JOŠ MALO PA VELEMAJSTOR: Dva velika trofeja za Pančevca Iliju Serafimovića na evropskom prvenstvu

Ilija Serafimović, reprezentacija Srbije, šahNemački grad Hagen je od 19. do 21. aprila bio je domaćin 17. po redu Prvenstva Evrope u rešavanju šahovskih problema. Boje naše zemlje branili su velemajstori Bojan Vučković, Vladimir Podinić, Miodrag Mladenović i mladi Pančevac, internacionalni majstor Ilija Serafimović.

Pred početak takmičenja reprezentacija Srbije smatrana je favoritom iz senke za osvajanje medalje, a naši rešavači su na najbolji način opravdali očekivanja celokupne javnosti – Srbija je postala vicešampion Starog kontinenta!

Naš nacionalni tim je drugo mesto osvojio sa 239 poena, sedam manje od prvoplasirane Poljske, a 15 više od Litvanije koja je završila na trećem mestu.

Devetnaestogodišnji Ilija Serafimović ponovo je zablistao punim sjajem, pa je i sa ovog takmičenja doneo našem gradu i državi, osim ekipnog srebra, još jedan vredan trofej.

Sa osvojenih 74,5 poena (od mogućih 90), Ilija je zauzeo deveto mesto u ukupnom plasmanu, ali je zaslužio i zlatnu medalju u konkurenciji juniora do 23 godine.

Ilija Serafimović, šahista
Ilija Serafimović

Rezultatima na ovom prvenstvu popravio je svoj rejting za više od 20 poena i došao do rekordnih 2.515 bodova čime je trenutno dostigao 16. mesto na svetskoj listi i napravo još jedan korak ka tituli velemajstora.

Priliku za nove uspehe mladi Pančevac će imati već krajem jula kada se u Letoniji održava 47. Svetsko prvenstvo u rešavanju šahovskih problema.