E INKLUZIJA: Bake i deke i osobe sa intelektualnim teškoćama uspešno osvajaju digitalni svet

Rezultati projekta „E inkluzija – osvajanje digitalnog sveta” koji je Udruženje „Na pola puta” sprovodilo u proteklih godinu dana u partnerstvu sa Gerontološkim centrom Pančevo, predstavljeni su na panelu u „Sinhro habu” u Pančevu. Tom prilikom promovisan je i priručnik „Digitalna pismenost za početnike” koji je nastao u okviru ovog projekta.

Cilj projekta „E-inkluzija – osvajanje digitalnog sveta“ je unapređenje digitalne pismenosti i korišćenja digitalnih tehnologija među starijim osobama i osobama sa intelektualnim teškoćama (OSIT) radi poboljšanja kvaliteta njihovog života, socijalne uključenosti i pristupa relevantnim informacijama i uslugama.

Magdalena Sabo, socijalna radnica u Udruženju „Na pola puta” rekla je nešto više o uočenim problemima koji su ukazali na potrebu za ovakvim projektom:

– Svi smo mi svesni da živimo u vremenu kada nam je internet preko potreban i mislim da sada ne postoji nijedna osoba koja nije zavisna od telefona i neprekidnog proveravanja vremenske prognoze, vesti, mapa, a o društvenim mrežama da ni ne govorimo. Nažalost, neretko se zaboravlja da nemaju svi podjednak pristup internetu i društvenim mrežama. Bake i deke, kao i osobe s intelektualnim teškoćama imaju dodatne probleme u korišćenju tih platformi. Prvi razlog je taj što oni ne raspolažu razvijenim tehničkim uređajima, odnosno nemaju najnovije modele mobilnih telefona, tableta i računara, već uglavnom nasleđuju nešto starije modele od prijatelja i srodnika. Takođe, potrebna im je dodatna podrška za rukovanje digitalnim alatima, a nemaju kome da se obrate za pomoć, jer zbog brzog tempa života često ni članovi porodice nemaju vremena da im se posvete i da im pruže podršku na tom planu.

Ovo su bili razlozi zbog kojih su u Udruženju „Na pola puta” još 2022. godine odlučili da realizuju projekat „Digitalna inkluzija” u okviru koga su pomenutim dvema ciljnim grupama kroz serijal radionica približiti korišćenje interneta i snalaženje u digitalnom svetu. Na radionicama su starije osobe i OSIT bili aktivni kreatori prvog priručnika, koji se zvao kao i sam projekat – „Digitalna inkluzija”.

– Tada smo pričali o tome šta je internet, koje sve benefite nam pruža, kako da nam olakša svakodnevne stvari: kako se koristi Gugl, kako da pronađemo različite informacije, recepte, kako da poverimo vremensku prognozu ili radno vreme neke ustanove, kako da naručimo hranu, kako da pronađemo neki broj telefona. I u tom projektu su učestvovali naši dugogodišnji saradnici i partneri iz Gerontološkog centra. Bake i deke su predlagale teme i zajedno smo kreirali priručnik koji je lak za čitanje, praćen ilustracijama kako bi čitaoci što lakše razumeli sadržaj i kako ne bi morali ništa da pamte, već bi uvek mogli da se vrate na uputstva i podsete se koraka. Bake i deke i osobe sa intelektualnim teškoćama su tada naučile kako da koriste mejl, kako da se povežu na internet, kako da traže lozinku za wi-fi i slično. Te sve osnove smo usavršili i, u 2024. godini, kao svojevrstan nastavak, došao je projekat „E-inkluzija – osvajanje digitalnog sveta”. Sada smo otišli korak dalje i omogućili pripadnicima obeju naših ciljnih grupa da prošire ranije stečena znanja, nauče nove lekcije i steknu nove veštine – objasnila je Magdalena Sabo.

Pročitajte još  PANČEVO: Obeležen Dan sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu

U okviru projekata održano je 46 radionica na kojima su stari i OSIT učili o velikom broju tema u vezi sa snalaženjem u digitalnom svetu, a kao jedan od rezultata nastao je i novi priručnik „Digitalna pismenost za početnike”.

