INTERVJU: Dr Slađana Kovačević o načinima da se urinarne infekcije spreče i leče

urinarne infekcije prirodno lečenjeUrinarne infekcije spadaju među najneprijatnije, ali i najčešće zdravstvene tegobe koje pogađaju žene i muškarce svih uzrasta. Ako ste se ikada zatekli u situaciji da osećate neprijatne tegobe u predelu urinarnog trakta i potrebu da urinirate na svakih 15 minuta, a od toga zazirete zbog osećaja pečenja i bola koji sledi ili čak prisustva krvi u urinu – niste sami.

Statistika kaže da svaka druga žena bar jednom u životu doživi urinarnu infekciju, dok se kod četvrtine infekcija ponavlja unutar godinu dana. Kako razlikovati povremenu tegobu od ozbiljnog urološkog problema? Da li uvek treba piti antibiotik? Šta tačno pomaže – brusnica, uvin čaj ili probiotici?

Odgovore na ova pitanja daje dr Slađana Kovačević, načelnica Odeljenja za urologiju Opšte bolnice Pančevo, iskusni specijalista urologije sa višegodišnjim iskustvom u oblasti uroloških i uroginekoloških oboljenja, doktorand Medicinskog fakulteta u Beogradu, trenutno na užoj specijalizaciji iz onkologije.

Dr Kovačević je i edukatorka koja svakodnevno radi sa pacijentima svih uzrasta i neretko učestvuje u stručnim skupovima i javnim kampanjama o značaju urološkog zdravlja, a dobitnica je i nekoliko prestižnih priznanja za svoj rad u ovoj oblasti. Pacijenti je vole i tvrde da njena reč ima efekat utešnog zagrljaja (šta nam je potrebnije kad bolest zakuca na vrata?), a kada vas ona uzme za ruku – odvešće vas do ozdravljenja najbržim i najsigurnijim putem, a vi ćete osećati već od prvog koraka da je taj put pravi.

Na portalu „Zdravo Pančevo” već je govorila o, za ove prostore još uvek tabu temama, poput nevoljnog mokrenja ili oboljenja prostate, naglašavajući da jedina sramota jeste – ignorisati problem.

dr Slađana Kovačević urolog
dr Slađana Kovačević

U ovom intervjuu, ona otvoreno i precizno govori o bakterijskim urinarnim infekcijama, ulozi pH vrednosti urina, pravilnoj primeni antibiotika i fitoterapiji. Tekst je namenjen kako pacijentkinjama koje se sa ovim problemom susreću prvi put, tako i onima koje se godinama bore sa rekurentnim infekcijama.

Zašto su urinarne infekcije toliko česte kod žena?

Pročitajte još  U PANČEVU, 28. I 29. APRILA: Besplatan ultrazvuk štitne žlezde na Korzou

– Zbog specifične anatomije: kraće uretre i njenog položaja blizu anusa i vagine. Zato bakterije lakše ulaze u urinarni trakt. Najčešći uzročnik je uropatogena ešerihija koli, bakterija koja se inače nalazi u debelom crevu, ali može da kolonizuje bešiku i izazove infekciju. Ona ima fimbrije koje joj pomažu da se „zalepi“ za sluznicu mokraćne bešike. Svaka druga žena tokom života doživi bar jednu urinarnu infekciju, a kod čak četvrtine infekcija se ponavlja u roku od godinu dana. Zato te infekcije predstavljaju globalni zdravstveni i ekonomski problem.

Koji su najčešći simptomi urinarne infekcije i kako ih prepoznati?

– Simptomi su vrlo neprijatni: peckanje, bol pri mokrenju, učestali nagon, osećaj nepotpunog pražnjenja bešike, mutna mokraća, ponekad uz prisustvo krvi, bol u donjem delu stomaka. Pacijenti često kažu da mokre „kao da izlaze žileti“. Ovi simptomi vas vode kod lekara. Kod hroničnih ili rekurentnih infekcija, ti simptomi su često slabiji, ali stalno prisutni.

urinarna infekcija simptomi

Kako se postavlja dijagnoza?

– Najvažnije je saslušati pacijenta. Istorija bolesti i simptomi često su dovoljni za postavljanje dijagnoze. Uz to, radimo analizu urina i urinokulturu. Ako je u nalazu prisutno preko 100.000 bakterija po mililitru urina i pacijent ima simptome, pristupamo lečenju.

Da li uvek treba lečiti bakterije kada su prisutne u urinu?

– Ne. Ne lečimo papir, odnosno laboratorijski nalaz – lečimo pacijenta. Ako je urinokultura pozitivna, ali pacijent nema simptome, nije potrebno uvoditi terapiju, osim kod trudnica i specifičnih slučajeva. Lečimo samo kada su simptomi prisutni – bol, temperatura, često mokrenje i sve što smo već naveli.

Kako se razlikuju akutne i hronične infekcije?

– Akutne se javljaju naglo i brzo reaguju na terapiju, u roku od 3 do 5 dana. Hronične i rekurentne infekcije su mnogo upornije: simptomi se vraćaju nakon lečenja, i to često sa istom bakterijom. Kod takvih pacijentkinja se primenjuju dugotrajne terapije manjim dozama antibiotika. Uz to, obavezno uključujemo probiotike – naročito vaginalne, koji pomažu očuvanju lokalne flore, posebno kod žena u menopauzi.

Koliko je ozbiljan problem rezistencije na antibiotike?

Pročitajte još  U PANČEVU, 28. I 29. APRILA: Besplatan ultrazvuk štitne žlezde na Korzou

– To je ogroman problem. Sve češće se susrećemo sa bakterijama koje su otporne na većinu ili sve uobičajene antibiotike. Glavni razlog je neodgovorna upotreba antibiotika: samolečenje, pozajmljivanje lekova, nepotpune terapije… Rezultat je takav da čak i jednostavna infekcija može postati nerešiva.

Koliko pH vrednost urina utiče na infekcije?

– Idealna pH vrednost urina je oko 6: blago kisela do blago bazna. Alkalna (blago bazna) sredina otežava razvoj bakterija. Ishrana značajno utiče na pH: mlečni proizvodi, voće i povrće ga podižu, dok ga crveno meso, šećeri i masna hrana zakiseljuju. Stoga se savetuje ishrana bogata mlečnim proizvodima, voćem i povrćem, uz izbegavanje crvenog mesa, masne hrane i šećera. Povećan unos tečnosti je takođe ključan – kod zdravih osoba dve litre dnevno je preporuka.

Da li fitoterapija pomaže kod ovih tegoba i koji se čajevi preporučuju?

– Fitoterapija može pomoći, ali mora se koristiti pravilno. Najpoznatiji je uvin čaj, koji ima antiseptičko i diuretičko dejstvo, ali zahteva baznu sredinu. Uvin čaj se ne sme koristiti duže od 3–4 nedelje, niti više od 3 šolje dnevno. Ne sme se kombinovati sa brusnicom jer ona zahteva suprotne pH uslove da bi bila efikasna. Brusnica deluje antiadhezivno: sprečava bakterije da se zalepe za zid bešike, dok uvin čaj ubija bakterije. Nijedan od ovih čajeva ne treba da koriste trudnice, dojilje, deca mlađa od 12 godina i osobe sa čirom na želucu. Njima se preporučuju specijalni čajevi prilagođeni stanju. Nepravilna primena fitoterapije može izazvati mučninu, povraćanje i dijareju.

Vi ste poznati kao pobornik prirodnih preparata, o čemu svedoči i vaš brend „Herba house” kao zlatno rešenje protiv urinarnih infekcija i oboljenja prostate. Reč je o čajevima i tinkturama po vašoj recepturi. Kakvi su to preparati?

Pročitajte još  U PANČEVU, 28. I 29. APRILA: Besplatan ultrazvuk štitne žlezde na Korzou

– Kao lekar preferiram prirodne proizvode, upravo zbog prečeste zloupotrebe antibiotika i činjenice da je tržište danas zatrpano hemijskim preparatima. Kroz praksu i dugogodišnje iskustvo, primetila sam da određene biljke zaista blagotvorno deluju na zdravlje kada je reč o urološkim i uroginekološkim oboljenjima. Kombinujući biljne ekstrakte u idealnom procentualnom odnosu, došla sam do, slobodno mogu reći – zlatnog rešenja za urinarne infekcije i oboljenja prostate, bilo da simptomi već postoje ili samo radimo na prevenciji. To su sada već dobro poznati čajevi i tinkture StopHerba za urinarne infekcije i ProstaHerba za oboljenja prostate i potenciju.

najbolji čaj za urinarnu infekciju

U čemu je razlika između čaja i tinkture i gde se ovi preparati mogu nabaviti?

– Tinktura ima malo veću koncentraciju i lakše ju je koristiti kad, na primer, odete negde na put, pošto je lako možete ukapati u limunadu ili vodu, praktičnija je od čaja u tim slučajevima. Takođe, u ProstaHerba tinkturi ima i tribulusa, a muškarci znaju zašto je to bitno. Ovi preparati se mogu poručiti preko Instagram i Fejsbuk stranice (@skherbahouse i SK Herba house) pozivom na broj telefona 064/125-22-15 ili putem mejla skherbahouse@gmail.com. Dostupni su i u apotekama u Pančevu: „Maza” (Nemanjina 8, preko puta Zelene pijace), „Lazarov” (Braće Jovanovića 90a), „Zingiber” (Petefi Šandora 103, Veljka Petrovića 11a, Svetog Save 41a) i „Lek za vek” (Žarka Zrenjanina 43); u Beogradu u apoteci „Meduza” (Cvijićeva 93b); na Novom Beogradu u Aloe vera centru (Milutina Milankovića 34, lokal 29); u Vršcu u apoteci „Zdravlje” (Đure Jakšića 3-7); u Čačku u apoteci „Neven Pharm” (Dragiše Mišovića 131); u Somboru u apoteci „Vipera” (Ulica Mirna 2) i u objektima „Hedera Vita healty house concept” (Vuka Karadžića 5 u Loznici, Požeška 150 u Beogradu, Kneza Aleksandra 8 u Gornjem Milanovcu).

Copyright © 2025 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: