i poseta Narodnom muzeju, gde su imali priliku da vide originalni skelet mamuta Kike pronađen u fabrici cigle i crepa „Toza Marković”, kao i da se upoznaju sa prošlošću Kikinde.

Izletnici su posetili i muzej „Terra” u kome su videli najveću zbirku predmeta od terakote u našoj državi, a prošetali su i najlepšom ulicom u Srbiji i ujedno 22. najlepšom ulicom na svetu – Ulicom generala Drapšina u centru Kikinde sa prelepim drvoredom toliko dugim da mu pogled ne može nazreti kraj.


Održan sastanak Saveta za pravdu po meri čoveka

Predsednica i sekretarka MOGN, Zineta Jovanović i Suzana Belić, prisustvovale su, na poziv Foruma sudija Srbije, u petak, 27. septembra, u sudu u Pančevu drugom sastanku Saveta za pravdu po meri čoveka, koji se realizuje u okviru USAID projekta „Pravda za sve”.

Diskusijama su tokom dva dosadašnja sastanka prisustvovali predstavnici pravosudnih organa, Policijske uprave, Centra za socijalni rad, lokalnih udruženja osoba sa invaliditetom, ekspert za pristup pravdi projekta „Pravda za sve“, kao i ostali priključeni u sistemu rada Saveta.

Ciljevi rada Saveta su usmereni ka rešavanju konkretnih problema, kao što je, na primer, postavljanje adekvatnog ulaza i rampe za osobe sa invaliditetom radi lakšeg pristupanja sudu.

U pitanju su lokalni odbori sastavljeni od predstavnika organa, organizacija i institucija, sa jedne i građana, tačnije, građanskih udruženja, sa druge strane. Saveti se osnivaju pri sudovima opšte nadležnosti i do sada je u Srbiji osnovano šest ovakvih odbora: u Osnovnom sudu u Požegi, Somboru, Pirotu, Nišu, Vršcu i Pančevu.


Obeležena Međunarodna nedelja gluvih

Skromnom proslavom u prostorijama MOGN, u petak 27. septembra, obeležena je Međunarodna nedelja gluvih.

– Međunarodna nedelja gluvih je prilika da zajedno pokušamo da podignemo svest javnosti o problemima i potrebama osoba koje žive u svetu tišine i o načinima na koji društvo može da doprinese boljem kvalitetu njihovog života. Tu se pre svega misli na smanjenje diskriminacije, jačanje tolerancije i razumevanja, ali i na konkretne mere koje će gluvima dati jednake šanse za zapošljavanje, školovanje, sporazumevanje, lečenje i generalno za život kakav svaki čovek zaslužuje – istakla je Suzana Belić.

Prema rečima Zinete Jovanović, predsednice organizacije, problemi na koje gluvi ukazuju svake godine su isti, a nada u bolje sutra i dalje tinja iako se ponekad svetlo na kraju tunela jedva nazire:

– Diskriminacija, nezaposlenost, ograničene mogućnosti za školovanje gluvih i nedostatak tumača znakovnog jezika su neki od problema na koje će vam se gotovo svaka gluva osoba požaliti. Verujemo da bi prostora za unapeđenja i te kako bilo samo kada bi oni koji čuju imali sluha za probleme nas koji ne čujemo – navela je Zineta Jovanović.

Proslavi u MOGN i ove godine se odazvao se veliki broj članova.

– Ovo okupljanje članstva bilo je ujedno lepa prilika da zajedno rezimiramo dosadašnje aktivnosti u ovoj godini, ali i da porazgovaramo o planovima koje nameravamo da sprovedemo u delo do kraja godine. Na ovakvim našim okupljanjima ne razgovaramo toliko o problemima, već se više fokusiramo na uspehe i dostignuća naših članova i pokušavamo da u ovaj naš tihi mikrokosmos unesemo malo više vedrine i optimizma. Tu smo da podržimo jedni druge i da zajedno pokušamo da doprinesemo da se društvo makar i malenim koracima pomeri ka poretku u kome će gluve i nagluve osobe imati jednak status i mogućnosti kao i svi drugi ljudi – rekla je Suzana Belić.


Planovi i najave za oktobar

U Međuopštinskoj organizaciji gluvih i nagluvih Pančevo tokom oktobra će krenuti tri radionice, a u planu je još nekoliko aktivnosti.

– U mesecu koji je pred nama kreće nam umetnička radionica na kojoj ćemo učiti tehniku slikanja akrilnim bojama na platnu. Nastavljamo i sa učenjem tehnika za poboljšanje sebe i svog života u okviru psihološke radionice. Treća radionica je radionica pantomime. Spremamo pantomisku predstavu za takmičenje, kao i recitaciju koju prati znakovni jezik – najavila je Suzana Belić i dodala da će članovi organizacije detalje o terminima održavanja radionica dobiti blagovremeno u Viber grupi organizacije.

U oktobru će za gluve i nagluve članice MOGN predavanje održati ginekolog Nataša Stankov.

Sednica skupštine organizacije biće održana 5. oktobra.


IN MEMORIAM: Cvetko Šugić (1943-2024)

Nažalost, član MOGN Pančevo, Cvetko Šugić, preminuo je ovog meseca.

Cvetko je bio dobar suprug, otac i deda. Rodio se 12. avgusta 1943. u Iđošu, opština Kikinda. Završio je Osnovnu školu „Radivoje Popović“ za obrazovanje i vaspitanje dece sa oštećenim sluhom u Zemunu. Nakon toga, stiče zvanje firmopisca u srednjoj školi „Stefan Dečanski“ u Beogradu. Najviše je provodio vreme sa svojim prijateljima u Međuopštinskoj organizaciji gluvih i nagluvih u Pančevu, ali i na fudbalskom terenu, gde je postigao značajne rezultate igrajući na svetskom prvenstvu Jugoslavije 1962. i 1963. godine. Svoj radni vek je proveo u firmi „Utva“, gde ostvaruje penziju.

Davne 1972. godine upoznaje svoju suprugu Veru, rođenu Stanić i punih 53 godine provode zajedno u dobru i u zlu. Kruna njihove ljubavi je ćerka Gordana. Bio je veliki humanista i prijatelj. Voleo je porodična okupljanja za slavu, praznike, a najviše je voleo da sluša o uspesima svojih unuka Nikole i Mateje, kojima se ponosio. Njegov divni duh živeće u svima koji smo imali čast da budu deo njegovog života.


Naredno izdanje virtuelnog magazina „Jezik tišine” biće objavljeno krajem oktobra.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli:
Pročitajte još  ČOVEK SAMO SRCEM DOBRO VIDI: Tajna učionice broj 4 u Gimnaziji „Uroš Predić”