– Priručnik je takođe u formatu lakom za čitanje i u njemu smo obradili teme kao što su osnovne postavke i podešavanja mobilnog telefona i i-mejla, pretraga interneta, ali i opasnosti koje vrebaju na internetu i načini da se zaštitimo od različitih prevara putem lažnih reklama, krađe podataka ili virusa. Pošto smo zaključili da neke teme nije tako lako obraditi u pisanoj formi, snimili smo i pet edukativnih videa, koji se mogu pogledati skeniranjem QR koda objavljenog u brošuri. U videima dodatno govorimo o bezbednosti na internetu, pojašnjavamo kako se koristite Fejsbuk i portal e-uprava, odnosno kako da korisnici poštede sebe čekanja u redu za pasoš i ličnu kartu. Objašnjavamo i kako se koriste pametni televizor i bankomat. Neke od ovih lekcija često trebaju i široj populaciji i svakom od nas, pa verujemo da će videi biti korisni svakom ko ih pogleda skeniranjem QR koda – rekla je Magdalena Sabo.

Da biste pogledali videe, skenirajte ovaj QR kod:

Koordinatorka projekta, Zorka Popadić, ističe da je sama ideja digitalne inkluzije i uključivanja starije populacije u korišćenje interneta potekla od istraživanja „Starenje i digitalna uključenost” koje je sproveo Crveni krst Srbije. Više detalja o rezultatima tog istraživanja iznela je na panelu Nataša Todorović, psihološkinja i ekspert iz oblasti starenja iz Crvenog krsta Srbije.

– Digitalna revolucija je jedna od najvećih prilika za društvo, ali je ujedno i jedan od najvećih izazova. U savremenom društvu tehnologija napreduje velikom brzinom, posebno nakon kovida i sa tim ubrzanim razvojem tehnologije dolazimo u situaciju u kojoj bi već postojeće nejednakosti u društvu mogle da se dodatno prodube ukoliko tehnologija ne bude pristupačna svima i adaptirana na potrebe različitih ciljnih grupa. Pitanje digitalne inkluzije nije samo pitanje uključenosti, već je to i pitanje ljudskih prava. Ako neko ne može određenu uslugu da koristi samo zato što je ona dostupna onlajn, onda su njemu uskraćena njegova osnovna ljudska prava – naglasila je Nataša Todorović.

Ona je potom navela da je još pre pandemije u Crvenom krstu postojala inicijativa da ta organizacija edukuje starije osobe na temu upotrebe digitalnih tehnologija.

– Naš prvi korak je bilo istaživanje o tome kako starije osobe pristupaju informacionim i komunikacionim tehnologijama. Kvantitativno istraživanje smo sproveli u 29 opština, učestvovale su 303 starije osobe (65+). Pored toga, imali smo i kvalitativno istraživanje koje je obuhvatilo četiri fokus grupe i 42 učesnika. Podaci koje smo prikupili kasnije su nam koristili za organizovanje obuka za starije osobe i kreiranje i testiranje vodiča o tome kako da stariji ljudi pristupe različitim e-uslugama – rekla je Nataša Todorović.

Pročitajte još  U KULTURNOM CENTRU, 15. DECEMBRA: Nastavlja se Džez festival

Nakon pandemije, slično istraživanje je ponovljeno, ali u manjem obimu.

– Ispostavilo se da 97% ispitanih osoba, a reč je osobama starosne dobi 60+, imaju pametne telefone jer su im ih deca i srodnici nabavili tokom kovida. Takođe, 39% starijih svakodnevno je koristilo internet pre pandemije, a sada se taj procenat popeo na preko 50%. Pokazalo se i da nivo obrazovanja igra ulogu u korišćenju pametnih telefona i digitalnoj uključenosti: 78% starijih od 65 godina sa visokim obrazovanjem poseduje i računar i pametni telefon, dok 79 odsto onih samo sa osnovnom školom nemaju ni računar ni pametni telefon; 56% visokoobrazovanih koristi onlajn usluge, a samo 5% osoba sa nižim obrazovanjem koristi onlajn usluge i internet. To nam potvrđuje ono što sam rekla na početku: da digitalne tehnologije mogu samo da povećaju već postojeće razlike među ljudima. Projekat Udruženja „Na pola puta” je u okviru našeg velikog evropskog projekta 2022. godine takođe bio jedna vrsta unapređenja znanja i veština ne samo kada je reč o starijim osobama već i osobama sa invaliditetom – zaključila je Nataša Todorović.

O iskustvima sa projektom „E inkluzija – osvajanje digitalnog sveta” govorila je na panelu i Hani Šopov, stručna saradnica i radno-okupacioni terapeut u Gerontološkom centru Pančevo koja je zajedno sa korisnicima prisustvovala svim radionicama.

– Bila nam je velika čast da učestvujemo na ovom projektu, što je i stav naše direktorke Tanje Lukić, kojoj smo zahvalni što je prepoznala značaj projekta za sve korisnike Gerontološkog centra i što im je pružila mogućnost da steknu veštine koje će im i te kako olakšati, obogatiti, pa i ulepšati život. Imala sam priliku i da prelistam novi priručnik i mogu da kažem da se mislilo na sve: od toga da veličina fonta odgovara starijim osobama, preko toga da je sve jasno i pregledno predstavljeno. Veliku zahvalnost dugujemo Udruženju „Na pola puta” što nas je uključilo u svoje projekte iz oblasti digitalne inkluzije. Našim korisnicima stečena znanja veoma mnogo znače na svakodnevnom nivou. Možemo da primetimo koliko su se oni sada opustili kada je reč o korišćenju interneta i pametnih telefona, kao i različitih e-usluga, sve im je jednostavnije, lakše, bolje se snalaze, nemaju više strah od toga da sami bez podrške koriste određene usluge, što je zaista ogroman pomak i velika stvar – rekla je Hani Šopov.

Ona je navela i primer korisnice koja pre prvog projekta „Digitalna inkluzija” nije ni posedovala mobilni telefon, a pre neki dan je sama, uz podršku, aktivirala virtuelnu karticu kako bi platila nešto što je kupila onlajn.

Pročitajte još  PANČEVO: Udruženje „Za porodicu” projektom doprinosi sprečavanju agresivnog ponašanja dece i mladih

– Tek sad ubiremo plodove svih tih radionica kroz koje smo prošli i tek sad u Gerontološkom centru osetimo koliko je lakši život i našim korisnicima i nama koji radimo sa njima, budući da su oni sada daleko samostalniji u digitalnom svetu. Naučene lekcije su im i izvor velike radosti. Primera radi, jedan naš korisnik nedavno je uspeo da samostalno uspostavi kontakt sa starim prijateljem iz Kanade, što mu je donelo dvostruku korist: bio je ponosan što mu više nije potrebna podrška druge osobe da se snađe na telefonu, a uz to je ponovo pronašao druga iz mlađih dana. Zamislite, jedna naša baka od 89 godina koristi TikTok i redovno mi šalje recepte i druge sadržaje koje pronalazi na internetu. Sve je to naučila na radionicama u okviru ovog projekta. Mnogo im je značilo i znanje koje su stekli kada je reč o korišćenju pametnog televizora. Mi imamo takve televizore u dnevnim boravcima na svim spratovima, a oni sada znaju da sami vrate program unazad i pronađu kviz koji nisu odgledali i slično i ne moramo mi više to da radimo umesto njih. Lako koriste virtuelne kartice, apsolvirali su korišćenje bankomata – nabrojala je Hani Šopov sve benefite ovog projekta.

Njene reči potvrđuje i korisnik koji se najbolje snalazi sa karticama i onlajn plaćanjem dobacujući šaljivi komentar:

– Sad mogu svaku karticu da ispraznim dok si rekao „keks”!

Hani Šopov je zaključila da su korisnici Gerontološkog centra zahvaljujući ovom projektu prošili vidike, da su se pred njima otvorili putevi i da zaista jesu osvojili digitalni svet, baš kao što i naziv projekta kaže.

Magdalena Sabo ukazala je na još jedan važan aspekt projekta o kome je trebalo voditi računa:

– Imali smo još značajniji zadatak jer smo morali da osmislimo međugeneracijski sadržaj i da kreiramo priručnik koji će podjednako biti zanimljiv i koristan i mladim osobama sa intelektualnim teškoćama i starijim korisnicima, a rezultati sada pokazuju da smo u tome i uspeli.

Priručnik će, kako najavljuju u Udruženju „Na pola puta”, biti distribuiran mesnim zajednicama i klubovima za stara lica, a pet edukativnih videa kreiranih u okviru projekta dostupno je svima. Za potrebe projekta, Udruženje je nabavilo i novu opremu: laptop i projektor.

„E inkluzija – osvajanje digitalnog sveta“ je deo regionalnog projekta „IRIS mreža – jačanje kapaciteta i politika angažovanja pružalaca usluga u zajednici”, koji je finansirala Evropska unija, a implementiraju ga: Initiative for Development and Cooperation (IDC) u partnerstvu sa Arbeiter Samariter Bund Srbija, ALFA Centar iz Crne Gore, LIR CD –Bosna i Hercegovina, Community Development Institute iz Makedonije, Centre for Labour Rights iz Albanije i Center for Independent Living sa Kosova.

Copyright © 2021 zdravopancevo.rs. All Rights Reserved/Sva prava zaštićena. U slučaju preuzimanja, prethodno pogledajte Uslove korišćenja.
Podeli: